Perspekti - 15 lulet mė tė ēuditshme nė botė.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

15 lulet mė tė ēuditshme nė botė.

Nė botė mund tė shohim gjėra tė ēuditshme por gjėra edhe mė tė ēuditshme mund tė sjellė natyra.

Nė botė mund tė shohim gjėra tė ēuditshme por gjėra edhe mė tė ēuditshme mund tė sjellė natyra.
Nė botė mund tė shohim gjėra tė ēuditshme por gjėra edhe mė tė ēuditshme mund tė sjellė natyra.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 02/10/2017 12:11, Ndryshuar: 02/10/2017 19:46

Nėse nuk besoni, mjafton tė shikoni florėn dhe faunėn qė janė krijuar natyrshėm pėr miliona vjet nė planetin tonė. Apo, ndoshta ekziston njė shembull edhe mė i thjeshtė pėr tė pėrshkruar veēantinė e natyrės: lulet.

Kėto janė 15 lulet mė tė ēuditshme nė botė:

15. Fanari Kinez-Physalis Alkekengi

Fanari Kinez

Fanari Kinez

Fanari Kinez ėshtė njė lule qė merr formėn e njė fanari ndriēues derisa ėshtė nė proces tė lulėzmit. Ndoshta, ky emėr dhe nuk ėshtė gjithaq i pėrshtatshėm pėr kėtė lule.

14. Lule kufoma-Amorphophallus Titanium

Lule Kufoma

Lule Kufoma

Lule kufoma lulėzon vetėm njė ose dy herė gjatė njė dekade. Aroma qė lėshon kjo lule ėshtė unike dhe e padurueshme, sepse ngjason me mishin e kalbur.

13. Rosa fluturuese-Caleana Major

Rosa Fluturuese

Rosa Fluturuese

Rosa fluturuese ėshtė njė lule e familjes sė orkideve - dhe duket ashtu siē dhe e sugjeron emri i saj.

12. Lule balonė-Platycodon

Lule Balone

Lule Balone

Kjo lule derisa ėshtė nė proces tė ēeljes duket si balonė qė fryhet. Pamja e saj, ėshtė vėrtetė mahnitėse.

11. Lule laraska-Aquilegia

Lule laraska

Lule laraska

Dikush e pėrshkruan si lule tė bukur, por ka dhe tė tjerė qė u duket si lule e frikshme - me pamje laraske apo dhe merimange.

10. Lule papagalli-Impatiens Psittacina

Lule Papagalli

Lule Papagalli

Kjo lule mund tė gjendet vetėm nė disa zona tė veēanta nė Tajlandė, Burma dhe Indi, ndėrkaq pėlqehet nga botansitėt pėr shkak tė ngjasimit qė ka me papagallin.

9. Aguliēja "Zebra blu"-Primula acaulis "Zebra Blue"

Zebra Blu

Zebra Blu

Zebra blu ėshtė njė lule me pamje tė ēuditshme - njė zebėr nė botėn bimore. Dhe, duket se dhe emrin e ka tė qėlluar.

8. Lule hėna-Ipomoea Alba

Lule Hena

Lule Hena

Kjo lule ėshtė e bukur dhe nuk do shumė koment. Pėrkundėr formės sė ēuditshme qė ka, ajo ėshtė thjesht magjepsėse.

7. Lule pasioni-Passiflora

Lule pasioni

Lule pasioni

Lule pasioni mund tė gjendet nė SHBA dhe nė Azi. Kjo lule ėshtė shumė e bukur, andaj nuk ėshtė pėr t'u ēuditur pse pėlqehen edhe nga kolibri.

6. Orkideja fantazmė-Dendrophylax lindenii

Orkidea Fantazme

Orkidea Fantazme

Nėse ekziston ndonjė lule qė mund tė na shkaktojė ankth me pamjen e saj, atėherė, ajo ėshtė orkideja fantazmė. Duket sikur tė kishte dalė nga ndonjė film horror.

5. Hardhia e lodhur-Strongylodon Macrobotrys

Fanari Kinez

Fanari Kinez

Lulja hardhia e lodhur duket si njė tufė bananesh. Kjo lule rritet nė Filipine, ndėrsa me pamjen qė ka do tė mund tė pėrdorej pėr ndonjė skenė horrori.

4. Pantoflat e zonjės-Cypripedioideae

Lule Kufoma

Lule Kufoma

Lulja Pantoflat e zonjės ka ngjyrė tė verdhė/vjollce dhe duket sikur tė ishte e dizajnuar pėr tu veshur. Ndoshta, bebeve edhe mund t'u biere tamam.

3. Sqepi i papagallit-Lotus maculatus

Sqepi i Papagallit

Sqepi i Papagallit

Kjo lule ka njė ngjyrė tė ndezur portokalli, tė kuqe dhe tė verdhė. Pėrkundėr pamjes kėrcėnuese, ajo nuk ėshtė fare e rrezikshme.

2. Tricyrtis hirta (Tricyrtis hirta)

Lule Balone

Lule Balone

Brendia e lulės Tricyrtis hirta duket sikur tė ishte nga njė planet tjetėr. Megjithatė, mos harroni, lulet mė tė bukura janė lulet e rrezikshme.

1. Lule shahu (Fritillaria)

Lule laraska

Lule laraska

Fritillaria njihet edhe si lule shahu, sepse lulja e saj ngjanė me tabelėn e shahut.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
\Pl55

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.