Anatomia e qafės
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Anatomia e qafės

Perspekti sjell pėr ju anatominė e zonės sė qafės dhe tė gjitha organet qė ndodhen nė kėtė pjesė.

Anatomia e qafės
Anatomia e qafės
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/12/2017 22:20
Pozita anatomike e qafės

Pjesa qė lidh kokėn me kafazin e kraharorit

Kufijtė:

Poshtė - kafazi i kraharorit

Lart - koka

Pėrpara lart - mjekra

Pėrpara poshtė - gropa jugulare

Prapa lart - protuberantia oēipitalis superior

Prapa poshtė - unaza e VII-tė e qafės

Anatomia e qafės

Ka formė cilindrike te tė gjithė, madhėsi tė ndryshme nga personi nė person.

Ndėr strukturat anatomike mė tė rėndėsishme tė qafės janė: laringu dhe njė pjesė e trakesė, njė pjesė e ezofagut, arteria karotide, muskuli sternokleidomastiod (parzmokularthothimthak), pjesa qafore e palcės kurrizore, etj.

Zonat e qafės:

Anatomikisht ndahet nė katėr zona kryesore:

Zona e pėrparme e qafės (anterior neck area)

Zona e muskulit sternokleidomastoid (sternocleidomastoid muscle area)

Zona anėsore e qafės (lateral neck area)

Zona e pasme e qafės (posterior neck area)

Zona e pėrparme e qafės (anterior neck area)

Kufijtė:

Tehu i poshtėm i mandibules - lart

Skaji i pėrparmė i muskulit sternokleidomastoid (SCM) - anash

Gropa jugulare - poshtė

Trekėndėshat:

Trekėndėshi i sipėrm nėngjuhor (suprahyoid triangle)

Trekėndėshi i poshtėm nėngjuhor (infrahyoid triangle)

Pėrmbajtja e trekėndėshave:

Trekėndėshi suprahyoid pėrmban: muskuj, gjendrra pshtymore, enė gjaku dhe nerva.

Trekėndėshi infrahyoid pėrmban: laringun, njė pjesė tė trakesė, arterien karotide tė pėrbashkėt, venėn jugulare dhe nervin vagus.

Laringu (Larynx)

Kufijtė:

Ashti nėngjuhor (hyoid) - lart

Trakea - poshtė

Faringu (fyti) - prapa

Gjendrra mburojore (tireoide) - pėrpara

Tufa e enėve tė gjakut dhe nervi vagus - anash

Madhėsia varet nga mosha dhe gjinia

Mollėza e Adamit (Adam's apple)

Ndėrtimi i laringut:

Katėr kėrca tė lidhura

Ka muskuj tė vegjėl, enė gjaku dhe nerva

Kėrca mė e madhe - tireoide

Kėrca mė e rėndėsishme - epiglotike

Laringu nė prerje tėrthore

I hapur gjithmonė

Organ i frymėmarrjes dhe i formimit tė zėrit

Telat e zėrit - vocal cords

Palė muskulore dhe fletėza

Faringu (Pharynx)

Shtrihet nga koka e deri te pjesa e mesme e qafės

Organ gypor, me gjatėsi 13 - 15 centimetra

Kufijtė:

Baza e kafkės - lart

Ezofagu - poshtė

Zgavra e hundės, zgavra e gojės dhe hyrja nė laring - pėrpara

6 unazat e para tė qafės - prapa

Enėt e gjakut dhe nervi vagus - anash

Pjesėt e faringut:

Tri kate:

Nazo-faringu - pjesa hundore e faringut

Oro-faringu - pjesa gojore e faringut

Laringo-faringu - pjesa laringeale e faringut

Vetėm laringo-faringu ėshtė pjesė e qafės, dy tė tjerat janė pjesė tė kokės.

Funksioni i faringut:

Tonsilla e tretė

Unaza Waldeyer

Kryqėzimi i rrugėve tė frymėmarrjes dhe tė tretjes.

Gjėndrra tiroide (Thyroid Gland)

Gjėndrra mė e madhe me sekretim tė brendshėm.

E vendosur nė pjesėn e pėrparme tė mesme tė qafės.

Ka dy lobe:

Lobin e majtė - left lobe

Lobin e djathtė - right lobe

Ngushtica e tiroides - isthmus

Raportet e tiroides:

Pėrpara - muskujt dhe fashat e qafės

Prapa - tufa e enėve tė gjakut dhe nervi vagus

Brenda - pjesėrisht kėrcen trioide tė laringut, e pjesėrisht kėrcat e trakesė

Funksioni i tiroides:

E butė dhe elastike

Mund tė rritet dhe tė preket nė sipėrfaqe

Gusha endemike

Prodhon hormone tė rėndėsishme pėr rritje.

Arteria karotide e pėrbashkėt (common carotid artery).

Enė e madhe gjaku - degė e aortės

Arteria e majtė dhe e djathtė karotide (degė e drejtpėrdrejtė e aortės)

Kufijtė:

Pėrpara - muskuli SCM

Prapa - zgjatimet anėsore tė unazave tė qafės

Anash - vena jugulare e brendshme

Prapa arteries dhe venės gjendet nervi vagus - tufa vazo-nervore

Degėt e arteries carotide.

Nė nivelin e kėrces tiroide ndahet nė:

Arterien carotide tė brendshme (internal carotid artery) - jep degėt pėr kokėn

Arterien carotide tė jashtme (external carotid artery) - jep degėt pėr fytyrėn

Arterie nė tė cilėn preket pulsi

Zona sternokleidomastoide

Anash zonės sė pėrparme dhe pėrpara zonės anėsore tė qafės

Pjesėn qendrore e ka muskuli STERNOCLEIDOMASTOID (SCM)

Nėn tė ka fasha, njė pjesė e arteries carotide, venės jugulare dhe nervit vagus.

Zona anėsore e qafės (lateral neck area)

Pas muskulit SCM dhe pėrpara muskulit trapezius

Ka fasha, enė gjaku dhe nerva

Plexus brachialis - paraliza tė duarve te fėmijėt

Vena jugulare e jashtme + vena jugulare e brendshme = vena cava superior (vena zgavrore e sipėrme)

Zona e pasme e qafės (posterior neck area)

Pėrpara - buza e pėrparme e muskulit trapezius

Lart - protuberantia oēipitalis posterior

Poshtė - vija qė kalon nėpėr unazėn e VII-tė

Muskuj, enė gjaku dhe nerva


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
,_S\:

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.