Kimia organike.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kimia organike.

Kimia organike ėshtė degė e kimisė, qe studion komponimet e karbonit.

Kimia organike luan rol tė rėndėsishėm pėr jetėn e njeriut.
Kimia organike luan rol tė rėndėsishėm pėr jetėn e njeriut.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/06/2017 19:12

Nė komponimet organike tė karbonit bėjnė pjesė jo vetėm ato komponime qė gjenden nė botėn e gjallė, por edhe ato komponime qė pėrfitohen me reaksionet e komponimeve inorganike nė ato organike) dhe pėrfitimi i amoaniakut nga metani (shėndrrimi i konponimeve organike nė ato inorganike).

Komponimet organike i karakterizojnė disa veti fizike dhe kimike qė i dallojnė nga komponimet inorganike (tretshmėrinė, pika e vlimit dhe e shkrirjes, djegshmėria, struktura kimike, reaksionet kimike) etj.

Komponimet organike i paraqesim me formulė molekulare, racionale tė strukturės etj.

Nė kiminė organike bėjnė pjesė:

1. Komponimet organike tė karbonit,

2. Hidrokarburet,

3. Komponimet organike me oksigjen dhe azot (alkoolet)

4. Komponimet organike me rėndėsi jetėsore.

Kimia organike luan rol tė rėndėsishėm pėr jetėn e njeriut.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
l\V,>

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė