A e dinit formulėn qė pėrdoret nga miliarderėt?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A e dinit formulėn qė pėrdoret nga miliarderėt?

Nė vitin 1896, ekonomisti italian Vilfredo Pareto botoi vėzhgimet e tij se 20% e inputeve janė pėrgjegjės pėr 80% tė rezultateve qė arrihen. Ky u quajt Parimi i Paretos, ose mė thjesht, parimi 80/20.

A e dinit formulėn qė pėrdoret nga miliarderėt?
A e dinit formulėn qė pėrdoret nga miliarderėt?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/02/2018 20:43

Nė vitin 1896, ekonomisti italian Vilfredo Pareto botoi vėzhgimet e tij se 20% e inputeve janė pėrgjegjės pėr 80% tė rezultateve qė arrihen. Ky u quajt Parimi i Paretos, ose mė thjesht, parimi 80/20.

Duke pėrdorur kėtė parim, njerėzit sot mund tė arrijnė rezultate mė tė mėdha pėr kohėn, energjinė dhe paatė qė shpenzojnė, duke gjetur ekuilibrin e duhur me Parimin 80/20.

Ja 7 sekrete pėr tė arritur mė shumė, me mė pak pėrpjekje.

#1. Formula 25/5

Mike Flint ishte piloti personal i investitorit dhe miliarderit tė njohur miliarder Warren Buffett pėr 10 vjet. Pas diskutimit tė qėllimeve tė jetės dhe karrierės me shefin e tij, Buffett i kėrkoi atij tė bėnte kėtė ushtrim tė thjeshtė nė tre hapa:

Shkruaj 25 objektivat e tua mė tė mira.

Identifiko 5 objektivat mė tė mira nga 25 qė shkruajte.

Pasi tė kesh identifikuar 5 objektivat mė tė mira dhe i ke shkruar, hidhi tutje 20 objektivat e mbetura.

Bukuria e kėtij ushtrimi ėshtė qė tė identifikoni 20% kryesor tė objektivave tuaja duke identifikuar qartė se ēfarė ėshtė me tė vėrtetė e rėndėsishme pėr ju. Kjo ju jep njė busull pėr tė gjetur drejtimin tuaj sa herė qė dilni nga rruga. Bėni kėtė ushtrim dhe bėni disa veprime tė pėrditshme drejt pėrmbushjes sė kėtyre objektivave, pa dėshtuar ēdo ditė. Kėto objektiva bėhen tabelat tuaja sa herė qė ndiheni tė humbur, nė mėnyrė qė tė mund tė rifokusoheni dhe tė ktheheni nė rrugėn e duhur.

#2. Eliminoni fėrkimet e brendshme

Cilido qoftė qėllimi juaj, pjesa mė e vėshtirė shpesh ėshtė tė fillosh.

Kur vjen koha qė tė shkoni nė punė dhe ju e shtyni, po pėrjetoni njė formė tė rezistencės, ose "fėrkimin e brendshėm". Burrat janė tė mirė nė zbatimin e vullnetit, por vullneti ėshtė i kufizuar. Mė e keqja, duke detyruar veten tė bėni diēka mund tė pėrfundojė qė tė formojė njė asociim negativ me vetė detyrėn, gjė qė mund t'ju bėjė tė hiqni fare dorė nė afat tė gjatė.

Mėnyra mė e menēur pėr tė punuar pėrmes kėsaj ėshtė tė planifikoni pėrpara, tė eliminoni shpėrqėndrimet dhe tė punoni me "shpėrthime" prej 25 deri nė 50 minuta.

Me fokus tė plotė, punoni me njė detyrė gjatė atij blloku kohor. Kjo ju ndihmon tė bėni mė shumė duke ndihmuar qė tė jeni mė i pėrkushtuar me tė gjitha burimet tuaja mendore.

#3. Ushtrohuni

Injorimi i ushtrimeve fizike ėshtė i zakonshėm, gjė e cila ėshtė e trishtė sepse ėshtė mjeti i fundit i 80/20. Endorfin qė zhdukin dhimbjen; humbje e natyrshme e peshės; efektet e ndėrtimit tė muskujve; efektet anti-plakje tė hormonit tė rritjes; lehtėsim i stresit; kimikate qė rrisin humorin; qartėsia mė e madhe mendore, dhe shumė tė tjera, janė tė gjitha efektet anėsore pozitive tė ushtrimeve tė rregullt. Filloni sot duke vendosur tė ushtroni pėr 20 minuta nė ditė pa dėshtuar.

Pėr tė shtuar 80/20, pėrdorni ushtrime pėr forcėn, me qėllim qė tė tonifikoni muskujt nė masė. Sa mė tė fortė qė tė jeni, aq mė pak energji ju duhet tė lėvizni gjatė gjithė ditės.

Si rezultat, ju do tė keni mė shumė masė tė muskujve, do tė digjni mė shumė kalori dhe do tė shfaqni mė shumė vetėbesim.

