Manuali pėr detyrimet dhe afatet nė pagesat e sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Manuali pėr detyrimet dhe afatet nė pagesat e sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore

Nė kėtė artikull Perspekti do ju tregojė se cilat janė detyrimet dhe afatet nė pagesat e sigurimeve shoqėrore dhe ato shėndetėsore.

Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 20/12/2017 19:17
Punėdhėnėsit dhe tė vetėpunėsuarit, janė tė detyruar:

Tė deklarojnė nė sistemin e tatimeve listėpagesėn, ku pėrfshihen tė dhėnat pėr ēdo individ dhe nė total si mė poshtė:

Emri e mbiemri,

Numri personal,

Kategoria e pozicionit tė punės,

Paga,

Shuma pėr t'u paguar e kontributeve tė detyrueshme tė sigurimeve shoqėrore, tė sigurimeve shėndetsore,

Tatimin mbi tė ardhurat nga punėsimi.

Tė deklarojnė nė sistemin e tatimeve ndryshimet dhe lėvizjen e punonjėsve, shtesat e pakėsimet, sipas proēedurave dhe afateve tė pėrcaktuara me ligj.

Afatet e deklarimit dhe tė pagesės sė kontributeve

Deklarimi dhe pagesa bėhet sipas afateve:

Tatimpaguesit personat juridikė dhe fizikė, tė regjistruar si tatimpagues, nė pėrgjegjėsinė tatimore tė tatimit tė thjeshtuar mbi fitimin pėr biznesin e vogėl, brenda datės 20 tė muajit te parė pas pėrfundimit tė ēdo tremujori tė vitit kalendarik.

Tatimpaguesit persona juridikė dhe fizikė tė tjerė (tatimpaguesit e regjistruar pėr Tatimin mbi Fitimin, Entet Publike, OJF-tė, etj.) brenda datės 20 tė muajit pasardhės. Pagesa e detyrimeve tė kontributeve tė detyrimeve tė kontributeve shoqėrore dhe shėndetsore bėhet nė bankat e nivelit tė dytė nėpėrmjet urdhėrpagesės tė gjeneruar nga sistemi elektronik, pas dorėzimit tė deklaratės.

Deklarimi i tė punėsuarėve nė sitemin elektronik tatimor

Brenda dy ditėve pune, pas regjistrimit nė Qendrėn Kombėtare tė Biznesit ose nė Administratėn Tatimore, personat juridikė ose fizikė, duhet tė deklarojnė nė sistemin tatimor listėn e tė punėsuarve, pagėn pėrkatėse, pėrfshirė personin fizik apo/edhe punonjėsit e papaguar tė familjes mbi 16 vjeē, me tė cilėt ai punon e bashkėjeton ligjėrisht.

Personat fizikė tė vetėpunėsuar pa punėmarrės dhe pa punonjės tė papaguar tė familjes kanė tė drejtė qė deklarimin nė sistemin tatimor ta kryejnė tė paktėn 3 ditė pėrpara afatit fundor tė paraqitjes sė deklaratės (listėpagesės).

Llogaritja e detyrimit tė kontributeve tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore bėhet me efekte qė prej datės sė regjistrimit nė Qendrėn Kombėtare tė Biznesit ose nė Administratėn Tatimore.

Deklarimi i ndryshimit tė numrit tė punonjėsve

Tatimpaguesi ėshtė i detyruar tė deklarojė nė sistemin elektronik tė tatimeve, ēdo punonjės qė fillon punė pėr herė tė parė, apo tė punėsuar rishtazi pranė tij, tė paktėn njė ditė kalendarike pėrpara fillimit tė punės.

Tatimpaguesi ėshtė i detyruar tė deklarojė nė sistemin elektronik, tė tatimeve, tė larguarit nga puna, brenda 10 ditėve kalendarike nga data e largimit.

Llogaritja e kontributeve pėr punėmarrėsin

Kontributet e detyrueshme tė sigurimeve shoqėrore pėr punėmarrėsin llogariten mbi pagėn bruto dhe shtesat e tjera, brenda njė page bruto minimale dhe nivelit maksimal.

Kontributet e detyrueshme tė sigurimit shėndetėsor pėr punėmarrėsin llogariten sipas nivelit tė pėrcaktuar mbi pagėn bruto tė tij dhe shtesat e tjera, e cila nuk mund tė jetė mė e vogėl se paga minimale.

Llogaritja e kontributeve pėr personin e vetėpunėsuar dhe punonjėsin e papaguar tė familjes.

Kontributet e detyrueshme tė sigurimeve shoqėrore pėr personin e vetėpunėsuar, pėrfshirė punėdhėnėsin e vetėpunėsuar dhe punonjėsin e papaguar tė familjes, llogariten si pėrqindje mbi pagėn minimale tė miratuar pėr efekt tė llogaritjes sė kontributeve tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore.

Kontributet e detyrueshme tė sigurimit shėndetėsor pėr personin e vetėpunėsuar, pėrfshirė punėdhėnėsin e vetėpunėsuar dhe punonjėsin e papaguar tė familjes, llogariten sipas nivelit tė parashikuar si pėrqindje mbi dyfishin e pagės minimale.

Niveli i pagės minimale bruto

Niveli i pagės minimale bruto mbi tė cilat paguhen kontributet pėrcaktohet me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

Penaliteti pėr mosdeklarim dhe mos pagesė nė afat

Tatimpaguesi, i cili nuk dorėzon nė afatin e pėrcaktuar sipas ligjit deklaratėn, dėnohet me gjobė pėr ēdo deklaratė tatimore tė padorėzuar.

Tatimpaguesi, i cili nuk arrin qė brenda afatit tė parashikuar nė kėtė ligj, tė paguajė shumėn e kontributieve tė sigurimeve shoqėrore e shėndetsore, detyrohet tė paguajė gjobėn dhe kamatėvonesėn qė llogariten mbi shumėn e detyrimit tė papaguar pėr ēdo ditė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
`Y?Ol

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.