Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pse dritaret nė aeroplan janė rrumbullake?

Nė shumicėn e shtėpive dritaret janė katrore, drejtkėndėshe por mund tė jenė edhe trekėndore. I njėjti rregull ėshtė ndjekur edhe nga makinat.

Pse dritaret nė aeroplan janė rrumbullake?
Pse dritaret nė aeroplan janė rrumbullake?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/11/2017 12:16

Ky "rregull" nuk vlen edhe pėr aeroplanėt, dritaret e tė cilėve janė rrethore. Megjithatė, jo gjithmonė ka qenė kėshtu.

Nė fillim, edhe aeroplanėt kanė pasur dritare kėndore, mirėpo pas dy aksidenteve qė kishin ndodhur nė vitin 1954, nė njėrin prej tė cilėve kishin humbur jetėn 56 pasagjerė, ishte konstatuar qė njė defekt nė skajin e dritares kishte ēuar nė shkatėrrimin e gjithė avionit.

Gjatė testeve tė mėvonshme ishte vėrtetuar qė 70% e shtypjes sė aeroplanit pėrqendrohej nė kėndet e mprehta tė dritareve, andaj qė prej atėherė dritaret e aeroplanėve gjithmonė janė rrethore.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
,'@>E
E' readonly="readonly"/>

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė