Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Libri klasik perfekt pėr ju bazuar nė shenjėn tuaj tė horoskopit.

Nėse jeni duke kėrkuar se ēfarė tė lexoni, Perspekti ka disa kėshilla qė i pėrshtaten personalitetit tuaj, bazuar nė shenjat e Zodiakut.

Libri klasik perfekt pėr ju bazuar nė shenjėn tuaj tė horoskopit.
Libri klasik perfekt pėr ju bazuar nė shenjėn tuaj tė horoskopit.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 14/10/2017 22:44

Iliada pėr Dashin, Lolita pėr Akrepin, 100 vjet vetmi pėr Peshqit...

Shenjė pas shenje, ja librat e rekomanduar pėr ju qė duhet ti lexoni.

Dashi: Iliada, Homeri

Nėse dikush ka njė udhėheqės ose njė luftėtar brenda vetes, ky ėshtė Dashi. I fortė, i shtyrė, dhe kėmbėngulės, Dashi pėlqen tregime qė i respektojnė kėto karakteristika. Iliada e Homerit ėshtė njė histori e lashtė qė do tė magjepsė Dashin e sotėm, po njėsoj. Beteja epike midis njerėzve dhe zotave, dhe, sigurisht, rėnia famėkeqe e Trojės, do tė prekė natyrėn agresive tė Dashit. Nuk ėshtė kurrė tepėr vonė pėr tė lexuar njė nga librat mė tė vjetėr, tė njohur pėr njerėzimin.

Demi: Portreti i Dorian Greit, Oskar Uajlld

Demi ėshtė njė shenjė e tokės, si Virgjėresha dhe Bricjapi, por dallon shumė nga dy tė fundit. Megjithėse i qėndrueshėm dhe praktik, Demi i do tė mirat materiale dhe vlerėson bukurinė dhe estetikėn e shkėlqyer, prandaj Portreti i Dorian Greit, nga Oskar Uajlld pėrshtatet nė mėnyrė tė pėrkryer me kėtė shenjė. Romani shqyrton dallimet midis bukurisė fizike dhe asaj tė brendshme, njė kontrast interesant qė Demi mund tė lidhet dhe mund tė mėsojė prej tij.

Binjakėt: Rrėfim pėr dy qytete, Ēarls Dikens

Binjakėt janė shenjė e dyfishtė. Eshtė njė shenjė ku spikat kureshtja dhe pėrshtatshmėria, por edhe paqėndrueshmėria. Binjakėt shpesh janė intelektualė qė pėrpiqen tė mėsojnė mė shumė pėr botėn. Prandaj duket e pėrshtatshme, qė njė Binjakėt duhet tė lexojnė Rrėfim pėr dy qytete, nga Ēarls Dikens. Siē sugjeron titulli, ėshtė njė histori qė pėrfshin dy anėt e njė konflikti tė madh: anglezėt dhe francezėt, para dhe gjatė Revolucionit Francez. Me kėtė histori, Dikens ofron njė perspektivė tė shumėfishtė nga shumė personazhe, gjė qė Binjakėt absolutisht e duan.

Gaforrja: Shtrėngimi, Henri Xhejms

Ėshtė koha pėr njė histori me fantazma! Ose, mirė, kėshtu thonė disa. Shtrėngimi i vidės nga babai i realizmit Amerikan, Henri XHejms ėshtė lexuar nga disa si njė histori me fantazma dhe tė tjerė si njė tregim i paqėndrueshmėrisė mendore. Nė libėr, njė kujdestare mbėrrin qė tė kujdeset pėr dy fėmijė tė vegjėl, kur vizione trazuese fillojnė ta dėmtojnė atė. Ndėrsa tregimi bėhet gjithnjė e mė i errėt, kujdestarja mbetet i fortė nė lidhjen e saj me fėmijėt dhe mbrojtjen e tyre. Ky ėshtė njė lexim i pėrsosur pėr njė Gaforre, pasi kjo shenjė pėrqendrohet thellė te familja dhe ėshtė shumė mbrojtėse pėr marrėdhėniet qė i ka shumė tė vlerėsuara. Pėrveē kėsaj, kush nuk e do njė trembje tė mirė herė pas here?

