Ja cilat janė pėrgjegjėsitė dhe detyrat pas regjistrimit tė njė Biznesi tė Madh.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ja cilat janė pėrgjegjėsitė dhe detyrat pas regjistrimit tė njė Biznesi tė Madh.

Subjektet tregtare, qė realizojnė njė qarkullim mė tė madh se 8 milionė lekė nė vit, pavarėsisht nga forma ligjore e organizimit qė kanė, konsiderohen si "Tatimpagues tė Tatimit mbi Fitimin".

Subjektet tregtare, qė realizojnė njė qarkullim mė tė madh se 8 milionė lekė nė vit, pavarėsisht nga forma ligjore e organizimit qė kanė, konsiderohen si
Subjektet tregtare, qė realizojnė njė qarkullim mė tė madh se 8 milionė lekė nė vit, pavarėsisht nga forma ligjore e organizimit qė kanė, konsiderohen si "Tatimpagues tė Tatimit mbi Fitimin".
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 15/09/2017 14:00

Regjistrimi nė QKB

Vendi i regjistrimit ėshtė Qendra Kombėtare e Biznesit (QKB).

Personat e regjistruar pajisen me numėr identifikimi unik (NIPT), i cili shėrben si numėr i identifikimit tatimor tė tyre, pėr tatimet kombėtare dhe vendore.

Regjistrimi nė Qendrėn Kombėtare tė Biznesit, shėrben njėkohėsisht si regjistrim nė Administratėn Tatimore, si dhe nė skemat e sigurimit shoqėror e shėndetėsor, tė Inspektoratit tė Punės dhe organeve doganore.

Mbas regjistrimit nė Qendrėn Kombėtare tė Biznesit, tatimpaguesi ėshtė i detyruar informojė dhe rakordojė me Administratėn Tatimore llojet e tatimeve e taksave qė duhet tė deklarojė, paguajė, tė mbajė nė burim dhe tė transferojė nė llogaritė pėrkatėse.

Pėrgjegjėsitė Tatimore tė Tatimpaguesve tė Biznesit tė Madh

Me pėrgjegjėsi tatimore, kuptohet lloji i tatimit qė ėshtė i detyruar tė paguajė tatimpaguesi.

Pėrgjegjėsi tė pėrhershme tatimore.

Tatim Fitimi,

TVSH.

Sigurime shoqėrore e shėndetėsore.

Tatim i tė ardhurave nga punėsimi.

Pėrgjegjėsi tatimore nė varėsi tė kushteve e veprimtarisė ekonomike.

Tatimi nė Burim (nė varėsi tė njė pagese tė kryer)

Taksė Nacionale (nėse tatimpaguesi ėshtė objekt i saj)

Renta Minerare (nėse tatimpaguesi ėshtė objekt i saj)

Pėr tatimpaguesit e regjistruar nė biznesin e madh, kategoria pėr efekt tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore ėshtė ajo me statusin "Punėdhėnės".

Kalendari Tatimor/datat e deklarimit

Tatim Fitimi, deri 31 Mars tė vitit pasardhės

TVSH, deri datė 14 tė muajit pasardhės

Kontribute tė Sigurimeve Shoqėrore, deri datė 20 tė muajit pasardhės

Tatimi nė Burim, deri nė datė 20 tė muajit pasardhės

Taksė Nacionale nėse je objekt i saj, deri nė datė 15 tė muajit pasardhės

Renta Minerare nėse je objekt i saj, deri nė datė 15 tė muajit pasardhės

Tatim i tė ardhurave nga punėsimi, deri nė datė 20 tė muajit pasardhės

Kėsti parapagimit tė Tatim Fitimit, deri nė datė 30 nė fund tė cdo tremujori

Pasqyrat financiare, deri datė 31 Mars tė vitit pasardhės

Vendimi i destinimit

Detyrimet pas regjistrimit

1. Deklarimi

Nė momentin final tė regjistrimit si tatimpagues i biznesit tė madh, lind automatikisht detyrimi pėr deklarimin e deklaratave dhe dokumenteve tė tjera tatimore.

Deklarimi bėhet vetėm nėpėrmjet rrugės elektronike.

Tatimpaguesi duhet tė jetė i kujdesshėm nė respektimin e afateve tė deklarimit elektronik pasi nė rast tė kundėrt penalizohet.

2. Mbajtja e dokumentacionit

Kryesisht ligjet tatimore, kėrkojnė mbajtjen e dokumetacionit si mė poshtė

1. dokumentacioni kontabėl;

2. librat e shitjes dhe tė blerjes;

3. faturat tatimore tė TVSH;

4. fatura e shoqėrimit;

5. fleta e shoqėrimit;

6. kupon tatimor;

7. dėftesė tatimore (vetėm nė rastet kur pajisja fiskale nuk ėshtė nė gjendje pune)

8. deklarata tatimore

9. Librat e shitjes dhe tė blerjes deklarohen on-line ne faqen zyrtare tė tatimve nė linkun TATIMET E MIA.

10. Fatura tatimore e TVSH tėrhiqet pranė Drejtorisė Rajonale Tatimore nė juridiksionin e sė cilės ėshtė tatimpaguesi.

11. Tatimpaguesi mund tė prodhojė nga sistemi i tij informatik, faturėn elektronike, pasi mė parė tė ketė marrė njė miratim nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve.

12. Kuponi tatimor ėshtė dokumenti i lėshuar me anė tė pajisjeve fiskale. Eshtė i domosdoshėm, pėr tatimpaguesit, qė kryejnė qarkullimin e mallrave dhe tė shėrbimeve, pėr tė cilat pagesat nuk kryhen nėpėrmjet bankės.

3. Pėrditėsimi i tė dhėnave tė regjistrimit

Koha kur do tė duhet tė pėrditėsoni tė dhėnat tuaja fillestare.

Ndryshimet nė QKB:

ndryshimi i emrit;

ndryshimi i adresės sė veprimtarisė kryesore apo selisė;

ndryshimi i statusit ligjor;

krijimi/mbyllja e adresave dytėsore, sektorėve ose njėsive tė reja;

ndryshimi i llojit tė veprimtarisė ekonomike; etj

ndryshimi i tė dhėnave vullnetare (tel. adresė, email, etj)

Ndryshimet nė Administratėn Tatimore:

pėrgjegjėsitė tatimore;

kategoria pėr kontributet e sigurimeve.

Kalimi nė regjistrin pasiv

Administrata Tatimore kalon tatimpaguesin nga regjistri aktiv nė regjistrin pasiv kur pėr njė periudhė 12 mujore:

-nuk ushtron veprimtari tregtare;

-nuk dorėzon deklaratėn tatimore;

-deklaron nė QKB, pezullim veprimtarie tregtare,

Ēregjistrimi tatimor

Aplikimi pėr ēregjistrim/likuidim kryhet pranė QKB-sė.

Subjektet e regjistruara pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit, ēregjistrohen pasi tė kenė paguar tė gjitha detyrimet tatimore tė papaguara dhe pasi tė kenė paraqitur tė gjitha deklaratat tatimore si dhe pasqyrat financiare pėrmbyllėse.

Ēdo person, sipas kuptimit tė kėtij ligji, pavarėsisht nga statusi ose forma ligjore e regjistrimit apo e njohjes sė tij, kur ėshtė apo bėhet subjekt i tatimit mbi fitimin, ka tė drejtė tė kėrkojė ēregjistrimin nė ēdo kohė, por jo tė kalojė si subjekt, qė i nėnshtrohet tatimit tė thjeshtuar mbi fitimin mbi biznesin e vogėl.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
]l4@f

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.