Kush cilėsohet si person me integritet?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kush cilėsohet si person me integritet?

Integriteti ėshtė njė karakteristikė shumė e virtytshme e njerėzve qė arrijnė ta bėjnė atė tė vetin dhe ta transmetojnė aq bukur te tė tjerėt. Ndonjėherė integriteti ėshtė i padukshėm, ja si ta kuptoni!

Kush cilėsohet si person me integritet?
Kush cilėsohet si person me integritet?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 23/12/2017 14:18

Integriteti ėshtė njė fjalė qė ju e dėgjoni pothuajse ēdo ditė, por nuk ėshtė njė fjalė pėr tė cilėn njerėzit kalojnė shumė kohė duke u menduar. Integriteti ėshtė respektimi i njė kodi vlerash dhe morali tė veēantė. Thėnė ndryshe baza e integritetit ėshtė tė bėsh gjėnė e duhur kur tė tjerėt nuk e kanė mendjen. Njė individ me integritet ėshtė njė ilaē i vetes. Ja cilėt janė disa shembuj tė pėrditshmėrisė tė cilat mund t'i konsiderojmė si integritet.

Prindėrit qė u kėrkojnė falje fėmijėve tė tyre kur u bėjnė diēka tė gabuar

Ashtu si kafshėt, fėmijėt e vegjėl janė shėnjestra tė lehta. Ata janė fizikisht tė dobėt dhe tepėr tė cenueshėm emocionalisht, sepse nuk kanė kapacitetin njohės pėr tė kuptuar kompleksitetin e jetės. Nė njė moment tė vėshtirė njė prind mund t'i shfryhet fėmijės sė tij, ndonjėherė duke e kaluar masėn. Nėse prindi ka integritet ai e lė mėnjanė krenarinė dhe mėson tė kėrkojė falje mė shpesh.

Shefat qė theksojnė arritjet e stafit tė tyre duke qenė modestė pėr tė tyret

Psikologėt mund tė dėgjojnė shumė ankesa nga punonjėsit pėr tė gjithė llojet e shefave qė nga narcisėt, te sadistėt dhe sociopatėt, por ky nuk ėshtė integritet. Njė shef me integritet nuk ėshtė shef, sepse dėshiron tė ketė pushtet mbi tė tjerėt, por sepse tė qenėt njė lider i mban gjėrat mė tė organizuara dhe sfidat mė tė lehta pėr t'u pėrballuar. E thėnė thjeshtė, shefat me integritet nuk kanė nevojė pėr pushtet, sepse e dinė mirė se ēfarė bėjnė dhe pėr kėtė ekziston diferenca nė rrogė e cila ia kujton. Njė shef i mirė pėrpiqet vazhdimisht tė vlerėsojė kontributin e stafit dhe t'u japė atyre vlerėsimin qė meritojnė.

Partnerėt romantikė qė nuk i vėnė njėri-tjetrit pseudonime

Le ta pranojmė: ka mėnyra tė ndryshme pėr tė trajtuar keq njė partner/e. Ēdo ditė ēiftet sillen keq me njėri-tjetrin. Inati mund tė kalojė nė atė qė psikologėt e quajnė abuzim psikologjik me emrat, ku njė person fillon t'i vėrė pseudonime ofenduese tjetrit. Ata ēifte tė cilėt kanė probleme, por tė cilėt vazhdojnė tė sillen mirė me njėri-tjetrin kanė njė marrėdhėnie tė shėndetshme dhe mund tė konsiderohen me integritet.

Shoferėt qė nuk i bien pothuajse kurrė borisė

Ne tė gjithė shfrytėzojmė sė bashku rrugėt, pavarėsisht sesa acarues mund tė jetė realiteti. Mėnyra si dikush nget makinėn thotė shumė pėr mėnyrėn si ai i trajton njerėzit qė nuk i njeh, si pėrballet me inatin dhe sa integritet ka. Ndoshta ju mund tė besoni se dikush qė nget makinėn ngadalė dhe qė nuk shfaq agresivitet ėshtė mė pak i zėnė se ju, por kur dikush e nget makinėn nė mėnyrė qė tė respektojė tė tjerėt, kjo ėshtė shenjė e integritetit.

Njerėzit nė pozicione pushteti qė kėrkojnė falje pėr vonesat

Kur dikush ndihet i rėndėsishėm, sepse ka mė shumė pushtet se shumica e njerėzve rreth tij, ai shpesh e merr veten shumė seriozisht dhe nuk mendon pėr ndjenjat e tė tjerėve. Bėhet fjalė pėr ata drejtues tė cilėt kėrkojnė ndjesė qė mund tė lėnė dikė tė presė nė njė intervistė pune. Nė ēdo rast kur dikush me pushtet kėrkon falje, kjo pėrkthehet nė integritet.

Kushdo qė nuk akuzon mbi bazė dyshimi

Nė sistemin gjyqėsor njihet se pėrfitimi i dyshimit i takon gjithnjė atij mbi tė cilin bie. Kur jeni tė stresuar ka mė shumė gjasa qė tė mbroni veten dhe tė akuzoni tė tjerėt. Por secili prej nesh mund tė mėsojė t'ia japė tjetrit avantazhin e dyshimit dhe tė mos i marrė gjėrat pėr tė mirėqena dhe pėr tė gabuara derisa kjo tė provohet plotėsisht. Ky ėshtė integritet!

Vullnetarėt

Si njė shoqėri, ne nuk bėjmė mjaftueshėm punė vullnetare. Megjithatė, disa burra dhe gra dalin vullnetarė nė njė pjesė tė kohės sė tyre. Kjo tregon se ata shohin aspektin e gjerė tė jetės dhe se duan mirėqenien e tė tjerėve, jo vetėm tė veten. Ku ka pėrshkrim mė tė mirė tė integritetit?

Lajmi i mirė pėr integritetin ėshtė se ju nuk lindni me tė ose pa tė. Nė bazė tė sjelljes suaj tė pėrditshme ju mund ta kultivoni integritetin pėrgjatė kohės.

Mund t'i vendosni vetes njė synim dhe tė tregoni mė shumė integritet nė pėrditshmėri derisa tė arrini ta zotėroni sa mė mirė atė sjellje, aq sa tė mos e vini mė re te vetja si diēka tė ēuditshme.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
1%aH3

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.