Si mund tė pranoni dėshtimin?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund tė pranoni dėshtimin?

Ne tė gjithė i kemi dėgjuar kėto citate motivuese, "Dėshtimi nuk ėshtė njė opsion" ose "Dėshtimi nuk ėshtė kurrė pėrfundimtar" dhe ndonjėherė mund tė jetė e lehtė pėr tė shmangur dėshtimin me tė gjitha kosot, kur nė tė vėrtetė ne duhet ta pėrqafojmė atė si njė pjesė e jona.

Si mund tė pranoni dėshtimin?
Si mund tė pranoni dėshtimin?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 21/12/2017 22:13

Sigurisht kėto shprehje mund tė jenė tė mira pėr t'u aplikuar nė jetėn tonė tė pėrditshme, pasi ajo shėrben si njė kujtesė pėr qėllimin, pėr pėrsosmėrinė dhe pėr tė marrė veten kur rrėzohemi, por ēfarė do tė ndodhė nė qoftė se ne e trajtojmė dėshtimin si mikun tonė mė tė mirė?

Ēfarė do tė ndodhte nė qoftė se ne mėsojmė t'a pėrqafojmė atė nė vend qė t'a poshtėrojmė?

Ju vlerėsoni majėn mė shumė kur keni goditur tokėn

Pyesni ēdo shef ekzekutiv, menaxher, njeri tė famshėm, ose person tė biznesit sesa dėshtime kanė duruar para se tė arrinin qėllimet e tyre.

Nėse do tė ishte e lehtė pėr tė arritur kulmin e malit Everest, askujt nuk do ti nevojiteshin vite pėr t'u trajnuar pėr tė.

Askush nuk do tė kishte nevojė pėr tė pėrgatitur veten mendėrisht dhe fizikisht pėr motin, nivelet e oksigjenit, ose peshėn. Askush nuk do tė akreditohej pėr tė qenė personi qė ka arritur tė ngjitet nė Everest, sepse arritja e majės do tė ishte... e lehtė.

Kur ju jeni pėrballur me kritikat e anėtarėve tė familjes dhe miqve, kur keni prekur konkurrencėn e kompanive tė tjera, kur keni investuar gjithēka dhe s'keni marrė asgjė nė kthim, kur jeni pėrpjekur...

...dhe pėrpjekur...

...dhe pėrpjekur, pėr vite me radhė dhe nė fund e realizoni atė, rezultatet janė mė tė ėmbla.

Procesi pėr tė arritur nė vijėn e finishit mund tė jetė torturues, por fitorja mė e ėmbėl vjen nga rruga mė e vėshtirė.

Dėshtimi tregon se jeni pėrpjekur

Para krijimit tė aeroplanit tė parė, vėllezėrit Wright projektuan biēikletėn e parė. Ata mėsuan se sa mė tė fuqishme e bėnin biēikletėn, aq mė e vėshtirė ishte t'a manovroje atė.

Pėrfundimisht, ata projektuan biēikletėn nė njė mėnyrė qė njė person tė balanconte peshėn e trupit dhe ekuilibrin nė mėnyrė qė tė mbante kontrollin. Ata besonin se kjo teori mund tė aplikohet pėr njė makinė qė mund tė fluturojė dhe kėshtu e nisėn marshimin pėr t'a provuar atė.

Sa herė qė ata nisnin njė prototip tė ri, ata mbledhnin informacione dhe diagnostifikime qė tė vendosnin se pse nuk funksiononte dhe pse aeroplani dėshtonte nė ajėr.

Me ēdo aksident, ata ishin njė hap pranė krijimit tė njė aeroplani, i cili ka bashkuar botėn, duke i bėrė kulturat e huaja dhe "kufijtė" shumė mė tė lehtė pėr t'u bashkuar.

Duke i mėsuar fėmijėt qė tė vegjėl, se ėshtė nė rregull tė dėshtosh, i pėrgatit ata pėr realitetin. Pasi fėmijėt arrijnė shkollėn e mesme apo edhe moshėn madhore, ata e gjejnė tė vėshtirė pėr t'u pėrballuar me dėshtimin thjesht sepse ata nuk ishin mėsuar se edhe dėshtimi ėshtė pjesė e asaj me tė cilėn iu jeni bėrė.

Ju fitoni kredibilitet

Ndėrsa ėshtė e lehtė tė thuhet se gjithēka do tė jetė mirė, nė thelb dėshtimi na mėson mė shumė se nėse nuk do tė kishim dėshtuar.

Kredibiliteti ėshtė arritur kur ju mund tė thoni: "Po. Unė kam qenė atje mė parė. Kam dėshtuar nė atė zonė mė parė. Por e mblodha veten dhe vazhdova tė pėrpiqesha."

Fshini duart tuaja, fshini njollat e gjakut nga gjunjėt tuaj dhe vazhdoni tė vraponi.

Vazhdoni tė pėrpiqeni.

Vazhdoni tė ushtroheni.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
,+/#[

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.