Cilat janė ushqimet qė ndihmojnė nė zhvillimin dhe forcimin e kockave tek fėmijėt?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė ushqimet qė ndihmojnė nė zhvillimin dhe forcimin e kockave tek fėmijėt?

Ka shumė faktorė qė ndikojnė nė gjatėsinė e njė njeriu, duke filluar nga gjenet, aktiviteti fizik, mėnyra e jetesės, ushqyerja etj.

Cilat janė ushqimet qė ndihmojnė nė zhvillimin dhe forcimin e kockave tek fėmijėt?
Cilat janė ushqimet qė ndihmojnė nė zhvillimin dhe forcimin e kockave tek fėmijėt?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 21/01/2018 20:45

Mė poshtė do tė gjeni disa nga ushqimet mė tė mira qė ndihmojnė nė zhvillimin dhe forcimin e kockave:

Produktet e qumėshtit

Djathi, kosi, qumėshti janė disa nga produktet me bazė djathore qė mund tė kontribuojnė nė zgjatjen e trupit. Kėto produkte pėrmbajnė vitaminat A, B, D dhe E, qė janė tė gjitha tė nevojshme pėr zhvillimin dhe forcimin e kockave.

Mishi i pulės

Njė tjetėr ushqim qė ndihmon nė zgjatjen e trupit tė fėmijėve ėshtė mishi i pulės. Ai pėrmban sasi tė lartė tė proteinės qė ndihmon nė zhvillimin e kockave.

Vezėt

Njė tjetėr burim i proteinave qė duhet ta shtoni nė dietėn ushqimore ėshtė veza. Tė bardhat e vezės pėrmbajnė 100% proteina qė ndihmojnė nė rritjen e kockave. Ato pėrmbajnė gjithashtu edhe vitaminėn B12, qė ju mban tė shėndetshėm

Banane

Shumė njerėz e shmangin bananen pasi mendojnė se tė shton nė peshė. Pėrkundrazi, ky frut pėrmban njė sėrė pėrfitimesh shėndetėsore, njė prej tė cilave ėshtė edhe forcimi i kockave. Bananet pėrmbajnė sasi tė lartė tė magnezit, kalciumit, kaliumit dhe probiotikėt, lėndė ushqyese kėto shumė tė nevojshme pėr trupin.

Peshku

Mos harroni tė shtoni peshkun nė dietėn ushqimore tė fėmijėve, pasi ėshtė shumė e rėndėsishme nė rritjen e tyre. Peshqit si salmoni, sardenja, tuna janė tė pasura me vitaminėn D qė luan rol kyē nė zhvillimin e kockave, Vitamina D ndihmon gjithashtu nė absorbimin e kalciumit, qė ndihmon nė forcimin e kockave.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Y%b"

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.