Perspekti - Kimia inorganike.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kimia inorganike.

Kimia inorganike ėshtė degė e kimisė e cila merret me studimin e elementeve kimike.

Kimia inorganike.
Kimia inorganike.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/06/2017 12:59, Ndryshuar: 03/06/2017 20:04

Kimia inorganike ėshtė degė e kimisė e cila merret me studimin e elementeve kimike, si pėrhapjen e tyre nė natyrė, vetitė fiziko-kimike, mėnyrėn e pėrfitimit tė tyre, komponimet inorganike dhe pėrdorimin e tyre.

Komponimet inorganike janė: oksidet, acidet, bazat dhe kripėrat.

Oksidet janė komponime tė oksigjenit me elemente tė tjera.

Oksidet ndahen okside acidike, bazike, amfotere dhe okside neutrale.

Acidet janė substanca kimike, tė cilat nė tretėsira ujore lirojnė jonet e hidrogjenit si tė vetmet katione.

Ndahen nė acide njė, dy dhe tre bazike.

Bazat janė substanca kimike tė cilat nė tretėsira ujore lirojnė jonet hidroksile si tė vetmet anione.

Ndahen nė njė, dy dhe tre acidike.

Kripėrat janė komponime tė cilat pėrbėhen nga katione tė metaleve dhe anioneve tė jometale eventualisht me mbetje acide.

Ndahen nė kripėra neutrale, acidike, bazike.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
R:kN

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.