Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 fakte interesante pėr festėn e Halloween

Halloween ėshtė njė festė sa vjen dhe po bėhet me globale.

10 fakte interesante pėr festėn e Halloween
10 fakte interesante pėr festėn e Halloween
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 01/11/2017 15:11

Janė tė shumtė dhe personat nė Shqipėri dalin dhe e festojnė. Por a i dinit kėto fakte rreth kėsaj festė?

1. Halloween-i ėshtė festa mė e famshme nė Amerikė pas Krishlindjeve.

2. Samhainophobi do tė thotė tė kesh frikė nga festa e Halloween-it.

3. Kungulli mė i madh nė botė qė ėshtė rritur pėr festėn e Halloweenit ka peshuar 379 kilogramė, nė vitin 1993.

4. Studimet kanė treguar se Halloween i bėn fėmijėt tė sillen keq dhe tė jenė tė pasjellshėm.

5. Ngjyrat qė simbolizojnė kėtė festė janė e zeza dhe portokallia.

Portokallia simbolizon forcė dhe ardhjen e vjeshtės, ndėrsa e zeza simbolizon vdekjen pėr tė kujtuar qė Halloween-i ka qenė dikur njė ditė qė ndante tė gjallėt nga tė vdekurit.

6. Besohet se kush i vesh rrobat mbrapsht nė natėn e Halloween-it, do ti shfaqet njė shtrigė nė qiell.

7. Njė studim ka treguar qė 40% e njerėzve planifikojnė tė veshin kostume natėn e Halloween-it dhe tė kėrkojnė ėmbėlsira derė mė derė (trick-or-treat), ndėrsa pjesa e mbetur preferojnė ta festojnė nė club.

8. Nė qoftė se ju kafshoni nė njė tortė Halloween dhe godisni njė gishtėz, kjo tregon qė jeni i pafat nė dashuri.

9. Maskat nė fillim janė bėrė me rrepa. Kur emigrantėt Irlandezė morėn idenė e jack-it nė Amerikė, ata filluan tė pėrdorin kunguj, sepse ata ishin mė tė lirė se rrepat.

10. Njė hėnė e plotė pėr Halloween ėshtė jashtėzakonisht e rrallė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
O/19_

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.