Sa e gjatė duhet tė jetė njė reklamė nė ekran?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Sa e gjatė duhet tė jetė njė reklamė nė ekran?

Njė reklamė nė internet duhet tė jetė nė ekran pėr 14 sekonda qė tė ketė shanse pėr tė qenė e shikuar, sipas njė studimi tė ri nė marrėdhėniet midis shikueshmėrisė, kohės sė shikimit dhe aftėsisė sė njerėzve pėr tė kujtuar reklama.

Sa e gjatė duhet tė jetė njė reklamė nė ekran?
Sa e gjatė duhet tė jetė njė reklamė nė ekran?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/01/2018 16:14

Studimi nga firma e reklamave InSkin Media, nė bashkėpunim me firmėn kėrkimore Now Hulumtime dhe Sticky, pėrfshiu rreth 4 300 konsumatorė nė Mbretėrinė e Bashkuar dhe teknologjinė duke pėrfshirė "ndjekjen me sy" dhe matjen e shikueshmėrisė.

Njė e treta arriti njė "kohė shikimi" (koha e kaluar duke parė reklamėn) mė pak se njė sekondė, ndėrsa vetėm 42% e panė reklamėn pėr tė paktėn njė sekondė.

Koha mesatare qė njė reklamė ishte parė nė fakt ishte 0.7 sekonda.

Studimi gjithashtu zbuloi se sa kohė njė reklamė duhet tė shikohet pėr tė rritur nivele tė caktuara tė kohės sė shikimit.

Mesatarisht, njė reklamė duhet tė shikohet pėr 14 sekonda.

Studimi zbuloi gjithashtu se koha qė njerėzit kalonin duke parė reklama ndryshonte nė mėnyrė tė konsiderueshme nga katėr formatet kryesore.

Mė shumė kohė shpenzohet nė faqe pėr sipėrmarrje rreth 7.5 sekonda, e ndjekur nga billboards (3.3 sekonda), gjysmėn e faqeve (shikon vetėm pjesėn e parė tė njė website) rreth 0.9 sekonda dhe nė fund reklamat e shfaqura nė website (0.7 sekonda).

Steve Doyle, CCO i InSkin Media, shpjegoi se njė fushatė duhet tė vlerėsohet nė tri faza: a ka patur reklama mundėsinė pėr t'u parė, a u pa nė tė vėrtetė dhe si ka qenė ndikimi.

"Formatet e vogla kanė norma dhe mundėsi mė tė larta pėr t'u parė dhe shumė fushata tė mėdha u optimizuan kundėr tyre", tha ai. "Por koha e shikimit ėshtė shumė e ulėt dhe nė kėtė mėnyrė ėshtė e optimizuar pėr angazhim dhe ndikim tė ulėt."

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
<>Ql5

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė