Si tė krijoni imazhin e pėrsosur tė markės tuaj?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė krijoni imazhin e pėrsosur tė markės tuaj?

Paraqitja ėshtė ēelėsi pėr ēdo biznesi tė suksesshėm. Ja se si tė krijoni njė imazh tė qėndrueshėm tė markės qė klientėt tuaj do ta kujtojnė gjithmonė.

Si tė krijoni imazhin e pėrsosur tė markės tuaj?
Si tė krijoni imazhin e pėrsosur tė markės tuaj?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 16/10/2017 13:19

Nga faqja e internetit deri tek kartvizitat e biznesit, logoja, imazhi i markės shpesh jep pėrshtypjen e parė tė biznesit tuaj. Krijimi i imazhit tė duhur pėr njė biznes tė vogėl ėshtė art dhe shkencė. Ju duhet njė dizajner i zoti me siguri, por gjithashtu duhet tė merrni njė qasje strategjike pėr tė ndėrtuar njė markė qė pasqyron mesazhet, tonin dhe pozicionin tuaj nė treg, duke mbajtur parasysh audiencėn e synuar. Le tė hedhim njė vėshtrim nė praktikat mė tė mira dhe tė marrim parasysh kur dhe si tė bėjmė partneritet me njė profesionist dizajni.

1. Jini reflektivė

Imazhi i markės tuaj pėrfshin logon tuaj, shkronjat, ngjyrat, stilin grafik dhe ēdo pėrfaqėsim vizual tė markės suaj, qoftė online dhe offline. Nuk ka tė bėjė me atė qė ju pėlqen apo nuk ju pėlqen, ėshtė pėr atė qė po pėrpiqeni tė thoni pėr klientėt tuaj.

"Kur filloni tė krijoni imazhin e markės tuaj, duhet tė kultivoni pėrvojėn qė dėshironi qė klientėt dhe konsumatorėt tuaj tė kenė - pėrvoja ėshtė gjithēka," kėshillon Courtney Herda, Drejtoreshė e Kėrkimeve Smarter, njė agjenci marketingu dixhital nė Knoxville, Tennessee. Konsideroni tu pėrgjigjeni pyetjeve tė mėposhtme pėr tju ndihmuar tė kuptoni mė mirė markėn tuaj:

Ēfarė bėn biznesi juaj? Cila ėshtė propozimi thelbėsor i vlerės sė tij?

Si ėshtė biznesi juaj? Pėrshkruani markėn tuaj me tri deri nė pesė mbiemra kryesorė. Konsideroni edhe kulturėn e kompanisė gjithashtu. Si ėshtė tė punosh nė kompaninė tuaj?

Ēfarė doni qė njerėzit tė mendojnė dhe tė ndihen kur shohin markėn tuaj? Ēfarė doni qė njerėzit tė mendojnė dhe tė ndihen kur bėjnė biznes me ju?

Si krahasohet biznesi juaj me tė tjerėt nė treg? Ēfarė e bėn tė ndryshėm? Si ėshtė i ngjashėm?

Herda shpjegon se pėrgjigjet nė pyetje si kėto duhet tė ndikojnė nė "zgjedhjet e ngjyrave, sloganin, dhe madje edhe layout-ėve tė faqes tuaj, sepse kėto tė gjithė japin ndjesinė e atyre qė marrin nė markėn tuaj."

2. Qėndroni konsistentė

Ēdo aspekt i biznesit tuaj duhet tė punojė sė bashku pėr tė krijuar njė imazh koheziv qė reflekton mesazhin dhe tonin tuaj kryesor. Asnjė detaj nuk ėshtė shumė i vogėl. "Kanalet dixhitale nuk duhet tė jenė tė ndryshme nga materialet e marketingut tuaj tradicional tė printimit. Edhe faqja juaj nuk duhet tė krijojė njė eksperiencė tjetėr nga pėrvoja juaj personale. Identiteti i markės pėrshkon ēdo ndėrveprim me markėn tuaj, prandaj sigurohuni qė eksperienca ėshtė pa dyshim e qėndrueshme nė tė gjitha kanalet," shprehet Herda.

Betsy Miller, themeluesi i organizatės 2B, njė organizatė profesionale organizimi, mendon se qėndrueshmėria ėshtė e rėndėsishme pėr bizneset e vogla qė pėrqendrohen nė rritjen ekonomike. "Ju duhet tė thurni imazhin e markės tuaj nė ēdo pjesė tė biznesit tuaj, gjė qė krijon njė eksperiencė mė tė paharrueshme dhe tė dallueshme pėr klientėt tuaj. Kjo ėshtė e rėndėsishme nėse konkurroni me biznese mė tė mėdha qė kanė mė shumė buxhet pėr tė shpenzuar nė marketing," thotė ajo.

Pėr tė mbajtur organizatėn tuaj nė tė njėjtėn linjė, Herda sugjeron ndėrtimin e njė biblioteke qė pėrmban imazhet tuaja tė preferuara, fotografitė, preferencat e ngjyrave, fontet e kompanisė etj. Mund ta bėni kėtė nė mėnyrė tė thjeshtė duke shtuar materiale nė Google Drive ose Dropbox.

3. Gjeni partnerin e duhur

Nėse nuk keni ekspertizėn e dizajnit dhe strategjisė brenda vendit ose kohėn pėr tė investuar nė branding, ju duhet tė gjeni njė partner.

Miller thotė se zgjedhja e njė partneri ėshtė gjithēka rreth pėrshtatjes. Ajo ka punuar me UPS Store pėr mė shumė se 10 vjet dhe pėrdor shumė nga ofertat e saj tė biznesit tė vogėl. Pėrveē shėrbimeve tė printimit dhe tė transportit detar, dyqani i saj lokal i UPS ofron mbėshtetje tė madhe grafike. Milleri e vlerėson kėtė, si dhe ndjenjėn e ngrohtė tė dyqanit dhe vėmendjen e ekipit nė detaje.

"Ne tė gjithė kemi pikat e forta dhe talente tė ndryshme, gjithmonė u them klientėve tė mi se nuk ėshtė turp tė mė kėrkojnė ndihmė nė organizimin e jetės sė tyre, ėshtė e njėjta gjė me partnerėt e UPS Store.

Do tė mė duhen orė, ndoshta ditė, tė kuptoj se si tė vendos njė sprovė tė marketingut sė bashku dhe unė do tė pėrfundoja me njė produkt jo shumė tė mirė. Pse mos tė bėhesha partner me dikė qė e di se ēfarė po bėn pėr tė bėrė qė unė dhe biznesi im tė duken mė mirė?" shpjegon ajo.

Kur vlerėsoni shitėsit, mos kini frikė tė bėni pyetje. Vėrtetė nuk mund tė kėrkosh shumė, por konsideroni gjėra tė tilla si:

Ēfarė pėrvoje kanė nė industri tė ngjashme?

A kanė studime rastesh, referime ose shembuj portofoli qė ju tė ekzaminoni?

Si duket zakonisht koha e kthimit?

Cilat janė aftėsitė e tyre? Cilat shėrbime shtesė ofrojnė nga ato qė mund tė jenė relevante?

A janė nė gjendje tė pėrballojnė ngarkesat e larta nėse kėrkesat tuaja rriten kur biznesi juaj rritet?

Imazhi i markės suaj ėshtė pėrshtypja e parė qė ju lini dhe luan njė rol vendimtar nė ndėrtimin e njė marrėdhėnie me klientėt tuaj. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė merrni kohėn e duhur pėr tė kuptuar biznesin tuaj dhe tė zgjidhni partnerin e duhur tė dizajnit, nė mėnyrė qė tė krijoni njė brand tė drejtė pėr kompaninė tuaj.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
+[.PR

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.