Arkitektura Aziatike.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Arkitektura Aziatike.

Arkitektura e pjesėve tė ndryshme tė Azisė zhvillohet pėrgjatė vijave tė ndryshme nga ajo e Evropės

Pallati Gyeongbokgung, Seoul, Koreja e Jugut.
Pallati Gyeongbokgung, Seoul, Koreja e Jugut.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/05/2017 18:30

Shkrimet e hershme aziatike mbi arkitekturėn pėrfshijnė Kao Gong Ji tė Kinės nga shekulli 7-5-tė pes; Shastrat Shilpa tė Indisė sė lashtė dhe Manjusri Vasthu Vidya Sastra tė Sri Lanka.

Arkitektura e pjesėve tė ndryshme tė Azisė zhvillohet pėrgjatė vijave tė ndryshme nga ajo e Evropės; Budist, Hindu dhe Sikh qė kanė karakteristika tė ndryshme. Arkitektura Budiste, nė veēanti, tregoi shumėllojshmėri tė madhe rajonale.

Arkitektura Hinduse e tempullit, e cila u zhvillua rreth shekullit tė 3-tė para erės sė re, udhėhiqet nga konceptet e vendosura nė shastrat, dhe ka tė bėjė me shprehjen e makrokozmosit dhe mikrokozmosit. Nė shumė vende tė Azisė, feja panteiste ēoi nė forma arkitekturore qė ishin projektuar posaēėrisht pėr tė pėrmirėsuar peizazhin natyror.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
"68.K

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.