#4. Stop shqetėsimit

Brengosja e tepruar ėshtė njė humbje e energjisė sė ēmuar. Krijon njė gjendje ankthi qė ushqen dyshimin tek vetja, e qė ēon nė frikė pa arsye. Mė keq akoma, ndjenja e frikės redukton motivimin, gjė qė mund tė vrasė aftėsinė tuaj pėr tė vepruar, qė para se tė filloni.

Pyesni veten nėse ajo qė ju shqetėson mund tė zgjidhet me veprimin tuaj personal. Nėse pėrgjigja ėshtė po, atėherė veproni tani dhe kujdesuni pėr tė. Nėse ajo pėr tė cilėn shqetėsoheni ėshtė pėrtej kontrollit tuaj pėr tė vepruar, atėherė lėreni dhe mos u ndalni me tė. Ēlirimi i fuqisė tuaj mendore nė kėtė mėnyrė ēon nė qetėsi mė tė madhe tė mendjes.

#5. Efikasiteti i Zakonit

Zakonet pozitive janė themeli i jetės sė njė njeriu tė suksesshėm. Zakonet pozitive japin rezultate tė larta pasi ato kėrkojnė pak energji ose pėrpjekje pėr tu vėnė nė veprim. Ashtu si skeleti i hekurit qė tėrhiqet drejt njė magneti, ju tėrhiqeni nė drejtimin e zakoneve tuaja.

Nga njė kėndvėshtrim 80/20, do tė duhet tė investoni mė shumė energji nė fazat e hershme tė zhvillimit tė zakonve, por do tė japė rezultate shumė mė tė mėdha sapo tė ekzistojė zakoni.

Pėr tė zhvilluar zakone tė forta, ekzistojnė 3 ēelėsa: filloni me hapa tė vejėl, jini kėmbėngulės dhe tė jini tė qėndrueshėm. Mos u zhysni me kokė. Kjo ėshtė arsyeja pse shumica e vendimeve tė marra nė Vitin e Ri nuk funksionojnė nė afat tė gjatė. Filloni me pak dhe jini kėmbėngulės dhe tė qėndrueshėm nė praktikėn tuaj. Shumė shpejt, shprehia do tė bėhet automatike dhe do tė ēojė drejt pėrparimit pozitiv drejt qėllimeve tuaja.

#6. Krijoni Kufizime Konstruktive

Djemtė e kuptojnė sa e lehtė ėshtė tė shpėrqendrohen dhe tė largohen nga bėrja e gjėrave qė janė konstruktive nė jetė. Por mund tė mėsoni tė krijoni kufizime konstruktive ku bllokoni disa njerėz, vende dhe aktivitete, pėr t'ju ndihmuar tė qėndroni nė rrugėn e duhur.

Filloni duke bllokuar copat e kohės qė janė tė dedikuara pėr aktivitete tė veēanta, qė ju shtyjnė drejt qėllimeve tuaja pėrfundimtare.

Nėse jeni nė dietė dhe ju e dini se akullorja ėshtė njė ushqim qė ju pėlqen shumė, atėherė bllokojeni duke mos shkuar nė pjesėn e frigoriferit tė dyqanit.

Kufizoni bashkėveprimin me njerėz negativė qė ju vėnė poshtė ose nuk e mbėshtesin rritjen tuaj.

Nė terma 80/20, duke ruajtur disiplinėn pėr tė ndėrtuar kufizimet e duhura, do ju nevojitet mė pak energji pėr tė ruajtur vrullin qė punon nė favorin tuaj. Ndėrkohė qė, dijeni se do ju duhet pesė herė mė shumė energji dhe kohė pėr t'u kthyer nė rrugėn e duhur, nėse dilni prej saj.

#7. "Prioritizojeni" Ditėn Tuaj

Nėse ēdo njeri filloi ditėn duke mendnuar pėr performancė maksimale, atėherė tė gjithė do tė arrinin performancė mė tė madhe. Krijoni njė rutinė nė mėngjes pėr tė zmadhuar rezultatet.

Pėr shembull, sapo tė zgjoheni, pini ujė pėr t'u rehidratuar, shtriquni, bėni 20-30 minuta stėrvitje, meditoni, hani njė mėngjes tė shėndetshėm dhe mendoni objektivat tuaja pėr ditėn.

Gjithashtu, parashikoni ngjarjet negative qė mund tė hasni gjatė gjithė ditės. Si rezultat, ju do tė jeni mė tė pėrgatitur pėr sfida tė papritura.

Mos harroni, pėrgatitja e mendjes suaj pėr performancė maksimale ėshtė e rėndėsishme, por po kėshtu ėshtė ndėrmarrja e hapave pėr ta mbrojtur atė, qė t'ju shėrbejė gjatė gjithė ditės.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
+'JlS

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė