Si mund tė realizoni objektivat qė i keni vėnė vetes prej kohėsh?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund tė realizoni objektivat qė i keni vėnė vetes prej kohėsh?

Dhjetė mėnyra pėr tė realizuar objektivat qė ia keni vendosur vetes prej vitesh, por qė gjithmonė i keni neglizhuar.

Si mund tė realizoni objektivat qė i keni vėnė vetes prej kohėsh?
Si mund tė realizoni objektivat qė i keni vėnė vetes prej kohėsh?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/01/2018 18:07

Muaji Janar ėshtė i mbushur me objektiva tė cilat tė gjithė synojnė qė t'i realizojnė. Por njė pjesė e madhe prej nesh harrojmė qė disa prej tyre ne i kemi pasur si prioritete edhe gjatė viteve tė tjera, tė cilat fatkeqėsisht kanė kaluar nga viti nė vit duke mos u realizuar.

Nėse nuk doni qė edhe ky viti tė jetė i ngjashėm me ato tė viteve tė kaluara, ndiqni kėshillat e mėposhtme:

1. Duhet tė keni objektiva shumė tė qarta

Kjo mbase ėshtė diēka tė cilėn e dini, por ne po e thkesojmė edhe njė herė. Ju nuk mund tė pėrmbushni dhe tė realizoni asnjė objektiv nėse nuk keni objektiva, apo nėse nuk i keni ato tė qartė pėr veten tuaj. Sa mė specifike dhe tė detajuara tė jenė aq mė mirė do tė jetė dhe aq mė tė lehtė do ta keni ju pėr t'i realizuar ato.

2. Pėrmirėsojini objektvat e arritura mė parė

Ju duhet t'i jepni vetes mundėsinė pėr tė pėrmirėsuar objektivat e arritura mė parė, sepse pėr njė arsye apo njė tjetėr, mund tė keni lėnė diēka pa pėrfunduar apo thjesht pėr faktin se edhe projekti i realizuar nė mėnyrėn me tė mirė tė mundshme, ka nevojė pėr pėrmirėsim pas disa kohėsh. Njė gjė e tillė ndodh sepse edhe nėse ju e keni tė qartė nė mendje objektivin qė duhet tė arrini, mund tė ndesheni me elemente tė ndryshme gjatė rrugės suaj tė cilėt do t'ju pengojnė pėr ta ēuar atė drejt fundit nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme apo ashtu siē ju e kishit planifikuar. Situata tė ndryshme familjare apo personale, financat tuaja, teknologjitė e reja, janė tė gjithė elementė qė mund tė ndikojnė nė punėn tuaj dhe nė arritjen e objektivave tuaja.

3. Mendoni pėr avantazhet e objektivave tuaja

Tė vendosėsh disa objektiva nuk ka kuptim nėse realizimi i tyre nuk vjen sė bashku me njė sėrė avantazhesh.Vizualizimi i avantazheve qė vjen nga arritja e objektivave tuaja do t'ju ndihmojė qė jo vetėm t'i realizoni ato nė mėnyrėn mė tė mirė por tė jeni njėkohėsisht edhe mė tė frymėzuar.

4. Mos vendosni objektiva tė parealizueshme

Le t'i quajmė edhe objektiva tė vėrteta, apo tė realizueshme, tė gjitha ato qė ju doni tė arrini gjatė kėtij viti tė ri. Por duhet tė tregoheni realistė me veten se njė pjesė e madhe e tyre nuk mund tė realizohen brenda ditės, dhe pėr tė mos humbur motivimin ju mund t'i ndani ato nė objektiva mė tė vogla, tė cilat do t'ju ndihmojnė qė tė shkoni drejt objektivave mė tė mėdha.

5. Tė jeni tė qartė

Nėse doni qė t'i arrini objektivat qė i keni vėnė vetes, ju duhet tė keni fillimisht tė qartė mėnyrėn sesi do t'i realizoni ato. Sepse nėse ju vetė nuk jeni tė qartė, atėherė tė jeni tė sigurt se vetėm do tė lodheni duke u pėrpjekur por mbase asnjeherė nuk do tė arrini t'i realizoni deri nė fund.

6. Ndėrthurni tendencat e fundit me tė qenėt i kujdesshėm

Gjatė kėsaj periudhe tė vitit ju mund tė shikoni artikuj tė ndryshėm trendesh marketingu, tė cilat ju ofrojnė mundėsinė pėr tė promovuar dhe pėr tė zhvilluar mė tej biznesin tuaj. Por fatkeqėsisht shumė pak prej tyre merren nė konsideratė. Fakti ėshtė se trendet vijnė e ikin, sepse kjo ėshtė natyra e tyre. Ne ju kėshillojmė qė tė tregoheni tė vėmendshėm ndaj trendeve tė fundit por jo qė tė bėni nė grackėn e ndjekjes sė tyre tė vazhdueshme.

7. Mėsoni gjithēka mundni

Fakti i tė qenėt sipėrmarrės apo nė njė nivel tė lartė ėn kompaninė nė tė cilėn punoni nuk ju shndėrron nė personin qė di gjithēka dhe qė nuk ka mė nevojė tė mėsojė mė. Gjatė ēdo momenti ju mund tė jeni duke mėsuar diēka tė re, e cila pa mė tė voglin dyshim do t'ju ndihmojė pėr tė menduar edhe si njė vizionar.

8. Menaxhoni veset tuaja

Cilido prej nesh ka vese, por zakonisht personat e suksesshėm janė edhe ata tė cilėt dinė t'i menaxhojnė veset e kėqija, ato qė i pengojnė pėr tė ecur pėrpara dhe pėr ta ēuar mė tej biznesin e tyre. Mundohuni qė tė shmangni sa mė shumė tė mundeni veset e kėqija dhe tė investoni mbi ato tė mira dhe tė jeni tė sigurt se do tė shikoni pėrfitime tė mėdha nė rritjen e produktivitetit, si dhe do t'i afroheni sa mė shumė finalizimit tė objektivave.

9. Mos e shpėrdoroni kohėn

Familja. Shėndeti. Miqtė. Udhėtimet. Ēfarė vendi zė secila prej tyre nė listėn tuaj tė prioriteteve? Besojeni apo jo, vendosja e prioriteteve tuaja personale, do t'ju ndihmojė dhe do tė kthehet nė favorin tuaj nė momentin qė ju doni tė realizoni sa mė parė objektivat tuaja.

10. Mos harroni pasionet

Zakonisht njerėzit e lumtur janė edhe tė suksesshėm. Prandaj qė edhe ju tė keni sukses ju kėshillohet qė tė ndiqni pasionet tuaja tė cilat janė shumė tė rėnidėsishme dhe kanė njė ndikim tė drejtpėrdrejtė nė suksesin e karrierės suaj. Joga, palestra, leximi, piktura, vallėzimi, cilido qoftė ai, mundohuni tė gjeni kohėn pėr tė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
DalK(

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.