Perspekti - 10 thėnie motivuese pėr udhėheqjen e njė biznesi
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 thėnie motivuese pėr udhėheqjen e njė biznesi

Arsyetimet vrasin ėndrrat, edhe personale edhe profesionale ēdo ditė. Ju ose i realizoni ato ose i humbisni ose refuzoni qė t'i realizoni dhe tė fitoni nė fund.

10 thėnie motivuese pėr udhėheqjen e njė biznesi
10 thėnie motivuese pėr udhėheqjen e njė biznesi
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 17/01/2018 10:31, Ndryshuar: 17/01/2018 17:34

Gjėja e mrekullueshme e ndėrmarrėsisė ėshtė se ne tė gjithė posedojmė njė mjet i cili na ndihmon tė arrijmė ēdo qėllim: mendjen tonė. Kur ne hapim aftėsinė e saj, bėhemi tė pandalshėm. Pjesa e vėshtirė ėshtė ndėrtimi i guximit tė mjaftueshėm pėr tė hapur kapacitetin e saj.

Unė nuk gjeta suksesin derisa mėsova tė vė ēdo arsyetim mėnjanė dhe tė ndjek qėllimet dhe ėndrrat pa u frikėsuar nga dėshtimi.

Pėr tė arritur qėllimet e mia, unė pėrdora njė thėnie falė Dan Montano: "Ēdo mėngjes nė Afrikė, njė gazelė zgjohet. E di se duhet tė lė pas gazelėn mė tė ngadalshme ose do tė vdesė nga uria. Nuk ka rėndėsi se a jeni luan apo gazelė. Kur dielli del, mė sė miri e keni tė vraponi".

Unė shikoj kėtė thėnie disa herė nė ditė. E kam atė tė shkruar nė tabela, nė njė mur nė zyrėn time, nė Instagram-in dhe nė telefonin tim. Mė kujton vazhdimisht se duhet tė zgjohem ēdo mėngjes i gatshėm pėr tė punuar mė shumė se tė gjithė tė tjerėt nėse dėshiroj tė pėrmbush gjithēka qė dua.

Gjatė pėrpjekjeve pėr tė zbuluar disa thėnie mė motivuese tė cilat mund t'i pėrdor pėr tė eleminuar arsyetimet, unė pyeta disa ndėrmarrės dhe zbulova ato mė tė preferuarat e tyre. Kėtu janė dhjetė mė tė mirat, tė cilat vė bast se do t'i pėlqeni aq shumė sa unė. Pėrdorni ato pėr tė arritur ēdo qėllim qė dėshironi tė arrini nė jetė.

Besimi

"Gjithmonė mbani nė mend se jeni mė tė guximshėm se sa besoni, mė tė fuqishėm se sa dukeni, dhe mė tė zgjuar se sa mendoni". - A.A. Milne

E rekomanduaar nga Ken Morgan, pronari i Lift Chair.

Qėndrimi

"Asgjė nuk mund tė ndalojė njeriun me qėndrimin e duhur mendor nga arritja e qėllimit tė tij; Asgjė nė botė nuk mund tė ndihmojė njeriun me qėndrimin e gabuar mendor". - Thomas Jefferson.

E rekomanduar nga Yaniv Gabay, Kryeshef Ekzekutiv i Country Wine & Spirits.

Vetėbesimi

"Vetėbesimi nuk vjen nga tė pasurit gjithmonė tė drejtė por duke mos u frikėsuar nga gabimi". - Peter T. McIntyre

E rekomanduar nga Johnny Carpet i Dallas Flooring Warehouse.

Mėsimi

"Ne shmangim gjėrat nga tė cilat frikėsohemi sepse mendojmė se do tė ketė pasoja tė tmerrshme nėse ballafaqohemi me to. Por pasojat e vetme tė tmerrshme nė jetėn tonė vijnė nga shmangja e gjėrave tė cilat duhet tė mėsojmė ose t'i zbulojmė". - Shatki Gawain

E rekomanduar nga Keith Bridges, pronare e Safford Trading Company.

Suksesi

"Njerėzit e suksesshėm kanė frikė, kanė dyshime dhe kanė shqetėsime. Por ata nuk lejojnė qė kėto ndjenja t'i ndalojnė ata". - T. Harv Eker

E rekomanduar nga Jonathan Hoppe, bashkė-themeluesi i Total Uptime Technologies.

Potenciali

"Nėse ne do tė bėnim tė gjitha gjėrat tė cilat jemi tė aftė t'i bėjmė, do tė mahnisim veten me kuptimin e plotė tė fjalės". - Thomas Edison

E rekomanduar nga Mike Shipley, Kryeshefi Ekzekutiv i Your Mortgage.

Veprimi

"Mosveprimi ngjall dyshimin dhe frikėn. Veprimi ngjall vetėbesimin dhe guximin. Nėse dėshironi tė mundni frikėn, mos u ulni nė shtėpi dhe tė mendoni pėr tė. Dilni jashtė dhe mundni atė". - Dale Carnegie

E rekomanduar nga Patrick Greene, Kryeshefi Ekzekutiv i EssayTwist Inc.

Imagjinata

"Vetėbesimi ėshtė njė shprehi e cila mund tė fitohet nga tė vepruarit sikur tashmė keni vetėbesimin tė cilin dėshironi t'a keni". - Brian Tracy

E rekomanduar nga Ron Spinabella, themeluesi i Vape Supply Club.

Dyshimi

"Momentin nė tė cilin dyshoni se a mund tė fluturoni, ėshtė momenti kur parandaloni pėrgjithmonė mundėsinė pėr t'a bėrė atė". - J.M. Barrie

E rekomanduar nga Onyabo Monagoe, Zyrtar i Lartė i Teknologjisė nė Amazing Condos For Sale.

Pendimet

"20 vite nga tani, ju do tė jeni mė tė dėshpėruar nga gjėrat tė cilat nuk i keni bėrė se sa nga ato qė i keni bėrė. Kėshtu qė hiqni litarėt. Lundroni larg nga porti i sigurtė. Kėrkoni. Ėndėrroni. Zbuloni." - Mark Twain


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
SdaJ3

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė