Klasifikimi i gjallesave.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Klasifikimi i gjallesave.

Ajo degė e biologjisė qė merret me klasifikimin e gjallesave quhet sistematikė.

Klasifikimi i gjallesave.
Klasifikimi i gjallesave.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 02/06/2017 21:49

Klasifikimi i gjallesave bėhet nė bazė tė kėtyre kritereve:

1. Kriteri morfologjik

2. Kriteri fiziologjik

3. Kriteri bio-kimik

Pėr ēdo gjallesė pėrdoret emri shkencor qė pėrbėhet nga dy emra nė gjuhėn latine; i pari tregon emrin e gjinisė ku bėn pjesė gjallesa dhe fillon me gėrmė tė madhe; i dyti tregon llojin.

Njėsitė bazė tė klasifikimit shkencor tė gjallesa janė: mbretėria, tipi, klasa, rendi, familja, gjinia, lloji. Pėr secilėn nga njėsitė bazė kemi edhe mbi njėsi ose nėnnjėsi tė cilat bėjnė njė pėrcaktimi mė tė saktė tė vendit qė zė ēdo gjallesė nė universin e gjallė.

Shkencėtarėt pėrdorin emrat shkencor tė gjallesave pėr kėto arsye:

1. Kur pėrdoret emri shkencor nuk ekziston mundėsia pėr tė gabuar nė pėrshkrimin e tipareve tė njė organizmi tė caktuar.

2. Dy gjallesa tė llojeve tė ndryshme nuk mund tė kenė tė njėtjtin emėr shkencor.

3. Emrat shkencorė ndėrrohen rrallė.

4. Emrat shkencorė shkruhen nė gjuhėn latine.

Sistemi i ri klasifikimit shkencor i grupon gjallesat nė pesė mbretėri:

1. Monera

2. Protistė

3. Kėrpudha

4. Bimė

5. Kafshė

KAFSHĖ

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
!95:a

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.