Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė shenjat qė pėrjetojnė shumė ankth dhe shqetėsim?

Personat qė pėrjetojnė ankth pėr njė kohė tė gjatė nuk arrijnė ta kuptojnė dhe ta pranojnė se e kanė njė gjė tė tillė. Ata e mohojnė, janė gjithnjė tė shqetėsuar por nuk e kuptojnė se nga u vjen.

Cilat janė shenjat qė pėrjetojnė shumė ankth dhe shqetėsim?
Cilat janė shenjat qė pėrjetojnė shumė ankth dhe shqetėsim?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/11/2017 20:28

Ju duket e natyrshme tė ndihesh nervoz pothuajse shumicėn e kohės dhe tė shqetėsoheshe se ēfarė do tė mund tė ndodhė.

Jo tė gjithė kanė nivele tė larta tė ankthit, por shumica e njerėzve e kanė njė lloj ankthi nė jetė. Dhe nėse horoskopi yt ėshtė ndonjė tregues, kėtu janė shenjat qė shqetėsohen mė sė shumti dhe pėrjetojnė mė shumė ankth, nė rend zbritės.

Binjakėt

Ti nuk dukesh sikur ke njė ton ankth, por nėn atė mburojė tė qetė fshihet njė person shumė i shqetėsuar, Binjakėt. Ti ke talent ta flasėsh njė shqetėsim tė vogėl dhe ta shdėrrosh atė nė njė shqetėsim tė madh. Ankthi yt duket se shumėfishohet dhe ndonjėherė mund tė ndihesh sikur po djeg pėrbrenda njė mal me dyshime, frikė dhe negativitet.

Virgjėresha

Virgjėreshat kanė njė ton me shqetėsime. Ata e kanė nė natyrė tė shqetėsohen dhe kur perfeksionizmi i tyre miksohet, thjesht sa shtohet nė nivelet e tyre tė ankthit. Ata nuk duan ta mendojnė gjėrėsisht gjithēka, duke parė pėr skenarėt e mė tė keqes, por ėshtė pjesė e tyre, nuk mund ta shmangin.

Ata nuk rrinė dot pa menduar, nėse kanė njė efekt anėsor pėr shkak tė njė medikamenti tė ri apo kanė simptoma tė rastėsishme, ata janė tė parėt qė hynė online duke u pėrpjekur pėr t'u vetė-diagnostikuar, gjė qė i bėn ata edhe mė tė shqetėsuar.

Ujori

Ujor, ti do qė tė jesh gjithēka pėr ēdokėnd dhe do tė bėsh ēdo gjė pėr tė cilėn tė tjerėt kanė nevojė, gjė e cila tė shkakton stres pėr shkak se ti nuk je dhjetė persona, por vetėm njė. Kur tė duhet tė zhgėnjesh dikė, ti ndihesh shumė keq dhe kjo tė shkakton ankth.

Ti nuk mund tė jesh shpėtimtari i ēdokujt; duhet tė mendosh dhe pėr veten ndonjėherė. Ti do qė tė shpėtosh botėn por kjo gjė ėshtė e pamundur. Pėrpiqu tė shikosh se sa tė mira bėn pėr planetin dhe njerėzit e tjerė nė vend qė t'i sjellėsh vetes gjendje ankthi.

Bricjapi

Ti priresh qė ta krahasosh veten me suksesin dhe arritjen e tė tjerėve dhe e gjen veten pas tyre. Ti do tė bėsh mė shumė dhe ta bėsh mė mirė por ky plan loje po tė shkakton shumė ankth. Ti duhet tė festosh vetė sukseset e tua.

Nuk ėshtė njė garė. Ti nuk je njė dėshtak nėse nuk ke njė shtėpi apo makinė luksoze, ėshtė dashuria dhe eksperienca ajo qė vlerėsohet. Nėse merr njė pushim, do tė mundesh tė ēlirohesh dhe mbase do tė jesh mė pak i shqetėsuar pėr pak kohė.

Peshqit

Nėse do tė qėndroje nė shtėpi dhe nuk do tė kishe tė bėje me turma njerėzish, mund tė mos kishe kaq shumė ankth. Por ndodh qė kur tė duhet t'i flasėsh njė grupi, tė shkosh nė njė festė madje dhe tė bėsh njė prezantim, ankthi yt rritet.

Ti priresh tė mendosh qė njerėzit po tė gjykojnė dhe se ti nuk po pėrshtatesh, gjė e cila shtohet nė ankthin tėnd. Ja si ėshtė puna, Peshq: shumicėn e kohės, askush nuk po tė gjykon, por edhe nėse po e bėjnė, e ēfarė pastaj? Kjo ėshtė puna e tyre dhe nuk ka aspak tė bėjė me ty.

