Lidhjet kimike.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Lidhjet kimike.

Lidhja kimike ndodh kur atomet kombinohen njėri me tjetrin, krijohen si rrjedhim i rishpėrndarjes sė elektroneve.

Aftėsia e atomit tė njė elementi, qė tė lidhet me njė numėr tė caktuar atomesh tė njė elementi tjetėr quhet valenca e tij.
Aftėsia e atomit tė njė elementi, qė tė lidhet me njė numėr tė caktuar atomesh tė njė elementi tjetėr quhet valenca e tij.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/05/2017 21:39

Kemi tre lloje themelore te lidhjeve kimike: lidhja jonike, lidhja kovalente, lidhja metalike.

1. Lidhja jonike pėrftohet kur elektronet transferohen nga njė llojė atomi nė njė tjetėr. Atomet e njėrit nga elementėt reagues humbasin elektrone dhe shėndėrohen nė jone tė ngarkuara pozitivish, dhe quhen katione. Atomet e ngarkuesit tjetėr marrin elektronet dhe shdėrohen ne jone te ngarkuara negativish, dhe quhen anionet.

2. Lidhja kovalente, nė tė cilėn elektronet nuk kalojnė nga njė atom nė tjetrin, por bėhen tė pėrbashkėta, ose bashkėzotėrohet nga tė dy atomet qė lidhen. Pra lidhja kovalente ėshtė lidhja qė formohet nga njė cift elektronesh(me spine tė kundėrta) i pėrbashkėt pėr tė dy atomet qė lidhen.

3. Lidhja metalike haset vetėm tek metalet dhe aliazhet.

Aftėsia e atomit tė njė elementi, qė tė lidhet me njė numėr tė caktuar atomesh tė njė elementi tjetėr quhet valenca e tij. Valenca e njė elementi paraqitet me njė numer romak i cili shenohet nė kllapa pas emrit tė elementit. Valenca e njė elementi pėrcaktohet, duke e krahasuar me valencėn e hidrogjenit.

Hidrogjeni ka valencėn (I). Valenca e njė elementi ėshtė numėr qė tregon me sa atome tė hidrogjenit mund tė lidhet njė atom, ose sa atome tė hidrogjenit mund tė zėvendėsojė njė atom i kėtij elementi.

Pershembull: HC1: sepse atomi i klorit ėshtė i lidhur me njė atom te hidrogjenit atėherė klori ėshtė njė valent (I).

H2O: sepse atomi i oksigjenit ėshtė i lidhur me dy atome tė hidrogjenit atėherė oksigjeni ėshtė dy valent (II)

NH3: sepse atomi i azotit ėshtė i lidhur me tri atome te hidrogjenit ateher azoti eshe tre valent (III)

CH4: sepse atomi i karbonit ėshtė i lidhur me katėr atome tė hidrogjenit atėherė karboni ėshtė valent (IV)

Valenca e njė elementi varet nga numri i elektroneve tė shtresės sė jashtme tė atomit.

Pėr kėtė arsye keto elektrone quhen elektrone valencore.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
8Y,kc

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.