Perspekti - Arkitektura e ndėrtesave dhe strukturave fizike
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Arkitektura e ndėrtesave dhe strukturave fizike

Arkitektura ėshtė njė proces dhe njė produkt i planifikimit, modelimit dhe ndėrtimit tė ndėrtesave dhe strukturave tė tjera fizike.

Scice e  Beauvais Cathedral, ndertese e arkitektures gotike e ndertuar ne shekullin e 13.
Scice e Beauvais Cathedral, ndertese e arkitektures gotike e ndertuar ne shekullin e 13.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 27/05/2017 07:44, Ndryshuar: 27/05/2017 15:11

Arkitektura (Latinisht architectura, nga greqishtja pxltektwv arkhitekton "arkitekt", nga pXl - "shef" dhe tektwv "ndėrtues") ėshtė njė proces dhe njė produkt i planifikimit, modelimit dhe ndėrtimit tė ndėrtesave dhe strukturave tė tjera fizike. Punėt arkitekturore, nė formėn materiale tė ndėrtesave, janė shpesh tė pėrcaktuara si simbole kulturore dhe vepra arti. Civilizimet historike shpesh janė tė identifikuara me arritjet arkitekturore.

Arkitekturė do tė thotė:

1. Njė term i pėrgjithshėm pėr tė pėrshkruar ndėrtesat dhe struktura tė tjera fizike.

2. Arti dhe shkenca e modelimit tė ndėrtesave dhe (disa) strukturave qė nuk janė ndėrtesa.

3. Stili i modelimit dhe metoda e ndėrtimit tė ndėrtesave dhe strukturave tė tjera fizike.

4. Njė formė e strukturės koherente dhe unifikuese.

5. Njohuritė e artit, shkencės, teknologjisė dhe njerėzimit.

Aktiviteti i modelimit tė njė arkitekti nga niveli mikro (modelimi Urban, arkitektura nė natyrė) nė nivelin mikro (ndėrtimi i detajeve dhe mobiljeve). Praktika e arkitektit, ku arkitekturė do tė thotė tė ofrosh ose tė pasqyrosh shėrbime profesionale nė lidhje me modelimin dhe ndėrtimin e ndėrtesave, ose me ndėrtimin e amientit.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
b#X1

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.