Si mund tė bėni para?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund tė bėni para?

Punoni shumė, fokusohuni nė qėllimet e juaja dhe bėni gjėra pėr komunitetin tuaj kur tė arrini sukses.

Si mund tė bėni para?
Si mund tė bėni para?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/12/2017 00:00

Duke mėsuar tė tjerėt dhe duke mėsuar truqet e tregtisė, kam kuptuar se kam mėsuar shumė duke iu dhėnė mėsime studentėve tė mi pėr tė qenė tė suksesshėm.

Lexoni pesė mėsimet tė cilat i kam mbledhur me ndihmėn e studentit tim mė tė mirė, Tim Grittani, se si tė bėni milionat duke qėndruar tė fokusuar, dhe duke shtruar rrugėn e juaj drejt suksesit.

Suksesi merr kohė

Nė ēdo profesion, arritja nė maja nuk ndodh gjatė natės. Ajo do kėmbėngulje, dhe mė e rėndėsishmja durim. Studenti im mė i mirė Tim Grittani ka arritur rekordin mė tė mirė tė shitjeve nė biznes. Gjatė pesė viteve tė kaluara, ai nuk pėrfitonte vazhdimisht gjatė nėntė muajve tė parė tė studimeve tė tij, por ai nuk ndaloi. Duhet tė pranoni humbjen, dhe tė mirėmbani durimin nėse dėshironi tė jeni tė suksesshėm.

Duhet tė filloni me pak

Nuk ka gjasa qė ju do tė gjeni sukses tė mirė financiar nė fillim. Duke filluar me pak dhe duke punuar janė pjesė tė procesit. Tim kishte vetėm 1 500 dollarė nė emrin e tij pesė vite mė parė kur filloi. Nuk do tė keni pėrfitime tė mėdha nė fillim, prandaj ėshtė mirė tė testoni strategji dhe modele tė ndryshme nė fillim pėr tė parė se ēfarė ka mė shumė sukses pėr ju gjatė rrugės tuaj profesionale. Mendojeni veten si shkencėtar dhe vazhdimisht testoni dhe pėrmirėsoni strategjitė dhe idetė deri sa tė gjeni diēka tė suksesshme.

Mos provoni tė imitoni suksesin e dikujt

Inspirohuni nga ato se ēfarė njerėzit e suksesshėm tė profesionit tuaj po bėjnė, dhe pėrdorni ato pėr strategjinė tuaj. Suksesi i Tim ka inspiruar me qindra njerėz pėr tė vazhduar, varėsisht pengesave. Mos imitoni suksesin e tė mirėve, por pėrdorni strategjitė e tyre pėr rrugėtimin tuaj. Gjithashtu, mbani nė mend se ka mundėsi se ju nuk mund tė shndėrroni nga 1 500 dollarė nė 4 milion dollarė brenda pesė viteve. Nga shumė studentė, Tim Grittani ėshtė person i veēuar. Sigurohuni qė keni pikėpamjen e duhur dhe gjithmonė qėndroni tė fokusuar nė rrugėn tuaj.

Bėhuni shembull pėr komunitetin tuaj

Aq e rėndėsishme sa ėshtė tė punoni shumė dhe tė fokusoheni nė qėllimet tuaja, ėshtė e rėndėsishme tė bėni gjėra edhe pėr komunitetin tuaj. Tim Grittani ėshtė shembull jo vetėm nė tregti, por gjithashtu nė komunitet. Ai ndante strategjitė dhe sukseset e tij me tė tjerėt, edhe pse ai nuk ka pse tė bėjė kėto gjėra. Ai do tė mund tė ishte shumė lehtė tregtar multi milioner egoist, pėr shkak se ka shumė njerėz tė cilėt mbajnė nė vete sekretet e tyre tė suksesit.(Autori ėshtė ndėrmarrės, ekspert i mbledhjes sė monedhave, tregtar dhe avokat. Ai ka dalė nė CNN, Fox News, CNBC dhe nė tė tjera dhe ka folur nė institucione prestigjioze si Universiteti Harvard)
Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
*=IT.

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė