Tiparet e menaxherėve tė mirė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Tiparet e menaxherėve tė mirė

Gjėja e fundit qė njė menaxher dėshiron ėshtė qė anėtarėt e tij tė ekipit tė frikėsohen nga puna ēdo ditė.

Tiparet e menaxherėve tė mirė
Tiparet e menaxherėve tė mirė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/12/2017 16:04

Pėr shkak se njerėzit kalojnė shumicėn e kohės sė tyre nė punė, ėshtė e rėndėsishme qė menaxherėt tė bėjnė gjithēka qė munden pėr ta bėrė atė kohė tė kėnaqshme, emocionuese dhe tė kaluar mirė.

Njė menaxher diktator i cili ka mungesė tė ndjeshmėrisė ose tė njohurive mund tė prodhojė ndėrrim tė lartė tė punonjėsve nga tė cilėt nė fund dėshtojnė. Menaxherėt e shkėlqyer bėjnė mė tė mirėn e tyre pėr tė bėrė 80 pėrqind tė punės shpėrblyese, me 20% ekuilibėr tė stresit tė shėndetshėm.

Pėrderisa kjo mund tė mos jetė gjithmonė e mundur, ky ėshtė qėllimi i tyre.

Sipas Perspekti menaxherėt e mirė kanė kėto tipare.

Ata janė tė mirė informuar

Pėr tė krijuar njė ekip tė lumtur dhe tė suksesshėm, menaxherėt sigurohen se janė tė informuar pėr ēdo zonė tė fushės sė tyre, dhe se kanė burimet e nevojshme pėr tė mbledhur informacionet tė cilat nuk i kanė. Ata janė pėrgjegjės pėr drejtimin e tė tjerėve, ata ndjekin njohuritė e tyre dhe qėndrojnė tė lidhur mirė nė industrinė e tyre.

Kėto aftėsi i bėjnė ata "bazė tė sigurtė" qė anėtarėve tė ekipit iu nevojitet. Sa mė shumė njohuri qė ka njė menaxher, aq mė i mirė ėshtė trajnuesi, dhe mė inspiruese ėshtė kur anėtarėt e ekipit shkojnė tek ata pėr udhėzime.

Ata janė praktikė

Menaxherėt e mirė i kuptojnė parimet themelore tė menaxhmentit, dhe pėrdorin njė gamė tė gjėrė tė atyre parimeve pėr tė drejtuar nevojat individuale dhe unike qė ka ēdo anėtar i ekipit. Kėta menaxherė janė tė zgjuar dhe kanė aftėsi kur marrin vendime dhe gjithashtu kur gjejnė zgjidhje pėr problemet.

Suksesi vjen mė lehtė kur drejtimi dhe pritshmėritė komunikohen nė mėnyrė tė qartė me anėtarėt e ekipit. Kėto aftėsi praktike janė tė nevojshme pėr krijimin e njė ambienti tė lumtur dhe produktiv nė punė.

Ata janė optimistė

Menaxherėt e mirė janė optimistė dhe pozitivė. Ėshtė mė mirė pėr ta dhe pėr biznesin nė ēdo nivel. Menaxherėt e suksesshėm janė tė sigurtė nė mirėqenien e tyre. Ēdo ditė ata vendosin njė ton pozitiv pėr ekipin e tyre me njė qėndrim optimist dhe tė dobishėm.

Njė menaxher i ftohtė shumė shpesh dėmton ekipin e tij. Suksesi vjen mė vėshtirė duke punuar nėn kushte negative dhe shtypėse.

Ata menaxhojnė stresin

Stresi ėshtė njė vend qė ne tė gjithė kemi potencialin pėr tė humbur durimin dhe pėr tė trajtuar keq tė tjerėt. Menaxherėt e mirė janė emocionalisht inteligjentė. Pėr shkak se ata dinė se si tė menaxhojnė stresin e tyre, ata dinė se si tė menaxhojnė stresin e ekipit tė tyre kur iu nevojitet mė sė shumti. Pėr tė zvogėluar stresin, menaxherėt mė tė mirė sigurohen se anėtarėt e ekipit kanė kohėn e nevojshme pėr t'u kujdesur pėr veten e tyre. Kjo qasje e menaxhimit bazohet nė ekuilibėr. Kur gjėrat janė nė ekuilibėr, suksesi zhvillohet dhe mirėmbahet mė lehtė.

Ata e duan atė qė bėjnė

Menaxherėt e pėlqyer e duan atė qė bėjnė. Pėr shkak tė kėsaj dashurie, ata shikojnė veten si "nxėnės" tė vazhdueshėm. Ata investojnė kohėn e tyre nė burime tė vetė-zhvillimit, edukimit dhe trajnimit.

