Fizika bėrthamore.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fizika bėrthamore.

Fizika bėrthamore merret me studimin e pėrbėrėseve elementare tė lėndės dhe energjisė, si dhe me bashkėvepimet mes tyre.

Njė ngjarje e simuluar nė njė nga detektorėt CMS tė Pėrplasėsi i Madh i Hadroneve, tregon shfaqjen e bozonit Higgs.
Njė ngjarje e simuluar nė njė nga detektorėt CMS tė Pėrplasėsi i Madh i Hadroneve, tregon shfaqjen e bozonit Higgs.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/05/2017 21:51

Fizika bėrthamore merret me studimin e pėrbėrėseve elementare tė lėndės dhe energjisė, si dhe me bashkėvepimet mes tyre. Ajo njihet gjithashtu edhe si "fizika e energjisė sė lartė", sepse shumė thėrrmija elementare nuk shfaqen zakonisht, veēse nė pėrplasje qė ndodhin nė energjira shumė tė larta me thėrrmijat e tjera, siē ndodh nė pėrshpejtuesit e thėrrmijave.

Tani, bashkėveprimet e thėrrmijave elementare pėrshkruhen nga Modeli Standart. Ky model merr parasysh 12 thėrrmija tė njohura tė lėndes tė cilat bashkėveprojnė nėpėrmjet forcave themelore tė fortė, tė dobėt, dhe asaj elektromagnetike. Dinamika e thėrrmijave tė lėndės pėrshkruhet nėpėrmjet shkėmbimit thėrrmijave mesazhere qė mbajnė forcat.

Kėto thėrrmija mesazhere njihen rrespektivisht si gluonet, W dhe W+ dhe bozoni Z, si dhe fotoni. Modeli Standart gjithashtu parashikon ekzistencėn e njė thėrrmije tė njohur si bozoni Higgs, ekzistenca e tė cilit nuk ėshtė verifikuar akoma.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
c##Mf

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.