Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund tė ndėrtoni besim duke pėrdorur gjuhėn e trupit?

Gjuha e trupit ėshtė shumė mė e rėndėsishme se fjalėt. Gjuha e trupit mund tė tė prishė dhe tė tė rregullojė shumė punė.

Si mund tė ndėrtoni besim duke pėrdorur gjuhėn e trupit?
Si mund tė ndėrtoni besim duke pėrdorur gjuhėn e trupit?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/10/2017 17:22

Perspekti ju tregon disa mėnyra si mund tė fitoni besimin e tė tjerėve duke pėrdorur gjuhėn e trupit.

Mos kryqėzoni kėmbėt dhe duart

Mund tė jetė qė i kryqėzoni krahėt dhe kėmbėt, pėr shembull, sepse keni ftohtė, por qėndrimi i tillė ju mbyll nė vete. "Ju komunikoni diēka negative, sepse e keni pozicionuar trupin tuaj nė njė mėnyrė, qė ėshtė njė mekanizėm mbrojtės", thotė Lisa Gueldenzoph Snyder, PhD, profesore dhe shefe e departamentit tė edukimit tė biznesit nė Universitetin Shtetėror tė Karolinės sė Veriut. "Ky qėndrim bllokon ēdo bazė pėr ndėrtimin e besimit." Sigurohuni qė trupi juaj duket i hapur - do tė dukeni mė tė prirur pėr tė dėgjuar mendimet e tė tjerėve.

Mos qėndroni pas njė tavoline

Qėndrimi ulur prapa njė tavoline krijon njė pengesė tjetėr qė mund ta bėjė personin qė po flisni, tė ngrejė murin e vet. Carla Chamberlin-Quinlisk, PhD, profesoreshė e linguistikės sė aplikuar/arteve dhe shkencave tė komunikimit nė Universitetin Shtetėror tė Pensilvanisė, Abington, thotė se ulja nė tryezė me studentėt e saj i inkurajon ata qė tė jenė mė aktivė gjatė mėsimit. "Unė dua qė ata tė mė tregojnė nėse ka diēka qė nuk e kuptojnė. Unė dua qė ata tė thonė nėse nuk pajtohen me mua", thotė ajo. "Mundohuni tė mos keni njė pengesė tė madhe mes jush".

Prek (por me masė)

Duke prekur lehtė njė mik nė dorė mund tė tregoni mbėshtetjen tuaj pėr atė person. "Nėse ju thoni 'Mė vjen keq', por nuk keni aspak gjuhė tė trupit, ka shumė pak kuptim ajo qė thoni", thotė Dr. Gueldenzoph Snyder. "Njė prekje nė bėrryl ose nė shpatull komunikon mė shumė ndjeshmėri se tė thuash 'Oh, mė vjen keq'." Vetėm mos e pėrdorni kėtė taktikė nė vendin e punės, sepse edhe prekjet mė rastėsore mund tė keqinterpretohen.

Thjesht buzėqeshni dhe pohoni me kokė

Pohimi me kokė dhe e qeshura, ndėrkohė qė dikush ėshtė duke folur tregon qė ju jeni duke dėgjuar, tregon se ju jeni tė interesuar nė atė qė personi ėshtė duke thėnė. "Ėshtė njė tregues vėrtet i mirė i dėgjimit, kur japim reagime tė mira joverbale", thotė Dr Chamberlin-Quinlisk. Thjesht mos jini shumė tė buzėqeshur - teprimi me reagimin pozitiv do t'ju bėjė tė dukeni mė pak tė sinqertė.

Mbajini pėllėmbėt e duarve tė hapura

Tė treguarit me gisht duket si akuzė, dhe goditja e grushtit ju bėn tė dukeni tė zemėruar, edhe nėse jeni duke pėrdorur ato gjeste vetėm pėr tė theksuar argumentin. Nėse hapni gishtat, njerėzit do tė jenė mė tė hapur me ju. "Nėse pėrdorni dorėn pėr tė theksuar dhe ėshtė njė pėllėmbė e hapur, me tė pesė gishtėrinjtė, kjo tregon hapje", thotė Dr. Gueldenzoph Snyder. "Nėse mbyllni gishtat, ėshtė fajėsuese dhe jo njė gjest i hapur".

Zbrisni nė nivelin e tė tjerėve

Qėndrimi ulur nė njė karrige mė tė lartė sesa njerėzit e tjerė tregon dominimin mbi ta gjė qė ėshtė e mirė nėse doni tė dukeni mė tė fuqishėm, por jo aq e mirė nėse jeni duke u pėrpjekur tė krijoni besim, - thotė Dr. Dr. Chamberlin-Quinlisk. Po kėshtu, qėndrimi ulur nė mes tė tryezės sė konferencės dhe jo nė fund, do i bėjė njerėzit tė ulin gardhet mbrojtėse pėr tė nxjerrė ide mė tė mira, thotė Dr. Zak. "Nėse afroheni tek tė tjerėt, do tė merrni mė shumė input dhe rezultate mė tė mira", thotė ai.

Kufizoni mbajtjen e shėnimeve

Ndonjėherė shėnimet janė tė nevojshme kur flisni me njė bashkėpunėtor, por sigurohuni qė tė gjitha kėto tė mos ju pengojnė pėr kontaktin me sy. Nėse jeni vazhdimisht duke shkruar atė qė thotė personi tjetėr, ai person mund tė fillojė tė ndihet i vetėdijshėm. "Duke pasur njė kujtesė dhe duke marrė shėnime, personi tjetėr ndihet i parehatshėm dhe tė mendojė 'Pse po e shkruan ky kėtė'?", thotė Dr Chamberlin-Quinlisk.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
7K@Hb

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė