Perspekti - Ēfarė janė Standardet apo Certifikimet ISO?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė janė Standardet apo Certifikimet ISO?

Ēertifkimi ėshtė prova e pėrputhshmerisė me normativėn, e vendosur nga Enti ose Organizata.

Ēertifkimi ėshtė prova e pėrputhshmerisė me normativėn, e vendosur nga Enti ose Organizata.
Ēertifkimi ėshtė prova e pėrputhshmerisė me normativėn, e vendosur nga Enti ose Organizata.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/10/2017 07:07, Ndryshuar: 06/10/2017 14:09

Ēertifikimi ėshtė njė garanci e shkruar, e lėshuar nga njė ent, ose organizatė e huaj, e pavarur, e cila ēertifikon njė produkt tė caktuar, shėrbim ose sistem, sipas kėrkesave tė normės.

ISO do tė thotė Organizata (ose Enti) Nderkombėtare e Standartizimit. Ky organizėm pėrpunon dhe publikon norma nderkombėtare pėr sektorė tė ndryshėm ekonomikė ose tė prodhimit. ISO 9000 ėshtė njė seri normash dhe standartizimesh nderkombėtare, qė i referohen sistemeve tė menaxhimitė cilėsisė, pra, tė strukturave tė organizimit tė ndėrrmarjeve publike dhe private, struktura tė cilat kėto ndėrrmarje duhet t'i adoptojnė pėr njė orjentim mė tė mirė tė ndėrrmarjes nė standartet e tregut.

Ēertifikimi bazohet kryesisht tek besimi, besimi nė plotėsimin e vetė normės, nė besueshmėrinė e Entit, qė e lėshon certifikimin.

Pak histori pėr ISO

Kėrkimet pėr njė pėrcaktim tė normave ndėrkombėtare na shpien nė rritjen e tregėtisė mes shteteve nė shekullin XX e XXI. Kur mallrat prodhohen sipas normave tė ndryshme tė prodhimit, njė produt ose shėrbim i prodhuar nė njė vend, nuk plotėson kėrkesat e njė vendi tjetėr. Kjo mungesė homogjeniteti rrit rrezikun e kėmbimit tė pabarabartė mes vendeve dhe rrit pengesat pėr tregėtinė.

Nga normat kombėtare nė normat ndėrkombėtare.

Pararendėsi i ISO ka lindur nė vitin 1926 me emėrtesėn Federata Ndėrkombėtare e Bashkimit Kombėtar tė Standartizimit dhe me tej me emėrtesėn Federata Ndėrkombėtare e Bashkimit tė Standartizimit.

Qėllimi i kėsaj organizate ishte standartizimi i normave pėr inxhinierise mekanike. Ky organizmėm pushoi sė ekzistuari gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Nė vitin 1946, delegatė nga 25 vende u mblodhėn nė Londėr, pėr tė hedhur themelet e njė organizatė tė re nderkombėtare tė standartizimeve. Ky entitet i ri, ISO, nisi aktivitetin e tij ne 1947. Etimologjia e ISO vjen nga fjala greke "isos" qė do tė thotė "e barabartė", "e njėjtė".

Sot, ISO ka antarė nga 165 vende dhe 3000 organizma teknike qė meren me procesin e standartizimit. Sekretaria qėndrore e saj ndodhet ne Gjenevė, nė Zvicėr. ISO, ėshtė njė organizatė jo qeveritare, ėshtė e para organizatė qeė nė mėnyrė vullnetare prodhon standarte nomative.

Normat e ISO pėrcaktojnė nė nivel ndėrkombėtar standartet pėr aspekte tė ndryshme, nga terminologjia tek pėrputhshmėria dhe prodhimi i brendshėm, duke kaluar tek shėndeti, siguria dhe ambjenti, duke mundėsuar blerjen dhe tregėtimin e mallrave nė tė gjithė botėn dhe nė njė kėndvėshtirm mė tė ngushtė, duke mundėsuar kėmbimet mes ndėrmarjeve tregtare.

Ēfarė pėrmban Sistemi i Menaxhimit tė Cilėsisė?

ISO 9001-2008 pėrfaqėson sot pikėn e referimit, e njohur nė nivel botėror, pėr certifikimin e sistemit tė menaxhimit tė cilėsisė sė bizneseve tė tė gjithė sektorėve dhe tė tė gjitha pėrmasave. Normat e familjes ISO 9000 janė udhėzime se si njė ndėrmarrje duhet tė veprojė, pėr tė siguruar dhėnien e njė shėrbimi cilėsor d.m.th qė i pėrgjigjet asaj qė kėrkohet nga klienti. Ēertifikimi sipas kėsaj familjeje normash ėshtė njė certifikim sistemi dhe jo produkti, domethėnė nuk certifikohet malli ose shėrbimi, por sistemi i administrimit tė firmės.

