Anatomia e kokės
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Anatomia e kokės

Perspekti sjell pėr ju anatominė e kokės me tė gjithė pjesėt pėrbėrėse qė gjenden nė tė.

Anatomia e kokės
Anatomia e kokės
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/12/2017 21:43

Koka (Head)

Pjesėt kryesore tė kokės:

Kafka

Fytyra

Skeleti i kokės:

Pėrbėhet prej 8 eshtrave

Ėshtė tėrėsisht i mbyllur

Tė gjitha kockat lidhen me njėra tjetrėn me lidhje tė fortė - suture

Truri (Brain)

Zė pjesėn mė tė madhe tė kokės

Peshon mesatarisht 1300 gramė

I mbėshtjellė me cipa trunore:

Cipa e fortė - dura mater

Cipa e marimangės - arachnoidea

Cipa e butė - pia mater

Rrethohet nga lėngu truro-shpinor (likuor cerebrospinalis)

Pjesėt e trurit

Truri i madh

Truri i vogėl

Trungu trunor

Truri i madh - cerebrum

Pjesa mė e madhe e trurit Dy hemisfera:

E majta

E djathta

Katėr lobe:

Frontal

Parietal

Temporal

Okcipital

Sulkuset dhe giruset

Struktura tė njėjta

Qendra e tė folurit (Broca's)

Truri i madh nė prerje tėrthore

Dallojmė kėto pjesė:

Koren trunore

Masėn e bardhė

Kapsulėn e brendshme (internal capsula)

Funksionet e trurit tė madh

Tė menduarit

Tė folurit

Ndjeshmėria

Tė shikuarit

Sistemi i emocioneve

Rregullimi hormonal i organizmit

Koordinimi i lėvizjeve tė ekstremiteteve

Truri i vogėl - cerebellum

I vendosur nė pjesėn e pasme tė poshtme tė kafkės

Nėn trurin e madh (lobin okcipital) dhe pėrpara ponsit

Dy pjesė:

Tė majtėn

Tė djathtėn

Druri i jetės (arbor vitae)

Qendrat pėr lėvizjen e pjesėve tė trupit dhe ekuilibrin

Trungu trunor - brain stem

Vazhdon nga palca kurrizore - neper foramen magnum

Nėn trurin e madh dhe pėrpara trurit tė vogėl

Ka tri pjesė:

Palca e zgjatur - medulla oblongata

Ura - pons

Truri i mesėm - midbrain

Ura - pons

Dalin nervat kranial (12 nerva kranial)

Qendrat pėr frymėmarrjen dhe punėn e zemrės

Dėmtimi shkakton vdekje tė menjėhershme

Palca kurrizore - Medulla Spinalis (Spinal Cord)

Pėrgjatė pjesės sė pasme tė trupit; brenda kanalit tė shtyllės kurrizore

Fillon nė rrėzė tė qafės dhe shtrihet deri te unaza e dytė lumbale (e belit)

Dallojmė 3 pjesė - varėsisht nga regjioni

E mbėshtjellė me cipa

Dura, arachnoidea

Pia

Noton nė lėngun truro-shpinor

Palca kurrizore

Dalin gėrshetime tė shumta nervore

Nė prerje tėrthore ka masėn e pėrhimė dhe masėn e bardhė

Nė formėn e fluturės

Fijet nervore shkojnė nė tru dhe pėrpunojnė informacionet

Fytyra (Face)

Skeleti

Organet

Indet e tjera tė buta

Skeleti i fytyrės:

Nofulla e sipėrme - maxilla

Nofulla e poshtme - mandible

Eshtrat e hundės - nasal bone

Eshtrat e mollėzave - zygomatic bone

Qiellza e fortė - palatine bone

Pjesėt pėrbėrėse tė fytyrės:

Nėntė zgavra:

Gropėzat e syve

Zgavrat e hundės

Sinuset maksillare

Zgavra e gojės

Kanalet e jashtme tė veshit

Balli ėshtė pjesė e kafkės edhe pse ėshtė i dukshėm nė pjesėn e pėrparme tė fytyrės

Ndėrtohet nga ashti ballor (frontal)

Sytė (Eyes)

Janė tė vendosur nė gropėzat e syve

1/3 e sipėrme e fytyrės, nėn ashtin ballor dhe mbi masille

Mbulohen me kapakėt e syve (palpebra)

Pjesėt e syrit:

Bebėza e syrit - pupilla (pupil)

Ylberi - iris

Tė bardhėt e syve - sklera

Kornea

Thjerrėza - lens

Lėngu i syrit - vitreous humor

Retina

Vazhdon me nervin optik (nervin e tė pamurit)

Strukturat mbrojtėse tė syrit: qerpikėt dhe lotėt

Hunda (Nose)

1/3 e mesme tė fytyrės

Kufizohet nga balli, goja, sytė dhe sinusi maksillar

Ka 2 kocka dhe 6 kėrca qė krijojnė dy zgavra

Ka tri pjesė:

Rrėnjėn - radix

Shpinėn - dorsum

Krahėt - allae

Qime, receptore tė nuhatjes dhe enė gjaku (locus Hasselbach)

Goja (Mouth) (Oral Cavity)

1/3 e poshtme e fytyrės

Pjesėt pėrbėrėse tė gojės: Dhėmbėt, harqet palatinale, pjesėn gojore tė faringut, tonsillat, muskujt pėrtypės, dyshemeja, qiellėza e fortė dhe ajo e butė

Nė tė ėshtė e vendosur gjuha

Gjuha (Tongue)

Organ muskulor

Ka receptorėt e shijes nė sipėrfaqe. Ka tri lloje receptorėsh.

Ka dy pjesė:

Rrėnjėn

Trupin

Veshėt (Ears)

Pjesėn anėsore tė kokės, 1/3 e mesme e fytyrės

Pjesėt pėrbėrėse janė: Lapra e veshit, kanali i jashtėm i veshit, membrana timpanike, veshi i mesėm dhe veshi i brendshėm.

Tė ndėrtuar nga kėrcat dhe lėkura

Pėrpara ėshtė e vendosur gjendrra parotide (Parotid Gland)

Madhėsi tė ndryshme, formė afėrsisht tė njėjtė (anomalitė e lindura)

Membrana timpanike - tympanic membrane

Cipė e hollė

E tendosur

Pėrcjell dridhjet e zėrit nė kockat e veshit tė mesėm. Te veshi i brendshėm krijohet ndjesia e dėgjimit


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Q70W

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.