Njė pėrshkrim i pėrgjithshėm i Kimisė.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Njė pėrshkrim i pėrgjithshėm i Kimisė.

Kimia ėshtė shkenca ose me saktė ajo e degė e shkencave natyrore qė merret me studimin e ndėrtimit dhe vetive tė materies dhe transformimeve tė saj.

Prishja dhe formimi i lidhjeve mes atomeve dhe molekulave janė pėrgjegjės pėr transformimin e materies.
Prishja dhe formimi i lidhjeve mes atomeve dhe molekulave janė pėrgjegjės pėr transformimin e materies.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/05/2017 21:16

Kimia ėshtė shkenca ose me saktė ajo e degė e shkencave natyrore qė merret me studimin e ndėrtimit dhe vetive tė materies dhe transformimeve tė saj. Ėshtė studimi i vetive dhe strukturės sė atomeve (duke pėrfshirė dhe izotopet e tyre tė qėndrueshėm apo radioaktive), tė pėrbėrjeve dhe molekulave, tė pėrzierjeve dhe tė tretėsirave, si elemente bazė tė natyrės dhe se si ato kombinohen pėr tė formuar stadet e ndryshme tė materies qė na formojnė nė dhe ēdo gjė qė na rrethon.

Njohja e strukturės elektronike tė atomeve ėshtė baza e kimise konvencionale, ndėrsa njohja e strukturės sė bėrthamės ėshtė baza e kimisė bėrthamore.

Prishja dhe formimi i lidhjeve mes atomeve dhe molekulave janė pėrgjegjės pėr transformimin e materies. Fizika, kimia dhe biologjia janė tri shkenca natyrore.

Quhen shkenca natyrore meqė studiojnė natyrėn domethėnė, botėn qė na rrethon me tė gjitha pasuritė e saj dhe dukuritė e shumta qė ndodhin nė tė. Natyrėn e pėrbėjnė Toka, Dielli, planetėt, ajri, uji, mikrogjallesat, bimėt, shtazėt dhe njeriu.

Objekt studimi i kimisė ėshtė natyra bashkė me dukuritė qė ndodhin nė tė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
)"M2X

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.