UNI EN ISO 9001-2008 vendos nė qendėr tė realizimit:

1. Klientin dhe pėrmbushjen e plotė tė kėnaqėsisė sė tij.

2. Vizionin e firmės si njė bashkėsi procesesh qė mes tyre kanė njė marrėdhėnie tė ngushtė;

3. Tė japė produkte/shėrbime qė i pėrgjigjen nė mėnyrė konstante kėrkesave tė pėrcaktuara;

4. Ndjekjen e njė pėrmirėsimi e inovacioni tė vazhdueshėm tė paraqitjeve.

5. Tė administrohet cilėsia, nėnkupton administrimin e efikasitetit dhe eficiencės sė proceseve tė veta pėrmes:

-Njohjes, menaxhimit dhe monitorimit tė proceseve;

-Aftėsisė sė pėrfshirjes sė burimeve njerėzore;

-Centralizimi i rolit drejtues nė nivele tė larta tė firmės.

Tė punosh me efikasitet dhe efektshmėri ka si rrjedhojė zvogėlimin e kostove. Me aplikimin e cilėsisė sė plotė, pra arrihet njė zotėrim i tregut mė lehtė, me njė cilėsi mė tė mirė dhe ēmime mė tė ulėta.

Pėrparėsitė

-Administrimi i efikasitetit tė veprimtarisė sė vet, duke ndihmuar nė pėrmirėsimin e punės sė gjithsecilit dhe nė pėrgjigjen ndaj kėrkesave tė vėna;

-Pėrfitimi i njė sistemi monitorimi dhe matjesh qė garanton efikasitetin e kontrolleve;

-Rritja e konkurrencės dhe e besueshmėrisė, dallueshmėrisė nė tregun referues;

-Tė pasurit e njė certifikimi me vlefshmėri ndėrkombėtare, elementė shtesė pėr pjesėmarrje nė tenderė.

Pėrse tė certifikojmė sistemin?

Zotėrimi i njė kualifikimi qė tė lejojė pjesėmarrjen nė tenderė ose gara qė e parashikojnė kėtė kusht si tė domosdoshėm;

Tė verifikohet vėnia korrekte nė zbatim e sistemit tė menaxhimit;

Tė bėhet e ditur qė pėrmirėsimi i arritur varet nga njė sistem menaxhimi dhe jo nga iniciativa vetjake;

Tė pasurit e njė stimuli tė vazhdueshėm pėr pėrmirėsimin dhe pėrmbushjen e kėnaqėsive tė klientit.

Le tė sqarojmė disa pika kyēe tė botės sė certifikimit nėpėrmjet disa pyetjeve dhe pėrgjigjeve. Sistemi i menaxhimit tė cilėsisė ISO 9001 ėshtė njė standart ndėrkombėtar qė pėrcakton ēfarė ėshtė e nevojshme pėr garantimin e cilėsisė sė produkteve apo shėrbimeve nė mėnyrė tė qėndrueshme pėr tė plotėsuar kėrkesat e klientėve. Kjo pėrfshin menaxhimin e proceseve, dokumenteve dhe tė dhėnave tė sistemit.

Bazohen nė parimet e menaxhimit tė cilėsisė:

Fokusi ndaj klientit

Aftėsitė drejtuese

Pėrfshirja e njerėzve

Qasja e procesit

Qasja e sistemit

Pėrmirėsimi i vazhdueshėm

Vendimmarrje e bazuar nė fakte

Marrėdhėnie me furnitorėt me pėrfitime tė dyanshme

Sistemi i Menaxhimit Mjedisor ISO 14001

Ofron njė kuadėr praktik pėr shoqėritė qė duan tė menaxhojnė rreziqet mjedisore ekzistuese dhe potenciale. Ky sistem integrohet lehtėsisht nė strukturėn e menaxhimit tė biznesit pėr tė kontrolluar impaktet qė aktivitetet, operacionet, produktet dhe shėrbimet kanė mbi mjedisin.

ISO 14001

(Sistemi i Menaxhimit Mjedisor) ėshtė njė mjet menaxhimi qė lejon shoqėri tė llojeve dhe pėrmasave tė ndryshme qė ato tė:

Identifikojnė dhe kontrollojnė impaktin mjedisor tė aktiviteteve, produkteve apo shėrbimeve

Pėrmirėsojnė performancėn mjedisore nė vazhdimėsi

Zbatojnė njė qasje sistematike pėr pėrcaktimin e objektivave mjedisorė dhe mėnyrėn si arrihen objektivat e pėrcaktuara, si dhe provat sipas tė cilave kėta objektiva janė arritur

ISO 27001

Sistemet e Menaxhimit tė Sigurisė sė Informacioneve, ėshtė konceptuar me qėllim garantimin e sigurisė sė teknologjisė sė informacionit.

