Taksonomia
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Taksonomia

Taksonomia ėshtė fusha e cila studion marrėdhėniet e grupeve tė ndryshme biologjike dhe i kategorizon ato nė bazė tė ngjashmėrive ose ndryshimeve qė shfaqin.

Klasifikimi Taksonomik
Klasifikimi Taksonomik
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/05/2017 20:56

Tradicionalisht qėniet e gjalla janė ndarė nė pesė mbretėri: Monera, Protista, Fungi, Plantae dhe Animalia. Sidoqoftė shumė shkencėtarė tani e konsiderojne sistemin e pesė mbretėrive tė prapambetur duke preferuar nė vend tė tij njė klasifikim, qė fillon me 3 sfera kryesore si Arkaea (nė fillim Archaebakteria), Bakteria (nė fillim Eubacteria) dhe Eukariotet (ku pėrfshihen protistėt, kėrpudhat, bimėt dhe kafshėt) i cili bazohet nė faktin nėse qelizat e gjallesave kanė bėrthame qelizore apo jo si dhe nė ndryshimet nė pėrbėrjet kimike tė pjesėve tė jashtme tė qelizave.

Mė pas, ēdo sferė e mbretėri zbėrthehet mė tej derisa ēdo specie tė jetė klasifikuar nė bazė tė rendit: Sferė, Mbretėri, Filumė, Klasė, Rend, Familje, Gjini, Lloj duke pėrfunduar me njė gjallese me njė emėr shkencor tė pėrbėrė nga gjinia dhe lloji i tij.

Pėr shembull njerėzit listohen si Homo Sapiens. Homo ėshtė gjinia dhe Sapiens lloji. Viruset, viruidet, prionet dhe satelitet janė jashtė kėtyre kategorive te cilėsuar si "nė cep tė jetės" nė kuptimin qė shumė shkencėtarė nuk i klasifikojnė kėto qenie si tamam tė gjalla pėr shkak tė mungesės sė njė ose mė shumė karakteristikave jetėsore.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
X?TR-

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.