Si korrigjohet njė shtypje e gabuar e kuponit tatimor?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si korrigjohet njė shtypje e gabuar e kuponit tatimor?

Administrata tatimore ju kujton se ēdo transaksion i kryer gabim nga tatimpaguesi nė pajisjen fiskale duhet tė vetdeklarohet duke depozituar njė kėrkesė pėr korrigjim pranė Drejtorisė Rajonale Tatimore.

Si korrigjohet njė shtypje e gabuar e kuponit tatimor?
Si korrigjohet njė shtypje e gabuar e kuponit tatimor?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 20/12/2017 18:54

Nė rastet kur si rezultat i njė gabimi tė pavullnetshėm, nga ana e tatimpaguesit, ėshtė regjistruar njė veprim shitjeje i pa realizuar (gabim) nga ana e tatimpaguesit veprohet si mė poshtė:

Tatimpaguesi njofton Drejtorinė Tatimore Rajonale ku ėshtė i regjistruar, me njė procesverbal (i cili klikohet e shkarkohet nga faqja www.tatime.gov.al , nė rubrikėn Pajisjet Fiskale/Formularė pėr pajisjet fiskale);

DPT do tė bėjė reflektimin e kėtij gabimi nė tė dhėnat e regjistruara nė serverin e raportimeve tė shitjeve duke e korrigjuar atė (nėpėrmjet pasqyrimit nė njė kolonė tė veēantė)

Kujdes!

Subjekti pavarėsisht kėrkesės pėr korrigjim do tė vazhdojė normalisht raportimin e shitjeve. Shifra e raportuar do tė tregojė xhiron reale pas zbritjes sė gabimit (korrigjimit/rregullimit) nga ana e DPT-sė.

Nėse tatimpaguesi nuk bėn kėrkesė nė drejtorinė rajonale pėr tė korigjuar gabimet nė shtypjen e kuponit tatimor atėherė aplikohet dėnimi administrativ pėr mosreflektimin real tė situatės financiare dhe lėshim tė gabuar tė kuponit tatimor.

Administrata Tatimore ka analizuar transaksionet qė tatimpaguesit persona fizikė dhe juridikė kryejnė nėpėrmjet pajisjeve fiskale ku rezulton se tatimpaguesit kanė shtypur kupona tatimorė me vlera tė larta ose kupona tatimorė me vlerė 0.

Nė bashkėpunim me Drejtoritė Rajonale Tatimore, po verifikohet numri i tatimpaguesve tė cilėt kanė reklamuar gabimin e kryer nė shtypjen e pajisjeve fiskale ndaj ftojmė tatimpaguesit tė respektojnė detyrimin e tyre si mė sipėr.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
.&.f5

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.