Arkitektura e Mesjetes.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Arkitektura e Mesjetes.

Nė Evropė gjatė periudhės mesjetare, gildė u formuan nga zanatēinjtė pėr tė organizuar tregėtinė e tyre dhe kontratat me shkrim kanė mbijetuar, veēanėrisht nė lidhje me ndėrtesat kishtare.

Pallati Doge, Venecia, Itali.
Pallati Doge, Venecia, Itali.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/05/2017 21:56

Roli i arkitektit ishte zakonisht njė me atė tė master mason, ose Magister lathomorum si ato janė pėrshkruar ndonjėherė nė dokumentet bashkėkohore.

Ndėrmarrjet kryesore arkitekturore ishin ndėrtesat e kishave dhe katedraleve. Nga viti 900 e nė vazhdim, lėvizjet e tė dy klerikėve dhe tregtarėve bartėn njohuri arkitekturore nė tė gjithė Evropėn, duke rezultuar nė stilet pan-evropiane romane dhe gotike.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
3^LA_

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.