Luani: Njė Jenki i Konektikatit nė oborrin e mbretit Artur, Mark Tuein

Tė shoqėrueshėm nė natyrė, njerėzit e shenjės sė Luanit pėrqendrohen thellė nė familje dhe janė shumė mbrojtės pėr marrėdhėniet qė kanė vlerė tė lartė. Ata duan tė jenė qendra e vėmendjes dhe magjepsjes. Identifikohen me heroin nė ēdo histori. Luanėt janė shumė karizmatikė dhe tėrheqės. Kjo ėshtė arsyeja pse ata tė shenjės sė Luanit do tė donin tė lexonin Njė Jenki i Konektikatit nė oborrin e mbretit Artur nga Mark Tuein. Ky libėr nuk ėshtė aq i lexuar sa Hakėlberri Fini, por ėshtė gjithėsesi njė perlė e dashur amerikane. Tregon historinė e njė njeriu qė ėshtė hedhur pas nė kohė nė mesjetė dhe, i armatosur me njohurinė e sė ardhmes, i bind tė gjithė qė ai ėshtė njė magjistar i gjithėdijshėm dhe i gjithėfuqishėm. Ju tė Luanit do ju pėlqejė pa masė ky libėr.

Virgjėresha: "Candide", Volteri

Njė nga veprat mė tė mėdha tė satiraės qė ėshtė shkruar ndonjėherė, "Candide" e Volterit ėshtė njė kombinim i mrekullueshėm i absurditetit dhe pragmatizmit pėr shenjėn e tokės, Virgjėreshėn. Virgjėresha ėshtė njė shenjė shumė analitike me kėmbė nė tokė, dhe si e tillė, nė njė masė tė madhe e vlerėson tė vėrtetėn. Njerėzit nė kėtė shenjė nuk janė aq serioze ose tė rėndė sa mund tė jetė Bricjapi. "Candide" tregon historinė e njė tė riu naiv dhe tepėr optimist i cili udhėton nė botė dhe mė nė fund arrin tė ketė njėfarė sensi dhe prakticiteti. Njerėzit e shenjės sė Virgjėreshės vlerėsojnė mėsimet e nxjerra dhe janė tė lumtur qė tė qeshin tek lexojnė mes reshtave nė kėtė roman.

Peshorja: Njė kalim nė Indi, nga E. M. Foster

Peshoret janė sjellės tė harmonisė dhe drejtėsisė. Ata e bėjnė qėllim tė jetės sė tyre qė tė sjellin tė kundėrtat sė bashku dhe tė qetėsojnė situatat me tension. Kjo ėshtė arsyeja pse ēdo Peshore duhet tė lexojė Njė kalim nė Indi, tė E.M. Forster. Njė roman nė lidhje me kolonializmin britanik nė Indi dhe konfliktet qė shkakton, do tė tėrhiqte njė tė Peshores. Njė kalim nė Indi ėshtė njė vepėr qė pėrfshin pėrplasjet kulturore, akuza pėr krime dhe ngacmime seksuale, dhe mbi tė gjitha njė dėshirė latente qė njė ditė tė arrihet njė mirėkuptim.