Ėshtė inspiruese pėr gjithkėnd tė rrijė me dikė i cili ėshtė i etur pėr rritje dhe zhvillim. Kur njė menaxher ka kėtė interes dhe pasion, pa dyshim qė transmetohet edhe tek ata tė cilėt punojnė pėr tė. Menaxherėt e mirė janė tė vetėdijshėm se mėnyra e vetme pėr tė kaluar konkurrencėn ėshtė tė rrisin veten dhe ekipin e tyre pėrtej konkurrencės.

Ata janė udhėheqės

Menaxherėt e mirė zhvillojnė aftėsitė e tyre tė udhėheqjes duke u angazhuar nė ushtrime tė ekipit dhe duke zbuluar potencialin e plotė tė ekipit qė ata e menaxhojnė. Menaxherėt e suksesshėm dėshirojnė t'i mėsojnė anėtarėt e ekipit tė punojnė me njėri tjetrin, nė vend se kundėr njėri tjetrit. Ata mbajnė ekipin e tyre tė bashkuar duke vlerėsuar atmosferėn shoqėrore mė shumė se konkurrencėn.

Ata kanė aftėsinė pėr tė motivuar tė tjerėt

Menaxherėt e mirė janė tė motivuar dhe kanė aftėsinė pėr tė motivuar tė tjerėt gjithashtu. Ata vazhdimisht pyesin veten se si mund tė pėrmirėsojnė gjendjen morale tė ekipit me taktika tė reja pėr tė mbajtur pasionet nė pikėn mė tė lartė.

Menaxherėt e suksesshėm kultivojnė marrėdhėnien nė mes tė lumturisė dhe arritjeve nė anėtarėt e ekipit. Ata inspirojnė ekipin e tyre duke ridefinuar qėllimet si pjesė e diēkaje mė tė madhe se sa vetėm tė mbyllin marrėveshjen e tyre tė radhės. Sa mė mbėshtetės qė ėshtė ambienti nė mes tė anėtarėve tė ekipit, dhe nė mes tė ekipit dhe menaxherit, aq mė tė bashkuar dhe tė suksesshėm bėhen ata sė bashku.

Ata i dedikohen pėrsosmėrisė

Menaxherėt e mirė presin mė tė mirėn nga vetja dhe ekipi i tyre. Ata refuzojnė tė pranojnė rezultate tė dobėta, duke e ditur se kjo reflekton nė aftėsinė e tyre pėr tė menaxhuar mirė, njėlloj sikur reflekton nė aftėsinė e ekipit pėr tė shkėlqyer. Menaxherėt mė tė mirė inkurajojnė ndarjen e ideve dhe ofrojnė nxitje, si bonuse ose pėrqindje, qė ekipi i tyre tė "mendojė jashtė kutisė". Ata nuk tolerojnė qė anėtarėt e ekipit tė flasin keq pėr njėri tjetrin, konsumatorėt ose shitėsit. Ata theksojnė se tė gjithė janė njerėz. Ata sigurohen se ekipi i tyre fokusohet nė zgjidhje jo nė probleme. Ata inkurajojnė anėtarėt e tyre tė ekipit tė jenė qenie tė mira njerėzore, jo vetėm shitės tė mirė.

Ata fokusohen nė cilėsi

Menaxherėt e mirė fokusohen nė cilėsinė e asaj qė prodhon ekipi i tyre. Sado i rėndėsishėm qė ėshtė volumi dhe produktiviteti nė njė marrėveshje, ėshtė cilėsia e shėrbimit dhe siguria e produktit qė shitet e cila vendos vlerėn e marrėveshjes.

Menaxherėt e suksesshėm inkurajojnė pėrdorimin produktiv tė kohės, aftėsive dhe njohurive. Kėta menaxherė kuptojnė se ekipet mė tė suksesshme janė ato tė cilat pėrjetojnė rezultate domethėnėse. Anėtarėt e ekipit duhet tė vlerėsojnė veten, produktin qė shesin, ata tė cilėt pėrdorin produktin e tyre dhe rėndėsinė e rezultateve cilėsore.

Ata shpėrndajnė suksesin

Menaxherėt e mirė kanė dėshirė tė kenė ndikim domethėnės nė ekipin e tyre. Menaxherėt e suksesshėm dėshirojnė tė bėjnė njė ndryshim, njė ndryshim emocional nė anėtarėt e ekipit. Pėr kėtė arsye, ata festojnė arritjet e tė gjithėve, duke besuar se tė gjithė kanė aftėsi tė shkėlqyeshme. Ata fokusohen nė zgjidhje, dhe janė bujarė me kohėn dhe vėmendjen e tyre kur dikush ka nevojė. Mirėqenia e anėtarėve tė tyre tė ekipit ėshtė qendrore nė qasjen e njė menaxheri tė mirė sepse ata e dinė se kur njerėzit ndihen tė rėndėsishėm, ata arrijnė sukses.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Kf39A

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.