Pse duhet tė keni njė faqe interneti pėr biznesin tuaj?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pse duhet tė keni njė faqe interneti pėr biznesin tuaj?

Nė ditėt e sotme interneti ėshtė gjithmonė e mė i pranishėm nė jetėn e pėrditshme tė tė gjithėve.

Pse duhet tė keni njė faqe interneti pėr biznesin tuaj?
Pse duhet tė keni njė faqe interneti pėr biznesin tuaj?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 04/01/2018 20:29

Sipas ITU-sė (International Telecommunication Union), pėrdorimi i internetit nė Shqipėri, nė vitin 2013 ka pėrfishirė rreth 60% tė popullsisė, njė rritje mėse e konsiderueshme po ta krahasojme mė vitin 2008 ku pordoruesit e internetit ishin vetėm 16% e popullatės.

Shumė pėrdorues i marrin informacionet e ndryshme me anė tė web-it, nėse kėrkojne dicka nė fillim kontrollojnė nėse ekziston nė internet. Web-i dhe teknologjia sot arrijnė kudo dhe meqė ėshtė aq e perhapur mė e mira ėshtė ta shfrytėzojmė atė. Kėtė mė sė shumti duhet ta bėjnė bizneset.

Tė prezantosh biznesin tėnd nė internet e lidh me njė numėr shumė tė madh pėrdoruesish, tė cilėt janė kliente tė mundshėm. Prandaj, ėshtė shumė e rėndėsishme tė prezantohesh mirė.

Pėrse prania nė internet e ndihmon njė biznes?

Meqė web-i sot ka miliona pėrdorues, shikueshmėria ėshtė mė e madhe dhe numri i klienteve pėr rrjedhoj rritet. Personat tentojnė tė informohet pėrpara se tė blejnė njė produkt,e nė kėto raste i vjen nė ndihmė interneti. Web-i ėshtė i hapur 24 nė 24, 7 ditė tė javės dhe 365 ditė te vitit dhe kushdo mund tė tė vizitojė. Mund tė vendosėsh mė shumė informacion rreth produkteve/shėrbimeve qė ofron pasi nuk ke hapėsire tė limituar si nė rastin psh. e broshurave. Nėse dėshiron tė rinovosh dicka mund ta bėsh nė kohė reale.

Mund tė ndėrveprosh me klientin drejtpėrdrejtė. Mund tė bėsh promocionin e produkteve nė mėnyrė mė tė shpejtė sesa nė letrėn e shtypur. Kostot janė mė tė pėrmbajtura dhe numri i klienteve mė i madh pasi mund tė lidhen me faqet e internetit nė ēdo kohė dhe nga ēdo anė, biznesi juaj do tė kishte njė perhapje mė tė gjerė. Gjithashtu tė ofrohet mundėsia tė masėsh rezultatet e faqes tėnde tė internetit, duke tė tė treguar tė dhėna mbi klientet dhe cilat nga produktet qė ti ofron pėlqehet mė shumė e kush mė pak.

Shikueshmėria e njė biznesi nga klientet ėshtė oksigjeni i atij biznesi. Prandaj, nuk duhet vetėm tė jesh prezent nė web por dhe tė dish si tė prezandohesh e shesėsh produktet qė ofron. Pėr kėtė tė vijnė nė ndihmė kompanitė dixhitale.

Si tė zgjedhim njė kompani tė pėrshtatshme tė cilės ti besojmė ndėrtimin e faqes tonė web?

Sot ekzistojnė Agjensi Dixhitale ose Web Agency tė ndryshme, siē ėshtė edhe Perspekti qė ofrojnė shėrbime pėr kompanitė qė duan tė reklamojne biznesin dhe produktet qė ato ofrojne nėpėrmjet internetit. Pėr kėtė arsye ėshtė shumė e rėndėsishme tė zgjedhim me kujdes pasi njė kompani e mirė mund tė na ngrej nė maje dhe njė jo e mirė tė na dėmtojė.

Prezenca nė web duhet tė shoqėrohet nga kualiteti. Kur kėrkoni pėr njė kompani dixhitale, kontaktoni njė qė me tė vėrtetė merret me kėtė punė dhe jo persona qė "kalojnė kohėn" duke krijuar faqe interneti, p.sh. freelancer pasi nga ata nuk do tė keni kurrė suportin e duhur kur ju tė keni nevojė. Tregojini eksperteve qė keni zgjedhur cilat janė objektivat tuaj dhe pse mendoni qė biznesi juaj duhet tė kėtė njė faqe web-i nė mėnyrė qė sebashku tė hartoni njė strategji tė suksesshme.

Qė faqja juaj tė ketė rezultat duhet jo vetėm tė jetė prezentė nė web, duhet qė tė jetė e mirė strukturuar, mesazhi qė doni tė jepni te jetė i qartė dhe i kuptueshėm pėr pėrdoruesit, design-i tė jetė funksional dhe terheqės, pėrmbajtaja tė jetė e organizuar dhe e thjeshtė pėr tu kuptuar. Zgjidhni njė kompani qė ka bėrė punė tė ngjashme mė pėrpara, pra qė ka njė curriculum. Njė qė tė mos jetė shumė e lirė pasi suksesi nė internet sot kushton. Zgjidhni njė kompani qė ka njohuri dhe eksperiencė se si funksionojnė motorrėt e kėrkimit, web marketing-u dhe qė tė garantojė rezultat. Nuk ekziston njė faqe web qė pasi krijohet tė punojė vetė, duhet njė punė e vazhdueshme pėr tė pasur sukses.

Nėse doni tė rrisni fitimet tuaja, nxitoni tė hapni faqen tuaj tė internetit sepse siē ka thėnė Craig Barret "interneti do tė jetė pėr ekonominė e shekullit te 21 ajo qė benzina ka qėnė pėr ekonominė e shekullit tė 20".


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
XJ?F4

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.