Standardi ėshtė i zbatueshėm ndaj gjithė llojeve tė kompanive, pėrfshirė institucionet qeveritare, kompanitė tregtare dhe agjencitė jo fitimprurėse. Pėrcakton kėrkesat pėr operimin, monitorimin, pėrcaktimin, zbatimin, rishqyrtimin, mirėmbajtjen dhe pėrmirėsimin e sistemit tė menaxhimit tė sigurisė sė informacioneve tė dokumentuara.

Njė Sistem i Menaxhimit tė Sigurisė sė Informacioneve, i cili ėshtė zbatuar nė mėnyrė tė saktė ėshtė njė mjet biznesi qė redukton rreziqet qė mund tė pėsojnė asetet e informacionit duke:

Integruar programet e teknologjisė sė informacionit/sigurisė sė informacionit tė kompanisė

Ekzaminuar nė mėnyrė sistematike rreziqet e sigurisė sė kompanisė, pėrfshirė impakti, kėrcėnimet dhe dobėsitė

Harmonizuar sigurinė e informacionit me objektivat e pėrgjithshme tė biznesit tuaj

ISO 22000

Sistemi i Menaxhimit tė Sigurisė Ushqimore ėshtė certifikimi mė i lartė ndėrkombėtar qė mund tė arrihet nė lidhje me sigurinė ushqimore. Pasi ISO 22000 ėshtė njė standard menaxhimi i pėrgjithshėm pėr sigurinė ushqimore, ky mund tė pėrdoret nga ēdo kompani qė nė mėnyrė direkte apo tė tėrthortė lidhet me zinxhirin ushqimor nga bujqėsia deri tek shėrbimet ushqimore, pėrpunimi, transporti dhe magazinimi nė paketim dhe nė shitje.

ISO 39001

Bashkon praktikat mė tė mira dhe njohurinė nė lidhje me sigurinė e qarkullimit rrugor dhe sistemet e menaxhimit tė cilėsisė nė njė mjet tė vetėm pėr garantimin e menaxhimit tė sigurisė.

ISO 50001

Sistemi i Menaxhimit Energjetik (EnMS) ėshtė njė standard i ri i konceptuar pėr tė asistuar kompanitė nė zbatimin e njė sistemi tė menaxhimi tė pėrshtatshėm pėr identifikimin dhe minimizimin e konsumit energjetik.

Zbatimi duhet tė reduktojė kostot energjetike tė kompanive, emisionet e gazrave serė (GHG) dhe impaktet e tjera nė mjedis.

Standardi bazohet nė elemente tė pėrbashkėta tė cilat mund tė gjenden nė shumė standarde tė sistemeve tė menaxhimit ISO, dhe kjo garanton pėrputhshmėri dhe integrim mė tė lehtė me sistemet e menaxhimit ISO 9001 (cilėsi) dhe ISO 14001 (mjedis) dhe me standardet e tjera ekuivalente.

SA 8000 ėshtė njė standard certifikimi ndėrkombėtar qė mbėshtet kompanitė pėr zhvillimin, mirėmbajtjen dhe zbatimin e praktikave sociale tė pėrshtatshme nė vendin e punės.

SA8000 ėshtė standardi i parė i auditueshėm pėr certifikimin social nė fushėn e Pėrgjegjėsisė Sociale, i krijuar nė 1989 nga Pėrgjegjėsia Sociale Ndėrkombėtare (SAI). Ky sistem pėrputhet me strukturėn ISO 9001, ISO 14001, dhe OHSAS 18001 dhe bazohet nė Deklaratėn e Kombeve tė Bashkuara pėr tė Drejtat e Njeriut, konventėn e ILO, Kombet e Bashkuara dhe legjislacionin kombėtar, si dhe krijon hapėsira nė industri dhe kode pėr kompanitė pėr matjen e performancės sociale.

SA 8000

Ofron standarde transparente, tė matshme dhe tė kontrollueshme pėr certifikimin e performancės sė kompanive nė nėntė fusha kryesore:

Puna e fėmijėve

Puna e detyruar

Shėndeti dhe Siguria

Liria e Mbledhjes

E Drejta e pėr Ujdi Kolektive

Diskriminimi

Praktikat Disiplinore

Orėt e Punės

Shpėrblimi

Sistemet e Menaxhimit


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
T"

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė