Perspekti - Njė pėrshkrim i pėrgjithshėm i Fizikės.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Njė pėrshkrim i pėrgjithshėm i Fizikės.

Fizika njihet si "shkencė themelore" sepse fusha tė tjera si kimia dhe biologjia hulumtojnė sisteme, veēoritė e tė cilave varen nga ligjet e fizikės.

Njė magnet i ngritur mbi njė superpėrcjellės tė temperaturės sė lartė qė tregon efektin e Meisnerit.
Njė magnet i ngritur mbi njė superpėrcjellės tė temperaturės sė lartė qė tregon efektin e Meisnerit.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/05/2017 09:40, Ndryshuar: 28/05/2017 16:41

Fizika ėshtė dega e shkencės e cila merret me zbulimin dhe analizimin efenomeneve fizike, qė pėrfshin studimin e lėndės dhe lėvizjen e saj nė fabrikėn e hapėsirė-kohės, si dhe konceptet eforcės dhe energjisė. Nė mėnyrė mė tė pėrgjithshme ajo cilėsohet si shkenca nėpėrmjet sė cilės njerėzit pėrpiqen tė shpjegojnė dukuritė natyrore.

Zhvillimet nė fizikė janė tė lidhura ngushtė me sektorin teknologjik, si dhe kanė infleunca shumė tė thellė nė shkencat e tjera, pėrfshirė matematikėn dhe filozofinė.

Pėr shembull, zhvillimi i teorisė sė elektromagnetizmit ēoi nė krijimin e pajisjeve tė shumta elektrike (televizori, kompjuteri, pajisjet shtepiake); zhillimet nė termodinamikė ēuan nė zhvillimin e mjeteve tė motorizuara pėr transportin, si motori me avull; zhvillimet nė mekanikė motivuan dhe ndihmuan nė zhvillimin e analizės matematike, kimisė kuantike, dhe pėrdorimit tė pajisjeve eksperimentale si mikroskopi elektronik nė mikrobiologji.

Fizika ndahet nė dy disiplina: nė fizikėn teorike dhe fizikėn eksperimentale.

Fizika teorike merret kryesisht me formalizimn teorik te dukurive i cili bazohet ne koncepte matematike, ndėrsa fizika eksperimentale merret me rikrijimin dhe matjen e dukurive tė njohura natyrore. Megjithėse kėrkimet e shumta akoma kanė ngelur nė disa probleme tė pazgjidhura nė fizikė si dhe fusha tė shumta kerkimi tė cilat nuk janė eksploruar ende plotėsisht.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
["^\)

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.