Cilat janė gabimet qė bėhen kur pėrdorim e-mailin si metodė efikase marketingu?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė gabimet qė bėhen kur pėrdorim e-mailin si metodė efikase marketingu?

Marketingu pėrmes e-mailit ėshtė njėra prej metodave mė efikase tė pėrmbajtjes sė marketingut, nėse dini se si ta bėni nė mėnyrėn e duhur.

Cilat janė gabimet qė bėhen kur pėrdorim e-mailin si metodė efikase marketingu?
Cilat janė gabimet qė bėhen kur pėrdorim e-mailin si metodė efikase marketingu?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 12/01/2018 23:13

Pėrderisa ne tė gjithė mund t'a pranojmė se duhet tė angazhohemi mė shumė nė njė strategji pėr tė maksimizuar pėrgjigjet tona ndaj emaileve, mund tė jetė e vėshtirė tė dimė se ku tė fillojmė. Pas tė gjithash, ne dėrgojmė dhe pranojmė e-maile ēdo ditė por kurrė nuk studiojmė shkencėn e asaj se ēfarė e bėn njė fushatė tė suksesshme. Mos u brengosni, sepse Perspekti ka pėrmbledhur disa kėshilla tė dobishme pėr ju.

Ju nuk po dėrgoni e-maile tė konfirmimit

Konfirmimet janė njėra prej mėnyrave mė tė sigurta pėr tė rritur abonimet tuaja, por ende vetėm 26% e kompanive tė njohura i dėrgojnė ato. E-mailet e konfirmimit shtojnė njė shtresė tė besimit pėr konsumatorėt e rinj, duke i siguruar ata se aplikacioni i tyre ėshtė marrė parasysh. Merrni kohėn pėr tė vendosur kėtė; do tė shihni mė shumė rezultate menjėherė.

Ju nuk keni stimulim

Sipas Wordstream, e-mailet me stimulim rrisin klikimet nė 371%, dhe shitjet nė 1 617%, e cila do tė thotė se kjo strategji mund tė rrisė biznesin tuaj jashtėzakonisht shumė. Filloni duke dhėnė pėrgjigje vepruese pėr tė angazhuar mė shumė abonentė.

Pėrmbajtja juaj nuk lidhet me ta

Pėrderisa ėshtė e rėndėsishme tė keni pėrmbajtje tė cilat shtyjnė shitjet, ajo pėrmbajtje duhet tė lidhet me audiencėn tuaj. Mbani nė mend, ju jeni pjesėrisht njė burim edukimi/argėtimi pėr abonentėt tuaj, kėshtu qė mbajeni atė nė mend kur krijoni njė postim.

Ju dėrgoni e-maile nė kohėn e gabuar

Besojeni ose jo, ka njė shkencė e cila tregon nė ēfarė kohe tė dėrgoni email. Sipas Hubspot, koha mė e mirė ėshtė 11 paradite, e cila, varėsisht nga industria juaj, mund tė jetė njė kėshillė e mirė pėr ta testuar.

Ju nuk optimizoni rreshtat e subjektit

Kjo ėshtė e ngjashme me stimulimin, duhet tė zgjidhni me kujdes ēfarė pėrdorni pėr tė fituar mė sė shumti pėrgjigje. Siē ėshtė thėnė nė njė tjetėr studim nga Hubspot, pothuajse gjysma (47%) e tregtarėve tė anketuar thanė se ata testojnė optimizimin e rreshtave tė subjektit. Kjo mund tė funksionojė mirė edhe pėr ju, gjithashtu, nėse pėrqindja e hapjes ėshtė e ulėt.

Emailet tuaja nuk janė tė personalizuara

Emailet e personalizuara janė njė gjest i vogėl, por i cili ėshtė dėshmuar se rrit pėrqindjen e hapjes. Nė studimin nga Hubspot, u zbulua se emailet e personalizuara kishin njė pėrqindje tė hapjes 17.6%, krahasuar me 11.4% tė mesazheve jo tė personalizuara. Plus, ka shumė shėrbime tė cilat mund t'a automatizojnė kėtė proces pėr ju, si MailChimp.

Ju nuk pėrdorni e-mailin si kanal primar

Edhe pse ne e konsiderojmė median sociale si mbret, emaili ende ėshtė buka dhe gjalpi i pėrmbajtjes sė marketingut. Nė njė studim nga Mailigen, 89% e tregtarėve thanė se e-maili ėshtė kanali i tyre primar. Pra, po, e-maili ka shumė vlerė pėr biznesin tuaj.

E-mailet tuaja nuk janė tė dizajnuara pėr telefon

Telefoni pėrbėn 54% tė emaileve tė hapura, prandaj, nėse ju nuk optimizoni pėrmbajtjen tuaj pėr tė fituar pėrgjigje nga ajo, ju mund tė humbisni gjysmėn e bazės sė konsumatorėve. Njė rregullim i shpejtė pėr kėtė ėshtė tė pėrdorni dizajne tė rregulluara nga tė cilat fitoni pėrgjigje.

E-mailet tuaja kanė shumė fotografi

Fotografitė janė njė mjet i mirė pėr e-mail, por siē ėshtė shėnuar nė studimin e Hubspot mė lartė, sa mė shumė fotografi qė keni, aq mė shumė ka gjasa qė pėrqindja e klikimeve tė bie. Mos lejoni qė fotografitė dhe grafikat tė jenė hutuese, por mjetet tė cilat rrisin angazhimin.

Juve iu mungon reklamimi i vetes

Nėse emaili nuk duket se po vjen nga ju, atėherė cili ėshtė qėllimi i dėrgimit tė atij? Konsumatorėt do tė ndihen shumė mė tė sigurtė me e-maile tė cilat pėrmbajnė udhėzimet tuaja. Arsyeja: Ata do tė krijojnė besim, si pasojė e kujdesit tuaj. Merrni kohė pėr tė investuar nė reklamimin tuaj, dhe do ju shpaguhet jashtėzakonisht shumė.

Ju nuk po arrini metrikat e duhura pėr industrinė tuaj

Siē ėshtė shėnuar nga Smart Insights, pėrqindja mesatare e klikimit pėr njė industri mund tė dallojė nga 15 - 28%, kėshtu qė ėshtė e rėndėsishme tė krahasoni veten vetėm me njerėzit tjerė brenda fushės tuaj. Tentimi pėr tė shėnjestruar jashtė kėtij grupi mund tė jetė gjė e mirė mė vonė, por pėr tani ėshtė e rėndėsishme tė matni se ku shtrihet konkurrenca dhe si mund tė arrini njė metrikė tė arsyeshme.

Pėrmbajtja juaj ėshtė shumė e gjatė

Askujt nuk i pėlqen tė lexojė emaile tė gjata, kėshtu qė mos i lodhni konsumatorėt me ato. Kjo ėshtė njėra prej mėnyrave mė tė shpejtė pėr tė humbur abonentė, dhe gjithashtu, konsumatorė tė rinj. Fokusohuni nė pikat mė tė rėndėsishme tė mesazhit tuaj, pėrfshini njė stimulim, dhe bėhuni informues dhe argėtues.

Nėse mendoni se nuk mund tė arrini kėto qėllime, mund tė jetė ide e mirė tė sjellni dikė qė t'i bėjė kėto pėr ju. Kjo do iu shpaguhet mė shpejtė se sa e prisni.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
KCUg[

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė