Simptomat e prekjes nga Kandida: Si ti njohim?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Simptomat e prekjes nga Kandida: Si ti njohim?

Kandida ėshtė njė kėrpudhė, banuese e zakonshme nė trupin tonė, si pjesė e florės normale bakteriale, pasi ajo jeton nė simbiozė me trupin e njeriut, duke marrė pjesė nė tretjen e sheqernave.

Kandida  ėshtė njė kėrpudhė, banuese e zakonshme nė trupin tonė, si pjesė e florės normale bakteriale.
Kandida ėshtė njė kėrpudhė, banuese e zakonshme nė trupin tonė, si pjesė e florės normale bakteriale.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 20/08/2017 14:37

Ēfarė ėshtė Kandida?

Megjithatė, kur sistemi imunitar nuk ėshtė mė nė gjendje pėr tė kontrolluar shumimin dhe pėrhapjen e saj, sidomos nė rrethana tė veēanta tė tilla si pėrdorimi i antibiotikėve dhe kortikosteroidet, lagėshtia, tretje tė lėkurės, sėmundje me efekte tė mėdha negative, diabeti mellitus. Kandida kthehet nė njė patogjen oportunist, ose i jep origjinė infeksioneve, tė quajtura kandidoza.

Kandidozat e mukozave prekin zgavrėn orofaringeale, zonėn vaginale dhe zorrėt.

Nė njerėzit me sistem imunitar tė komprometuar rėndė, mund tė zhvillohet njė infeksion sistemik, nė tė cilėn kandida pėrhapet me anė tė gjakut nė njė ose mė shumė organe, me efekte tė ngjashme me ato tė septicemise. Nė kėto raste, ėshtė i nevojshėm shtrimi nė spital.

Ka lloje tė ndryshme tė kandidave:

Albicans;

Torulopsis;

Tropicalis;

Rhodotorula.

Llojet e ndryshme ndryshojnė si nė lidhje me simptomat, si nė lidhje me reaksionet ndaj barnave tė pėrdorur pėr terapi.

Nė vendin tonė forma mė e zakonshme ėshtė ajo e kandida albicans.

Simptomat e Kandidozės: Si ti njohim?

Llojet e simptomave tė shkaktuara nga kandida varen nga vendndodhja e infeksionit: mund tė prekė vaginėn (kjo quhet vaginitis), gojėn (shkakton kandidozėn) ose lėkurėn (sidomos nė rrudhat e lėkurės dhe rreth thonjve).

Te pacientėt me imunitet tė kompromituar mund tė marrė njė pėrhapje nė qarkullimin e gjakut me komplikime potencialisht tė rėnda. Nė rastin nė tė cilin personi ėshtė njė bartės i sporeve te kėrpudhat, por nuk ndjen ndonjė vėshtirėsi kemi tė bėjmė me kandidozėn asimptomatike.

Ja se si tė njohim simptomat kryesore tė Kandida-s:

Simptomat e kandidozės tek meshkujt:

Sekrecione tė bardha, skuqje, dhimbje, kruarje dhe djegie e lokalizuar kryesisht nė glans dhe lafshė. Infeksioni ėshtė i njohur si Balanitis.

Simptomat e kandidozės vaginale:

Kruarje intensive, shkarkime vaginale si gjizė, dhimbje gjatė raportit seksual, ulcera nė nivelin perineal, vėshtirėsi dhe urinim tė dhimbshėm. Njė ngjyrė mė e errėt e sekrecioneve tregon praninė e sporeve tė kėrpudhave.

Lėkura nė pjesėn e jashtme tė vaginės, nė bazė tė kofshėve, vitheve dhe nė fund tė shtyllės kurrizore, mund tė shfaqen njolla tė kuqe. Kandidoza kronike vaginale nė tė kundėrt, karakterizohet nga njė thatėsi konstante vaginale, skuqje dhe deskuamim. Forma kronike ėshtė krijuar shpesh nga trajtimet e pasakta apo rezistenca ndaj familjeve tė veēanta tė ilaceve.

Simptomat e kandidozės nė zgavrėn e gojės:

Djegie nė gojė dhe gjuhė, dhimbje gjatė ushqyerjes, zbardhja e gingivave, gjuhė tė fryrė, tė verdhė apo tė bardhė, ose tė mbuluar me njė shtresė tė bardhė, pllake nė fyt.

Simptomet e kandidozės sė thonjve:

Inflamacion i indeve tė thonjve, sidomos atyre tė kėmbėve. Ajo manifestohet nga deformimi i thonjve dhe ndryshimet e ngjyrės sė tyre, e cila nė fillim merr ngjyrė tė verdhė pastaj fillon tė bėhet gjithnjė e mė gri.

Simptomat e kandidozave tė rralla dhe jospecifike:

Lodhje, dhimbje dhe ngurtėsi tė artikulacioneve, diarre dhe puērra fytyre.

Simptomat e sindromės nga kandidoza:

Ndryshime humori dhe vėshtirėsi nė pėrqėndrim dhe kujtesė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
:*.e9

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.