Anatomia e komblikut
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Anatomia e komblikut

Perspekti sjell pėr ju anatominė e ekstremiteteve me tė gjitha organet qė ndodhen nė to.

Anatomia e komblikut
Anatomia e komblikut
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/12/2017 22:50
Pozita anatomike e komblikut

Pjesa e tretė e trungut trupor

Nėn zgavrėn e barkut (abdomen)

Ndahet pėrmes peritoneumit

Eshtrat e komblikut

Unazė ashtėrore

Tri eshtra:

Iliak

Ishiadik

Pubik

Ngjiten nė sakrum

Pėrpara - simfiza pubike

Strukturat e komblikut:

Muskuj

Enė gjaku dhe Organe

Pėrmbajtja e komblikut mashkullor

Fshikėza urinare (urinary bladder)

Prostata (prostatic gland)

Zorra e drejtė (rectum)

Anusi (anus)

Qeskat farore (seminal vesicle)

Pėrmbajtja e komblikut femėror

Fshikėza urinare

Vagina (vagina)

Qafa e mitrės (cervix)

Mitra (uterus)

Vezoret (ovaries)

Zorra e drejtė

Anusi

Fshikėza urinare (Urinary Bladder)

Ėshtė njė qeskė muskulore

I ngjan njė trekėndėshi

Ka trupin, bazėn dhe majėn

E fiksuar nė majė dhe bazė

Ka 2 hyrjet e ureterėve

Ka njė dalje pėr ureter

Madhėsia dhe pozita

Varen nga sasia e urinės

Uretra (Urethra)

Organ gypor

Shtrihet prej fshikėzės urinare deri te hapja e jashtme

Zbraz urinėn prej fshikėzės

Uretra mashkullore ėshtė mė e gjatė se ajo femėrore

Organet mashkullore

Prostata

Gjendėrr me madhėsi dhe formė tė gėshtenjės

Gjendet nėn qafėn e fshikėzės urinare

Uretra mashkullore:

Ka tri regjione:

Prostatike - nėpėr prostatė

Membranoze - kalon perineumin

Sfungjerore - nėpėr trup

Organet femėrore

Mitra (Uterus)

Organ muskulor i zgavėrt

Mbi fshikėzėn urinare, anash ka vezoret, sipėr ka zorrėt

E lidhur me lidhėse

E shtypur nga para - prapa

Ka tri shtresa:

Perimetrium - peritoneumi e mbėshtjellė

Miometrium - shtresė e muskujve

Endometrium - ndryshime ciklike mujore

Ka katėr pjesė:

Qafėn - cervix

Ngushticėn - istmus

Trupin - corpus

Fundin - fundus

Ka dy brirė anėsore - vazhdojnė me tubat uterine

Tubat uterine (Uterine Tubes)

Organe ēifte, gypore

Ndodhen anash mitrės

Shkojnė deri te vezoret

Pėrcjellin qelizat vezė nga vezoret deri te mitra

Kanė katėr pjesė:

infundibulum (hinka),

ampula (zgjerimi),

istmus (ngushtica)

pjesa brenda murit tė mitrės (intramurale)

Fekondimi ndodh nė pjesėn ampulare

Vezoret (Ovaries)

Organe ēifte

Tė vendosura nė pjesėn e pasme tė lidhėses anėsore tė mitrės

Prodhojnė qelizat vezė dhe hormonet femėrore


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
R)_<0

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.