Akrepi: Lolita, Vladimir Nabokov

Akrepi ėshtė njė dashnor tepėr i zjarrtė. Si tė tillė, njerėzit nėn kėtė shenjė e njohin anėn e errėt tė dashurisė, si dhe anėn e mirė tė saj, fare mirė. Njė Akrep e di se dashuria mund tė jetė e rrezikshme, aq sa mund tė jetė pasionante. Nuk mund tė ketė njė libėr mė tė mirė pėr tė lexuar nga Akrepi sesa klasiku Lolita i Vladimir Nabokov. Nė kohėn e debutimit (dhe ende sot), Lolita ishte absolutisht skandaloz. Nė tė, njė burrė i rritur bie ēmendurisht nė dashuri me njė vajzė tė re. Nabokovi pėrshkruan ndjenjat e protagonistit mashkull, jo duke e dėnuar, por me njė gatishmėri pėr tė eksploruar mendjen njerėzore. Dashuria, obsesioni dhe tabutė pėrplasen pėr njė lexim tė shkėlqyer pėr Akrepin.

Shigjetari: Ishulli i Thesarit, Robert Luis Stivėnson

Argėtues, aventuresk dhe rinor: janė cilėsitė qė pėrcaktojnė njė Shigjetar, si dhe romanin e piratėve qė i ka rezistuar kohės, Ishulli i Thesarit, nga Robert Luis Stivenson. Kėnaquni nė mister, aksion, intrigė dhe njė ndjenjė mrekullie me librin qė ishte baza e filmit Piratėt e Karaibeve. Pa marrė parasysh sa tė mėdhenj jeni nė moshė, Shigjetar, gjithmonė mund tė bėni njė udhėtim nė Ishullin e Thesarit dhe tė kaloni njė kohė interesante.

Bricjapi: Pritjet e mėdha, Ēarls Dikens

Bricjapi ėshtė mė seriozi dhe stoiku i tė gjitha shenjave tė zodiakut. Prandaj, nuk do tė kishte shumė kuptim pėr t'i dhėnė njė Bricjapi njė komedi apo njė roman fantazi. Bricjapėt gjithashtu vlerėsojnė suksesin, kėshtu qė njė histori, ku ngjitesh nga varfėria drejt suksesit, ėshtė e duhura pėr njerėzit nėn kėtė shenjė. Shtojini pak realitet mizor dhe skemat e shtrembėruara dhe ēfarė fitoni? Pritjet e Madhe nga Charles Dickens. Nė kėtė roman, njė djalė me emrin Pip duke ngjitet nėpėr radhėt e shoqėrisė nė tė njėjtėn kohė kur manipulohet me keqdashje nga e moshuara, e vetmuara dhe e frikshmja Miss Havisham.

Ujori: Shtėpia e Gjetheve, Mark Z. Danielevski

Ujori, shumė intelektual dhe idiosinkretik, ėshtė me tė vėrtetė unik nė mesin e shenjave tė zodiakut. Njerėzit nėn kėtė shenjė duan tė bėjnė gjėrat nė mėnyrėn e vet dhe kanė tendencė tė mos jenė aspak tradicionalė. Nuk ka asnjė libėr mė tė mirė, atėherė, pėr njė Ujor pėr tė lexuar, se sa Shtėpia e gjetheve nga Mark Z. Danielevski. Konsideruar si njė mrekulli e vėrtetė e letėrsisė postmoderniste, Shtėpia e gjetheve ėshtė njė roman i cuditshėm e megjithatė interesant. Ju nuk e lexoni, ju e pėrjetoni atė. Ky roman ju thyen tė gjitha kodet dhe do tė zhyteni me kokė poshtė nė mite mijėvjeēare.

Peshqit: 100 vjet vetmi, Gabriel Garsia Markez

Shumė krijues dhe idealistė, Peshqit pėlqejnė tė rrėmbehen nga imagjinata. Pėr kėtė arsye, Gabriel Garsia Markez ėshtė autori i pėrsosur pėr njė Peshk pėr t'u lexuar. I njohur pėr pėrdorimin brilant qė i ka bėrė realizmit magjik, 100 vjet vetmi ėshtė ndoshta vepra mė e njohur e Markezit. Ky roman merret me emocione tė thella dhe tė vėrteta botėrore dhe me ēėshtjen e vetė kuptimit tė jetės, nė njė mjedis qė do t'ju rrėmbejė krejt.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
==YA>

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.