Karakteristikat qė duhet tė zotėroni pėr tė qenė i suksesshėm...
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Karakteristikat qė duhet tė zotėroni pėr tė qenė i suksesshėm...

Njė artikull nga Valerie Strauss nė The Washington Postflet pėr njė studim tė ri dhe rigoroz tė Google qė identifikon shtatė karakteristikat kryesore tė suksesit pėr punonjėsit e tyre.

Karakteristikat qė duhet tė zotėroni pėr tė qenė i suksesshėm...
Karakteristikat qė duhet tė zotėroni pėr tė qenė i suksesshėm...
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/12/2017 15:54

Karakteristikat qė Google identifikon nė krye janė tė njėjtat me ato qė zhvillojnė njerėzit e biznesit duke punuar nė borde jofitimprurėse:

Tė jesh njė drejtues i mirė;

Tė komunikosh dhe tė dėgjosh me kujdes;

Tė zotėrosh njohuri pėr tė tjerėt, (duke pėrfshirė vlerat e ndryshme dhe kėndvėshtrimet);

Tė jesh i ndjeshėm dhe mbėshtetės ndaj kolegėve;

Tė mendosh nė mėnyrė kritike dhe tė zgjidhėsh probleme;

Tė jesh nė gjendje tė krijosh lidhje pėrmes ideve komplekse.

Studimi i Google u drejtua nga Cathy Davidson.

Siē ėshtė gjetur tek studimi Better World Leadership, nga rezultatet e 957 sondazheve dhe dhjetėra intervistave, punonjėsit tė cilėt punonin nė njė organizatė jofitimprurėse:

-Zhvillonin njė vlerėsim tė perspektivave tė njerėzve me pėrvojė tė ndryshme nga ajo e tyre.

-Zhvillonin ndjeshmėri mė tė madhe.

-Zhvillonin mesatarisht 6 deri nė 7 aftėsi, mes tė cilave komunikimi, mendimi kritik dhe zgjidhja e problemeve, kreativiteti dhe inovacioni.

Duke pėrgatitur dhe duke pėrshtatur punonjėsit e tyre tė punojnė nė fondacione jofitimprurėse, kompanitė u japin mundėsinė njerėzve tė zhvillojnė aftėsi qė do t'i bėjnė ata tė suksesshėm, duke siguruar njėkohėsisht qė punonjėsit tė qėndrojnė mė gjatė nė punė.

Ndėr tė tjera, punonjėsit qė duan tė shėrbejnė nė tė tilla organizata (tė cilėt nuk punojnė ende) janė mė shumė gra, millennials dhe njerėz tė racave dhe etnive tė ndryshme se sa ata qė tashmė punojnė nė tė tilla borde jofitimprurėse, njė mundėsi e mirė pėr tė zhvilluar diversitet mė tė madh pėr leadership.

Studimi u financua nga American Express Foundation, Dow Chemical, HP, Johnson Controls, PIMCO dhe Symantec.

Le tė shpresojmė qė 2018 do tė jetė viti gjatė tė cilit kompanitė tė pėrmirėsojnė programet e tyre pa qėllime pėrfitimi, pėr suksesin e biznesit dhe pėr tė ndėrtuar njė botė mė tė mirė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
+"-7[

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė