Ēfarė duhet tė dini patjetėr pėr sipėrmarrėsit?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė duhet tė dini patjetėr pėr sipėrmarrėsit?

Ne jemi njė kulturė e cila ka dėshirė tė besojė nė fantazi dhe funde tė lumtura, si shumė pėrralla klasike. Nė realitet, jeta ėshtė e vėshtirė dhe nganjėherė brutale.

Ēfarė duhet tė dini patjetėr pėr sipėrmarrėsit?
Ēfarė duhet tė dini patjetėr pėr sipėrmarrėsit?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/02/2018 15:23

Shumė njerėz kanė vėshtirėsi t'ia dalin dhe tė paguajnė faturat e tyre. Ajo qė duhet tė bėni ėshtė tė ndryshoni mėnyrėn e tė menduarit.

Mė shokon se sa njerėz janė disi tė befasuar kur kuptojnė realitetet e vėshtira tė jetės dhe biznesit. Kėtu ėshtė njė kėshillė e rėndėsishme tė cilėn duhet ta mbani nė mend ēdo ditė: Ju duhet tė kėrkoni mundėsi gjatė gjithė kohės.

Shumė njerėz nuk kanė qėllime tė cilat janė mjaftueshėm tė mėdha, kėshtu qė ata pėrfundojnė duke u ndjerė tė mashtruar dhe tė shokuar nga padrejtėsitė e botės. Pėrderisa bota mund tė jetė njė vend i vėshtirė, juve me siguri iu kanė thėnė se ėshtė e padrejtė. Mirėpo, jeni ju i cili e keni nėn kontroll fatin tuaj. Ju mund tė shkruani kapitullin tuaj tė fundit.

Pėr t'ju ndihmuar tė pėrgatiteni, kėtu janė disa mėsime brutale tė cilat mė kanė ndihmuar tė ndryshoj lojėn gjatė tėrė jetės time.

1. Suksesi pėrtej bazave kėrkon punė tė rėndė, dedikim dhe pėrkushtim. Ju keni nevojė pėr mė shumė se nevojat bazike pėr tė arritur sukses.

2. Ju keni nevojė pėr mė shumė para. Kjo do tė thotė mė shumė tė ardhura, mė shumė kursime dhe mė shumė investime.

3. Jeta nuk ėshtė e drejtė dhe as biznesi nuk ėshtė. Ju mund tė bėni tė gjitha gjėrat e duhura dhe ende tė mos shihni rezultate. Jeta ėshtė e mirė pėr disa, e tmerrshme pėr shumicėn dhe e mrekullueshme pėr njė grumbull njerėzish.

4. Botės nuk i intereson nėse arrini sukses apo dėshtoni. Ka mė shumė njerėz kundėr jush sesa me ju. Pėrgatituni tė dėshpėroheni dhe tė tradhtoheni.

5. Gjėrat e kėqija iu ndodhin njerėzve tė mirė dhe kjo do ju ndodhė edhe juve. Gjithēka pėr tė cilėn keni punuar mund tė zhduket menjėherė.

6. Pavarėsisht tė gjitha problemeve tė konkurrencės, ekonomisė, divorcit, ju jeni pengesa juaj mė e madhe.

7. Juve nuk iu ka askush borxh, nuk keni tė drejtė pėr asgjė dhe nuk meritoni asgjė tė cilėn nuk e keni fituar.

8. Ju nuk mund tė bėni atė qė dėshironi. Ju duhet tė jeni tė gatshėm tė bėni gjėrat tė cilat nuk dėshironi t'i bėni.

9. Mėsoni se si tė shisni, pavarėsisht se sa e urreni atė. Nė jetė ju nuk fitoni atė qė e meritoni, ju fitoni atė qė kėrkoni.

10. Ju gjithmonė do tė punoni pėr dikė. Pavarėsisht pozitės tuaj, nuk do tė punoni vetėm pėr veten tuaj. Ju duhet tė kėnaqni tė tjerėt pavarėsisht se a janė konsumatorėt, punonjėsit apo aksionarėt tuaj.

11. Ėshtė koha tė krijoni liri dhe tė ndaloni sė u pajtuari vetėm me nevojat bazė. Ėshtė koha tė rriteni dhe tė pėrballeni me faktet. Bota nuk ėshtė njė pėrrallė, ėshtė brutale, e padrejtė dhe shumica nėnvlerėsojnė se ēfarė iu duhet pėr t'u kujdesur pėr veten dhe familjet e tyre.

Mėsoni nga kėto mėsime jetėsore dhe asnjėherė mos u pajtoni me mesataren.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
:2MH*

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė