Cilat janė efektet anėsore tė mjaltit?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė efektet anėsore tė mjaltit?

Mjalti ėshtė njė nga plotėsuesit ushqimorė mė tė njohur dhe tė shėndetshėm i cili pėrdoret gjithashtu pėr tė trajtuar disa probleme me shėndetin dhe po ashtu pėr tė pėrgatitur ilaēe natyrore.

Cilat janė efektet anėsore tė mjaltit?
Cilat janė efektet anėsore tė mjaltit?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/12/2017 16:23

Nė raste tė caktuara, pėrdorimi i tepėrt i mjaltit mund tė shkaktojė efekte anėsore tė ndryshme.

Dhimbje stomaku dhe kapsllėk

Kufiri maksimal pėr marrjen e mjaltit ėshtė dhjetė lugė gjelle nė ditė. Nėse ky kufi tejkalohet, konsumatori mund tė vuajė nga diarrea, dhimbja e stomakut, kapsllėku dhe fryrja.

Ngre nivelin e sheqerit nė gjak

Mjalti ėshtė i gjithė sheqeri pa pėrmbajtje fibrash; kėshtu qė konsumatori ndėrkohė qė ha mjaltė, nuk merr asgjė tjetėr pėrveē sheqerit.

Ky sheqer absorbohet shpejt nga gjaku dhe ēon nė njė masė tė madhe insuline. Sheqeri me fibra nuk absorbohet aq shumė nga gjaku, por duke qenė se mjalti nuk ka ndonjė fibėr, kjo shkakton rritje tė menjehershme tė nivelit tė sheqerit nė gjak.

Mosfunksionimi i traktit gastrointestinal

Mbikonsumimi i mjaltit nė baza tė rregullta gjithmonė rezulton tė ketė efekte negative nė traktin gastrointestinal.

Nė tė vėrtetė absorbimi i ushqyesve bėhet njė problem i pėrhershėm nė kėtė mėnyrė dhe duke qenė pak acid, mjalti mund tė ēojė nė mosfunksionimin e traktit gastrointestinal.

Alergji dhe shtim nė peshė

Komponenti kryesor i mjaltit ėshtė fruktoza; kėshtu duke ngrėnė aq shumė mjaltė mund tė ēojė nė fitim tė padėshiruar nė peshė, kancer pankreatik, akne, diabet dhe alergji. Pėr mė tepėr, konsumimi i tepėrt i mjaltit mund tė rezultojė nė dėmtimin e smaltit tė dhėmbėve.

Pėr shkak tė pėrmbajtjes shtesė tė sheqerit nė mjaltė, shanset e obezitetit bėhen mė tė larta. Njerėzit qė kanė alergji ndaj polenit, selinosė dhe alergji tė tjera qė lidhen me aktivitetet e bletėve nuk duhet tė konsumojnė mjaltė.

Promovon tensionin e ulėt

Presioni i ulėt i gjakut ėshtė njė gjendje e parregullt shėndetėsore qė mund t'i ndodhė ēdokujt. Pėr mė tepėr, shumė njerėz e vuajnė kėtė problem nė ditėt e sotme.

Megjithėse, ka shumė shkaktarė qė nxisin presionin e ulėt tė gjakut, por mjalti ėshtė gjithashtu njė arsye e rėndėsishme pėr uljen e tensionit.

Rrit rrezikun e gjakderdhjes

Kur dikush vuan nga gjendja e gjakderdhjes sė brendshme apo tė jashtme, duhet tė shmangė konsumimin e mjaltit.

Pėrkeqėson shėndetin e dhėmbėve

Pėrdorimi i tepėrt i mjaltit ēon drejt zvogėlimit tė shėndetit tė dhėmbėve. Ti mund tė dėmtosh smaltin e dhėmbėve dhe t'u japėsh njė pamje jo tėrheqėse pėr shkak tė mjaltit.

Ndonjėherė, mjalti mund tė jetė arsyeja e dėmtimit tė dhėmbėve, ndėrsa acidi i pranishėm nė tė tėrheq bakteret acidophilic.

Kėshtu qė tregohuni mė tė kujdesshėm herė tjetėr. Mjalti ėshtė ilaē por nuk duhet tepruar me tė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Y(@D^

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė