Rilindja dhe arkitektėt.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Rilindja dhe arkitektėt.

Njė ringjallje e stilit klasik nė arkitekturė u shoqėrua me njė zhvillim tė shkencės dhe inxhinierisė qė preku pėrmasat dhe strukturėn e ndėrtesave.

Bazilika e Sėn Peterit, Romė, Itali.
Bazilika e Sėn Peterit, Romė, Itali.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/05/2017 22:06

Nė Rilindjen Evropiane, rreth vitit 1400 e tutje, u bė njė ringjallje e tė nxėnit klasik shoqėruar nga zhvillimi i Humanizmit Rilindjes, i cili i kushtoi mė shumė rėndėsi rolit tė individit nė shoqėri nga sa i ėshtė dhėnė rasti gjatė periudhės mesjetare.

Ndėrtesat u ishin dhėnė arkitektėve tė veēantė-Brunelleschi, Alberti, Michelangelo, Palladio - dhe kultin e individit kishte filluar. Ende nuk kishte vijė ndarėse mes artistit, arkitektit dhe inxhinierit, apo ndonjė prej profesioneve tė lidhura, dhe emėrtimi ishte shpesh njė nga preferencat rajonale.

Njė ringjallje e stilit klasik nė arkitekturė u shoqėrua me njė zhvillim tė shkencės dhe inxhinierisė qė preku pėrmasat dhe strukturėn e ndėrtesave. Nė kėtė fazė, ishte ende e mundur qė njė artist tė krijonte njė urė pasi niveli i llogaritjeve strukturore tė pėrfshira ishte brenda fushės sė pėrgjithshme.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
=*MT

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.