Luftimi i Parazitėve brendaqelizorė.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Luftimi i Parazitėve brendaqelizorė.

Patogjenėt brendaqelizorė mund tė ndėrpresin njėrin nga armėt kryesore tė organizmit kundėr tyre: monoksidin e azotit.

Patogjenėt brendaqelizorė mund tė ndėrpresin njėrin nga armėt kryesore tė organizmit kundėr tyre: monoksidin e azotit.
Patogjenėt brendaqelizorė mund tė ndėrpresin njėrin nga armėt kryesore tė organizmit kundėr tyre: monoksidin e azotit.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 24/06/2017 23:22

Hulumtuesit vėrejtėn se mikrobet e bllokojnė prodhimin e monoksidit tė azotit duke shkatėrruar makinerinė biokimike tė cilėn e shfrytezojnė qelizat imune, makrofagjet, pėr prodhimin e kėsaj substance.

Makrofagjet janė tanket e sistemit imun, tė cilat i sulmojnė dhe i gėlltisin bakteret dhe parazitėt, pastaj i tretin me anė tė enzimave dhe i helmojnė me monoksid azoti. Megjithatė, disa patogjenė, siē janė shkaktarėt e tuberkulozit dhe toksoplazmosės, mund tė zhvillohen dhe tė proliferojnė brenda makrofagjeve.

Pėr ta bėrė kėtė, kėto patogjenė brendaqelizorė zhbllokojnė njė arsenal armėsh mbrojtėse tė organizmit dhe nė kėtė mėnyrė e kundėrsulmojnė makrofagun me armėt e veta.

Kjo recetė me karafil dhe fara liri do tju ndihmojė nė eliminimin e parazitėve nga trupi dhe pėr rėnien nė peshė. Pėrbėrėsit:

100 gramė fara liri

10 gramė karafil tė thatė (pluhur)

Pėrbėrėsit duhet tė jenė pluhur. Pluhurin e pėrfituar nga pėrzierja e tė gjithė pėrbėrėsve mund ta pėrzieni me ujė tė ngrohtė, ose mund ta shtoni nė kos.

Duhet tė merrni 2 luge ēdo mėngjes pėr 3 ditė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
`!$J

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė