8 fakte qė nuk i dini rreth Koloseumit.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

8 fakte qė nuk i dini rreth Koloseumit.

Koloseumi gjendet nė linje tė Romės, ky amfiteatėr masiv i pėrbėrė nga guri ėshtė ndėrtuar rreth 70-72 pas Krishtit, nga perandori Vespasian i dinastisė Flavian si njė dhuratė pėr popullin Romak.

8 fakte qė nuk i dini rreth Koloseumit
8 fakte qė nuk i dini rreth Koloseumit
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/10/2017 16:07

Ky amfiteatėr ėshtė pėrdorur pėr luftėrat mes gladiatorėve, dhe luftėrat e kafshėve tė egra. Pas katėr shekujve tė pėrdorimit aktiv, arena madhėshtore u la pas dore dhe deri nė shekullin e 18-tė ajo ėshtė pėrdorur si njė burim i materialeve tė ndėrtimit. Edhe pse dy tė tretat e Koloseumit ėshtė shkatėrruar, nga kalimi i kohės, ky amfiteatėr mbetet njė destinacion popullor turistik si dhe simbol i qytetit tė Romės.

Disa fakte qe ndoshta nuk i keni ditur per Koloseumin:

1. Fjala latine "arena" do tė thotė "rėrė", Romakėt e kishin mbushur Koloseumin me rėrė nė mėnyrė tė absorbonte gjakun.

2. Dritat e Koloseumit shėndėrroheshin nė ngjyrė tė artė, sa herė qė dikujt i shqiptohej dėnimi me vdekje.

3. Romakėt e vjetėr duhej tė blinin bileta pėr tė hyrė nė amfiteatėr, nė bileta shėnohej numri i ulėses, rreshtit njėlloj si nė ditėt e sotme.

4. Koloseumi e ka trashėguar emrin e tij nga njė statujė afėr me emrin "Colossus of Nero", e cila ishte me madhėsi gati tė njėjtė si "Statue of Liberty" (Statuja e Lirisė) nė Amerikė.

5. Koloseumi e kishte njė kulm i cili pėrbėhej nga njė material qė mbronte spektatorėt nga shiu dhe dielli i fortė.

6. Julius Caesar ishte njeriu i parė qė e solli gjirafėn nė Europė. Pastaj kjo gjirafė u vra nė Colosseum, Romakėt e vjetėr e quanin "cameleopard" sepse mendonin se dukej si leopard dhe deve.

7. Thuhet se rreth 500 000 qenie tė gjalla duke pėrfshirė njerėz dhe kafshė janė vrarė nė Koloseum.

8. Romakėt mbanin shfaqje tė ndryshme nė Koloseum dhe ēdo herė salla ishte e mbushur plot.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
dZ)T

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.