Si mund tė bėni video reklama efektive? Facebook ju kėshillon...
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund tė bėni video reklama efektive? Facebook ju kėshillon...

Kėshilla nga Facebook pėr video-reklama sa mė efektive.

Si mund tė bėni video reklama efektive? Facebook ju kėshillon...
Si mund tė bėni video reklama efektive? Facebook ju kėshillon...
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/01/2018 16:36

Facebook u bėn thirrje marketerėve tė rishikojnė mėnyrėn sesi ata krijojnė dhe matin reklamat gjatė videove nė telefonat celularė, sepse konsumatorėt shikojnė vetėm reklamat qė tėrheqin vėmendjen dhe shpėrblejnė kohėn e tyre dhe janė tė rėndėsishme pėr ta.

Sipas gjigandit tė medias sociale, pėrdoruesit lėvizin nė njoftimet e lajmeve pėrmes telefonave tė tyre 41% mė shpejt sesa nė kompjuterat desktop, gjė qė do tė thotė se reklamuesit duhet tė matin efektivitetin e reklamave nė terma tė rezultateve dhe jo nė sekonda. "Ėshtė e vėrtetė se kjo botė e re ėshtė komplekse, por ėshtė e vlefshme qė investimi qė bėni ta marri parasysh atė. Pėr tė realizuar kėtė zbulim dixhital ėshtė thelbėsore qė tė maten rezultatet e biznesit nė baza krijuese, sipas platformės, sipas audiencės", tha Mark Rabkin, zėvendės presidenti i reklamave nė Facebook.

"Aftėsia e njė reklamuesi pėr tė matur gjėrat e duhura siē duhet do tė jetė parashikuesi mė i madh i suksesit tė reklamave tė tyre nė telefonat celularė", shtoi ai.

Nė fakt, ai sugjeroi qė reklamuesit duhet tė jenė mė pak tė shqetėsuar nė lidhje me standardin dy sekonda qė njė reklamė tė konsiderohet pėr t'u parė dhe nė vend tė kėsaj t'i pėrshtatin reklamat e tyre pėr ēdo format tė ri celular dhe pastaj tė matin rezultatet.

Pėr shembull, reklamat video autoplay shikohen me njė mesatare prej 5.7 sekondash nė murin e lajmeve tė Facebook-ut, ndėrsa videot pa reklama shikohen mesatarisht 16.7 sekonda.

"Edhe pse koha e reklamimit ėshtė e pėrmirėsuar, koha e sesioneve individuale ėshtė ulur. Njerėzit nuk po i shikojnė reklamat pėr aq kohė sa ata i shikonin dikur, nė ēdo media", tha Rabkin, duke shtuar se asnjė platformė mobile nuk mund tė mbėshtesė spotet 30 sekondėshe nė shkallėn qė televizori i jepte dikur.

"Telefonat celularė na kanė treguar se nuk kemi mė tė drejtė qė tė ndėrpresim njerėzit nė punėn e tyre, por duhet tė fitojmė vėmendjen e njerėzve," tha ai. "Nėse marketerėt me buxhete fikse do tė lidhen nė mėnyrė domethėnėse me audiencat dhe rritjen e fushatės, ata duhet tė ruajnė ritmin nė kėtė ambient tė ri dhe tė optimizojnė pėrmbajtjen pėr telefonat celularė."

Pėr tė arritur optimizimin, Rabkin rekomandoi qė reklamuesit duhet tė krijojnė reklama kreative dhe tė shkurtra.

"Sigurohuni qė videoja tė shpėrblejė vėmendjen e njerėzve dhe tė tregojė historinė e saj, edhe nėse e shohin vetėm nė sekondat e para," tha ai.

Reklamuesit duhet gjithashtu tė testojnė dhe tė matin reklamat nė baza javore, shtoi ai.

Pėr mė tepėr, ēdo format i ri mobile vjen me pritshmėri dhe sjellje tė ndryshme tė konsumatorit.

Kjo do tė thotė qė reklamuesit duhet tė "jenė tė kujdesshėm ndaj ekuivalencave apo standardeve tė rreme mes tyre qė mund tė verbojnė organizatėn tuaj nė natyrėn e tyre unike".

"Facebook nuk ėshtė YouTube, YouTube nuk ėshtė Search, Search nuk ėshtė Snapchat," tha Rabkin.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
=hUi!

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė