Degėt e fizikės.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Degėt e fizikės.

Edhe pse fizika pėrfshin njė kategori tė gjerė fenomenesh, degėt themelore tė fizikės janė mekanika klasike,elektromagnetizmi (i cili pėrfshin optikėn), relativiteti, termodinamika, dhe mekanika kuantike.

Fushat e teorive fizike.
Fushat e teorive fizike.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/05/2017 16:57

Edhe pse fizika pėrfshin njė kategori tė gjerė fenomenesh, degėt themelore tė fizikės janė mekanika klasike,elektromagnetizmi (i cili pėrfshin optikėn), relativiteti, termodinamika, dhe mekanika kuantike.

Secila nga kėto teori ėshtė testuar nga eksperimente tė shumta dhe ėshtė provuar si e saktė nė fushėn e aplikimit tė saj. Pėr shembull,mekanika klasike pėrshkuan nė mėnyrė korrekte lėvizjen e trupave nė jetėn e pėrditshme, megjithatė ajo nuk mund tė aplikohet nė shkallėn atomike, atje ajo zėvendesohet nga mekanika kuantike, ndėrsa pėr shpejtėsi tė krahasueshme me shpejtėsinė e dritės, efektet relativistike bėhen mė tė rėndėsishme.

Edhe pse kėto teori kuptohen shume mirė ato vazhdojnė tė jenė fusha kėrkimore - pėr shembull, njė aspekt i rėndėsishėm i mekanikės klasike e njohur si teoria e kaosit u zhvillua nė shekullin e 20-te, tre shekuj pas formulimt origjinal tė mekanikės nga Isak Njutoni (16421727).

Teoritė themelore formojnė njė bazė per studimin dhe kėrkimin e temave mė tė specializuara.

Disa nga kėto teori janė:

Mekanika klasike

Elektromagnetizmi

Termodinamika dhe Mekanika statistike

Mekanika Kuantike

Teoria e relativitetit


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
@'NM

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.