Origjina dhe arkitektura vernakulare.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Origjina dhe arkitektura vernakulare.

Ndėrtimi i parė evoloi nga dinamika midis nevojave (strehim, siguri, adhurim, etj.) dhe mjetet (materialet ndėrtimore nė dispozicion dhe aftėsitė e shoqėruara).

Arkitektura vernakulare nė Norvegji: dru dhe e ngritur mbi nivelin e tokės.
Arkitektura vernakulare nė Norvegji: dru dhe e ngritur mbi nivelin e tokės.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/05/2017 17:43

Ndėrsa kulturat njerėzore u zhvilluan dhe njohuritė filluan tė formalizoheshin pėrmes traditave dhe praktikave gojore, ndėrtesa u bė artizanale dhe "arkitektura" ėshtė emri i dhėnė versioneve mė tė formalizuara dhe tė respektuara tė atij arti. Supozohet gjerėsisht se suksesi arkitektonik ishte produkt i njė procesi gjyqėsor dhe gabimeve, me progresivisht me pak gjykime dhe me mė shumė pėrsėritje pasi rezultatet e procesit u treguan gjithnjė e mė tė kėnaqshme.

Ajo qė quhet arkitekturė vernakulare vazhdon tė prodhohet nė shumė pjesė tė botės.

Nė tė vėrtetė, ndėrtesat vernakulare pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė botės sė ndėrtuar qė njerėzit pėrjetojnė ēdo ditė. Vendbanimet e hershme njerėzore ishin kryesisht rurale.

Pėr shkak tė njė suficiti nė prodhim, ekonomia filloi tė zgjerohej duke rezultuar nė urbanizimin duke krijuar zona urbane tė cilat u rritėn dhe u zhvilluan shumė shpejt nė disa raste, siē ėshtė ajo e Ēatal Höyük nė Anadoll dhe Mohenjo Daro i Qytetėrimit tė Luginės Indus nė Pakistanin e sotėm.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
`.VI-

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.