Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Energjitė e Hėnės sė 3 Dhjetorit do tė ndikojė shumė nė jetėn tonė

Ēfarė ėshtė Super Hėna e 3 dhjetorit dhe si do tė ndikojnė energjitė e saj nė jetėn tonė?

Energjitė e Hėnės sė 3 Dhjetorit do tė ndikojė shumė nė jetėn tonė
Energjitė e Hėnės sė 3 Dhjetorit do tė ndikojė shumė nė jetėn tonė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/12/2017 19:08

Dita e sotme do tė ofrojė njė prej spektakleve mė mbresėlėnėse tė Natyrės, Super Hėnėn e vitit njohur ndryshe edhe si "Hėna e ftohtė", emėr i cili lidhet drejtpėrdrejtė me motin e ftohtė tė Dhjetorit. Super Hėna e ftohtė do tė arrijė kulmin e shkėlqimit dhe ndriēimit rreth orės 04:47 tė mėngjesit dhe ndryshe nga 3 Super Hėnat e errėta tė kėtij viti, nuk keni nevojė pėr dylbi apo teleskop pėr ta parė pasi mund ta shquani me sy tė lirė.

Super Hėna ndodh kur njė hėnė e plotė pėrputhet me tė ashtuquajturin perigji hėnor, pika nė tė cilėn orbita e Hėnės gjendet mė pranė Tokės. Meqenėse orbita e Hėnės ėshtė eliptike, njėra anė (apogjeu) ėshtė rreth 50,000 km mė larg nga Toka se tjetra (perigjeu). Ndryshimet e ciklit hėnor ndikojnė nė lėvizjen e ujėrave tė deteve pėr shkak tė aktivitetit tė tij gravitacional.

Njė efekt i ngjashėm ndodh dhe nė organizmin tonė, duke pasur parasysh se 60% e tij ėshtė lėngje. Pėr kėtė arsye periudha e hėnės sė plotė duhet shfrytėzuar pėr tė bėrė disa ndryshime, si p.sh tė nisni njė regjim ushqimor pak kalorit, ose detoksifikues dhe pastrues, si dhe tė bėni disa ndryshime nė tė pėrditshmen tuaj. Kjo fazė karakterizohet nga njė akumulimi i tejskajshėm i energjisė, i cili duhet konsoliduar.

Ėshtė momenti ideal pėr tė vėnė nė jetė disa projekte tė reja, duhet tė merrni disa vendime tė rėndėsishme nė jetėn nė ēift, si dhe t'u jepni fund miqėsive toksike pėr tė cilat nuk keni nevojė, do tė njihni miq tė rinj qė mund tė ndryshojnė katėrcipėrisht jetėn tuaj dhe tė ardhmen.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
46WXj

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.