5 gjėrat thelbėsore qė duhet tė dijė ēdo njeri pėr grupin e tij te gjakut
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

5 gjėrat thelbėsore qė duhet tė dijė ēdo njeri pėr grupin e tij te gjakut

Paralelisht me mėnyrėn tonė tė jetesės dhe ushqimin, grupi i gjakut luan po ashtu njė rol tė rėndėsishėm nė trupin tonė.

Janė katėr grupe tė gjakut: A, B, AB, O ato mund tė jenė me rezus pozitiv dhe negativ.
Janė katėr grupe tė gjakut: A, B, AB, O ato mund tė jenė me rezus pozitiv dhe negativ.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/09/2017 21:01

Janė katėr grupe tė gjakut: A, B, AB, O ndėrsa grupi i gjakut formohet qė nga formimi ynė brenda mitrės andaj edhe nuk mund tė ndikojmė nė tė gjatė jetės. Ēdo grup i gjakut ka karakteristikat e veēanta tė cilat ndikojnė nė peshėn, sėmundjet madje edhe nė personalitetin. Ėshtė e rėndėsishme se si tė dini llojin e ushqimit adekuat nė pėrshtatje me grupin e gjakut, kėshtu qė do e pėrmirėsoni shėndetin tuaj.

Grupi i gjakut dhe tė ushqyerit

Gjatė tėrė ditės, ndodhin reaksione tė shumta kimike ndėrsa grupi i gjakut luan njė rol tė rėndėsishėm kur bėhet fjalė pėr tretjen e ushqimit dhe humbjen e peshės. Rekomandohet qė njerėzit me grupin O tė gjakut tė konsumojnė ushqim tė lartė nė proteina, mish dhe peshk, ndėrsa ata tė grupit A tė shmangen nga konsumimi i mishit pasiqė perimet janė mė tė mira pėr ta. Pėr mė tepėr, grupi B duhet tė shmanget nga mishi i bardhė dhe tė konsumojė mė tepėr mish tė kuq, ndėrsa grupi AB do tė pėrfitonte shumė nga ushqimet e detit.

Grupet e gjakut dhe sėmundjet

Pėr shkak tė formacioneve tė ndryshme tė antigjeneve nė sipėrfaqe tė qelizave tė kuqe tė gjakut, ēdo grup i gjakut ėshtė i ndryshėm nga tjetri. Pėr mė tepėr, kjo ėshtė arsyeja pse ēdo grup i gjakut ėshtė rezistent ndaj ndonjė sėmundjeje derisa ėshtė mė i prirė ndaj disa tė tjerave. Njohja e karakteristikave tė gjakut mund tė ju ndihmojė nė parandalimin e disa sėmundjeve specifike.

Grupet e gjakut dhe personaliteti

A e keni ditur se grupi i gjakut ndikon nė personalitetin tuaj? Njerėzit me grupin O konsiderohen si ekstravertė, kreativė, tė shoqėrueshėm dhe pėrplot vetėbesim. Pėr mė tepėr, njerėzit me grupin A tė gjakut janė paqedashės, me mendje artistike dhe tė besueshėm. Grupi B janė njerėz qė u janė pėrkushtuar qėllimeve tė tyre, janė tė fortė dhe tė pavarur. Njerėzit me grupin AB janė tė besueshėm, turpėrohen, janė tė pėrpiktė dhe kanė dėshirė tė kujdesen pėr tė tjerėt.

Grupi i gjakut dhe shtatėzėnia

Ėshtė dokumentuar se njerėzit me njė grup tė caktuar tė gjakut kanė mė tepėr gjasa tė ngelen shtatėzėnė sesa grupet tjera. Pėr mė tepėr, femrat me grupin AB prodhojnė mė pak hormone qė i ndihmojnė femrat tė ngelen shtatėzėnė.

Grupi i gjakut dhe stresi

Toleranca e stresit varet nga grupi i gjakut, grupi A prodhon mė tepėr hormonin e stresit Kortisol. Nėse takoni dikė qė ėshtė i frustruar dhe i zemėruar atėherė ai me siguri ėshtė i grupit O pasi ata kanė mė tepėr adrenalinė dhe ju duhet mė tepėr kohė qė tė rikuperohen nga situatat stresuese.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
@,bH)

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.