Luani

Pyetjet e shumta tė shqetėsojnė, Luan. Ti do tė preferoje tė bėje njė gjė shumė mirė sesa njė grumbull gjėrash tė lėna nė gjysėm.

Pėr fat tė keq, pėr shkak se shumė njerėz i drejtojnė sytė nga ti dhe ti je i suksesshėm nė atė qė bėn, ti ke njė listė tė plotė pėr gjėrat tė cilat ke nevojė t'i bėsh. Ty nuk tė pėlqen qė tė ndash pėrkushtimin dhe tė bėsh mė pak se punė tė magjishme gjė e cila tė shqetėson.

Peshorja

Ti ke njė dėshirė tė madhe qė tė pėlqehesh, Peshore, dhe kjo dėshirė tė shkakton ankth. Ti shqetėsohesh kur pėrpiqesh tė bėsh miq tė rinj, tė mbash miqtė qė ke ose kur pėrpiqesh tė ndryshosh mendimin rreth teje tė atyre qė nuk i ke miq.

Ti mendon se nėse dukesh i shqetėsuar, njerėzit do tė mendojnė se ke dalė nga kontrolli. Megjithatė, shtirja pėr tu dukur tėrheqės dhe i mbledhur po tė shkakton ankth.

Gaforrja

Ty nuk tė pėlqen kjo karakteristikė e jotja por ti mund tė jesh njėshi pėr skenat e mė tė keqes dhe pesimizmi yt mund tė tė shkaktojė ankth tė madh. Ti shqetėsohesh pėr tė ardhmen, tė shkuarėn, tė tashmen, njerėzit e tu dhe njerėzit qė dikur ishin nė jetėn tėnde.

Ti nuk shqetėsohesh shumė pėr veten, Gaforre. Ka tė bėjė mė shumė pėr njerėzit qė bėjnė pjesė nė jetėn tėnde, do qė t'i mbrosh ata nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme por pėrkujdesja pėr secilin po tė streson.

Akrepi

Ti ke njė sasi tė moderuar tė ankthit, vetėm nėse ndihesh i refuzuar, atėherė ndjen njė lak nė fyt. Nėse tė lė dikush me tė cilin mendoje se do tė kaloje jetėn ose nuk e fiton punėn pėr tė cilėn u more nė intervistė, kjo tė shkatėrron.

Kur ndihesh sikur nuk tė duan apo nuk tė dėgjojnė, kjo tė acaron, gjė e cila kthehet nė ankth. Akrep, ti shqetėsohesh jashtė mase kur mendon qė asgjė nuk do tė shėrbejė pėr tė rregulluar gjendjen. Kur ndihesh i pafuqishėm, atėherė je mė nė ankth.

Demi

Demat priren ta fshehin thellė ankthin. Ata nuk do tė bėjnė asgjė pa e menduar shumė si fillim, veēanėrisht nėse kėtu pėrfshihet besimi ndaj dikujt. Ata besojnė por janė akoma nė vėzhgim.

Zėri i ankthit tė tyre ėshtė shumė i ulėt sa injorohet. Mbase ėshtė kujdesi qė kanė pėr tė gjitha gjėrat ai qė e lejon ankthin e tyre tė manifestojė.

Shigjetari

Shigjetarėt kanė nevojė konstante pėr stimul tė ri. Ata priren tė mendojnė tepėr pėr veten e tyre dhe nuk fiksohen se ēfarė gjėrash negative mund tė ndodhin. Ata mund tė mos duan t'ia dinė, tė jenė tė patakt dhe tė shkujdesur por ata kanė bėrė paqe me tė metat e tyre dhe janė tė aftė ti sjellin kėto rreth njėra tjetrės qė tė jenė akoma cilėsi pozitive.

Ata nuk janė tė rrėmujshėm, thjesht nuk janė tė rregullt. Ata nuk janė tė hapur, janė tė drejtėpėrdrejtė dhe nuk shqetėsohen se kanė bėrė gjėnė e gabuar, nga gjėrat aksidentale vijnė mrekulli tė papritura!

Dashi

Shenjat e Dashit priren tė krijojnė ankth pėr veten e tyre. Ata duan gjithmonė tė jenė mė tė mirėt, tė fitojnė dhe tė pėrballen me ēdo sfidė. Duke e bėrė kėtė, ata i vėnė shumė presion vetes.

Ata gjithashtu priren tė realizojnė shumė gjėra nė ēdo ditė kėshtu qė rrallė kanė shans pėr t'u relaksuar. Shenjat e Dashit nuk e kuptojnė qė ėshtė e domosdoshme pėr ta qė ndonjėherė tė ngadalėsojnė dhe thjesht "tė jenė".

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
T2b`<

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė