Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kėta libra duhet ti lexoni patjetėr.

Novelat mė tė mira tė tė gjitha kohėrave, nga ato tė Marsel Proust deri tek "Mes Marsi" i George Eliot.

Kėta libra duhet ti lexoni patjetėr.
Kėta libra duhet ti lexoni patjetėr.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/10/2017 16:56, Ndryshuar: 05/10/2017 23:59

Tė lexosh tė bėn mirė. Dhe kjo nuk diskutohet. Por ēfarė tė lexosh? Klasikė? Best seller? Libra historikė? Nuk mjafton njė jetė pėr tė lexuar tė gjithė librat qė janė nė botė.

Dhe pėr kėtė iu vjen nė ndihmė gazeta prestigjioze Britanike "Telegraph", e cila ka listuar 100 romanet qė duhet tė paktėn absolutisht tė lexohen njėherė nė jetė.

100. "Kryezoti i Unazave" nga JRR Tolkein

Auden mendoi se kjo pėrrallė me krijesa fantastike qė kėrkonin pėr stolitė e humbura do tė ishte njė kryevepėr.

99. "Tė vrasėsh zogun pėrqeshės" nga Haper Lee

Kėndvėshtrimi i njė fėmije pėr paragjykimet raciale nė Alabamėn e viteve '30.

98. "Shtėpia dhe Bota" nga Rabindranath Tagore

Njė fisnik i pasur nga Bengali jeton i lumtur derisa shpėrthen njė revolucion radikal.

97. "Rruga e Hitchhiker nė Galaksi" nga Douglas Adams

Toka po shkatėrrohet nė zbulim tė njė rruge tė re nė hapėsirė. Nuk duhet t'ju zėrė paniku.

96. "Njė mijė e njė net", anonim

Nusja e re e njė mbreti Persian tregon pėrralla pėr ngadalėsimin e zemėrimit tė mbretit pėr vrasjen e grave tė tij.

95. "Zhgėnjimet e tė riut Werther" nga Johan Volfgang von Gėte

Werther e dashuron Sharlotėn, por ajo ėshtė e fejuar.

94. "Fėmijėt e mesnatės" nga Salman Rushdie.

Fėmijėt e Hinduve tė varfėr dhe myslimanėve tė pasur shkėmbehen nė lindje.

93. "Kallajxhiu, rrobaqepėsi, ushtari, spiuni" nga John le Carre

Ninullat e fėmijėve zbulojnė emrat e koduar tė spiunėve Britanikė tė dyshuar pėr tradhėti.

92. "Ferma e Ftohtė" nga Stella Gibbons

Satira komike e romancave rurale. Diēka e keqe vihet re nė raftin e druve.

91. "Pėrralla e Genjit" nga Lady Murasaki

Jeta dhe dashuritė e djalit tė njė perandori. Dhe ndoshta novela e parė botėrore.

90. "Nėn rrjetė" nga Iris Murdoch

Marrėdhėnia e njė pseudo-shkrimtari dhe njė ylli filmash. Kombinim i komedisė dhe filozofisė.

89. "Blloku i artė i shėnimeve" nga Doris Lessing

Lessing e konsideron komunizmin dhe lirinė e femrave nė atė qė Margaret Drabble e quan "hapėrisa e brendshme fiksionale".

88. "Eugjen Onjegini" nga Aleksandėr Pushkin

Pasion, poezi dhe pistoleta nė kėtė roman dashurie

87. "Nė rrugė" nga Jack Kerouac

Gjenerata e djemve qė kanė si qėllim "tė digjen" si qirinj tė bukur tė verdhė romanesh.

86. "Xha Gorioi" nga Honore de Balzak

Njė dozė zhgėnjyese e realitetit. Anti-heroi u bė njė legjendė nė ngjitjen e pamėshirshme tė shkallės sė shoqėrore.

85. "E kuqja dhe e zeza" nga Stendhal

Heroi qė lufton kundėr materializmit dhe hipokrizisė sė shoqėrisė Franceze nėpėrmjet qėndresės.

84. "Tre musketjerėt" nga Aleksandėr Dumas

"Njė pėr tė gjithė e tė gjithė pėr njė" : motoja e tre luftėtarėve tė njohur.

83. "Germinal" nga Emile Zola

E shkruar pėr tė arritur ndryshimin shoqėror, "Germinal" dokumenton urinė e minatorėve Francezė.

82. "I huaji" nga Albert Kamy

Francezi qė vrau njė shok Arab nė Algjeri dhe pranoi indiferencėn e botės.

81. "Emri i trėndafilit" nga Umberto Eko

Nxjerrja nė dritė e njė vrasjeje nė njė manastir Italian tė shekullit 14.

80. "Oskar dhe Lusinda" nga Peter Carey

Njė trashėgimtare Australiane vė bast me njė prift anglikan se nuk mund ta lėvizė xhamin e kishės pėr 400 km.

79. "Deti i gjerė i Sargasos" nga Jean Rhys

Zėri human drejt gruas sė ēmendur nė papafingo.

78. "Aventurat e Lizės nė Botėn e Ēudirave" nga Levis Carroll

Logjika e Carroll-it bėn tė mundur besimin nė 6 gjėra tė pamundura pėrpara mėngjesit.

77. "Kapja-22" nga Joseph Heller

Yossarian ndjen njė impuls prej vrasėsi pėr armėt e tė huajve.

76. "Procesi" nga Franc Kafka

Jozef K deklaron se ėshtė i pafajshėm kur papritur arrestohet. Por "I pafajshėm pėr ēfarė"?

75. "Cider me Rozin" nga Laurie Lee (Cider*-pije alkoolike me limon)

'Pijet e fshehta' tė protagonistit ndodhen nė njė kamionēinė.

74. "Nė pritje tė Mahatmas" nga RK Narayan

Komedia e butė nė tė cilėn njė Indian i inspiruar nga Gandi shndėrrohet nė njė ekstremist anti-Britanik.

73. "Asgjė e re nga fronti i perėndimit" nga Erik Maria Remark

Horrori i Luftės sė Madhe e parė nga njė ushtar adoleshent.

72. "Darkė nė restorantin e vendlindjes" nga Anne Tyler

Prindėrit qė ndikojnė nė mėnyra tė ndryshme tek tre fėmijėt e tyre.

71. "Ėndrra e dhomės sė kuqe" nga Cao Xueqin

Depėrtimi i thellė nė shoqėrinė kineze tė shekullit 18.

70. "Leopardi" nga Xhuzepe Tomazi di Lameduza

Kėmishėkuqtė e Garibaldit ndėrhyjnė nė Siēili pėr tė rrėzuar fisnikėrinė.

69. "Nėse nė njė natė dimri njė udhėtar" nga Italo Calvino

Mashtrimi ndėrkombėtar i librit qė u ekspozua nė periudhėn postmodreniste.

68. "Pėrplasja" nga JG Ballard

Ish-shkencėtari i televizionit qė predikoi njė sektualitet tė ri, tė lindur nga njė teknologji perverse.

67. "Njė hark nė lumė" nga VS Naipaul

Indiano-Afrikani lindor udhėton nė zemėr tė Afrikės dhe arrin nė pėrfundimin se bota ėshtė ajo qė ėshtė.

66. "Krim dhe ndėshkim" nga Fjodor Dostojevski

Djali qė takohet me fajdexhiun. Djali vret fajdexhiun me njė sėpatė. Faji, avaria, Siberia, shpengimi.

65. "Dr Zhivago" nga Boris Pasternak

Idealizmi romantik i doktorit tė ri qė u shkel nga mizoritė e Revolucionit Rus.

64. "Triologjia e Kairos" nga Naguib Mahfouz

Ndjek tre breza tė jetės nė Kairo nga Lufta e Parė Botėrore deri nė vitin 1952.

63. "Rasti i ēuditshėm i Dr Xhekill dhe Z. Hyde" nga Robert Louis Stevenson

Pėrralla me lugatė i doli Stevenson-it nė ėndėrr.

62. "Udhėtimet e Guliverit" nga Jonathan Swift

Satira e Sėift-it rreth pėrrallave tė udhėtuesve.

61. "Emri im ėshtė e kuqja" nga Orhan Pamuk

Njė piktor vritet nė Stamboll nė vitin 1591.

60. "Njėqind vjet vetmi" nga Gabriel Garsia Markez

Miti dhe realiteti shkrihen nė mėnyrė magjike sėbashku nė sagėn e familjes kolumbiane.

59. "Fushat e Londrės" nga Martin Amis

Njė novelist i dėshtuar vjedh ditarin e njė gruaje qė po komploton vetėvrasjen.

58. "Detektivėt e egėr" nga Roberto Bolano

Bandat e poetėve Amerikano-Jugorė udhėtojnė nėpėr botė, flenė kudo dhe sfidojnė kritikat me duele.

57. "Loja e perlave prej qelqi" nga Herman Hesse

Intelektualėt tėrhiqen nga jeta e tyre pėr tė luajtur njė lojė me rregulla matematikore dhe muzikore.

56. "Daullja e llamarintė" nga Gunter Grass

Kujtimet e njė shtėpie gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Tekst kyē nga realizmi magjik Europian.

55. "Austerlitz" nga WG Sebald

Novela nė tė cilėn njė historian i lindur nė Ēeki rikujton historinė e tij gjatė Holokaustit.

54. "Lolita" nga Vladimir Nabokov

Obsesioni seksual i profesorit me njė vajzė adoleshente komplikohet nga pasioni qė mamaja e vajzės ka pėr profesorin.

53. "Pėrralla e bėrė me duar" nga Margaret Atwood

Pasi lufta nukleare i la shumė femra sterile, ato pjellore u skllavėruan pėr lindje. 52. "Gjahtari nė thekėrishte" nga JD Salinger

Pasi u pėrjashtua nga shkolla parapėrgatitore, adoleshenti antagonist has shumė pengesa nė jetė.

51. "Bota e krimit tė organizuar" nga Don DeLillo

Nga bejsbolli nė mbeturina nukleare, jeta e vonshme Amerikane e shekullit 20.

50. "I dashur" nga Toni Morrison

Udhėtimi deri nė skutat mė tė errėta tė skllavėrisė Amerikane

49. "Vilet e zemėrimit" nga John Steinbeck

Kėrkimi i dinjitetit dhe pagave pas shpėrthimit tė Depresionit tė Madh.

48. "Thuaji malit" nga James Baldwin

Eksploron rolin e Kishės Kristiane nė komunitetin Afrikano-Amerikan.

47. "Lehtėsia e padurueshme e tė qėnit" nga Milan Kundera

Pabesitė e njė doktori qė stresojnė bashkėshorten e tij. Por nėse jeta nuk ka kuptim, atėherė kjo ėshtė e parėndėsishme.

46. "Rinia e zonjushė Zhan Brodi" nga Muriel Spark

Njė mėsuese qė tradhėtohet nga nxėnėsi i saj i preferuar, i cili bėhet murg.

45. "The voyeur" nga Alain Robbe-Grillet

Ishte shitėsi ai qė e vrau vajzėn nė plazh. Megjithatė, kush e pa?

44. "Neveria" nga Zhan Pol Sartri

Njė historian sėmuret rėndė nga ekzistenca e tij, por vazhdon tė jetojė.

43. "Lepuri" nga John Updike

Njė ish-yll i basketbollit tė shkollave ėshtė i pakėnaqur me martesėn, rolin e babait dhe punės sė tij.

42. "Aventurat e Hakėlbėrri Fin" nga Mark Tuein

Njė djalė dhe njė i arratisur largohen drejt Misisipit.

41. "The hound of the Baskervilles" nga Arthur Conan Doyle (Hound* - lloj qeni)

Njė i varur nga droga ndjek njė qen fantazėm nėpėr kėneta gjatė mesnatės.

40. "Shtėpia e Mirth" nga Edith Wharton

Lily Bart preferon luksin pėrpara martesės pėr dashuri. Skandalet e shumta pasojnė.

39. "Gjėrat thyhen" nga Chinua Achebe

Njė udhėheqės lokal ferme nė Nigeri tronditet nga vdekja aksidentale dhe arritja e njė misionari.

38. "Getsbi i Madh", nga F. Skot Fixherald

Dashuria e njė misteriozi milioner pėr njė grua e fut atė nė telashe.

37. "Kujdestari" nga Anthony Trolliope

"Nga tė gjithė novelistėt nė vend, Trollope e kupton mė mirė rolin e parasė," thotė Auden.

36. "Tė mjerėt" nga Viktor Hygo

Lufta e njė ish-tė dėnuari pėr tė mirėn, pėrfundon keq.

35. "Xhimi fatlum" nga Kingsley Amis

Njė pedagog i paangazhuar i historisė pėrleshet me shefin e tij pompoz.

34. "Gjumi i madh" nga Raymond Chandler

"Burrat e vdekur janė mė tė rėndė se zemrat e thyera" nė kėtė vepėr kriminale

33. "Clarissa" nga Samuel Richardson

Aventura e heroinės me shefin e shtėpisė publike Robert Lovelace

32. "Vallėzim me muzikėn e kohės" nga Anthony Powell

Saga me dymbėdhjetė libra, ku personazhi kryesor vesh "llojin e gabuar tė xhaketės".

31. "Suite Francaise" nga Irene Nemirovsky

E publikuar 60 vjet pasi autorja kishte vdekur, kėto dy novela paraqesin jetėn nė qytetin dhe fshatin Francez tė pushtuar nga nazistėt.

30. "Shlyerja" nga Ian McEvan

Fut shkronjėn "c" nė novelėn e qytetit klasik Anglez

29. "Jeta: njė pėrdorim manual" nga Georges Perec

Ekuacioni i jetės nė apartamentet pariziene. Edhe e dhomave bosh

28. "Tom Jones" nga Henry Fielding

Pėrvoja e punės si rrobaqepės e njė djali pėrpara se tė martohej me vajzėn fqinje.

27. "Frankenshtajn" nga Mary Shelley

Pėrpjekjet e njeriut pėr tu tallur me mekanizmin perfekt tė Krijuesit tė Botės kanė pasoja tragjike.

26. "Cranford" nga Elizabeth Gaskell

Fshatarėt e veriut kundėr ndryshimeve sociale qė shoqėrojnė revolucionin industrial

25. "Guri i Hėnės" nga Wilkie Collins

Njė nga novelat detektive moderne Angleze mė tė mira e mė tė gjata.

24. "Uliksi" nga Xhejms Xhojs

Kryevepra moderniste qė pėrsėrit Homerin me humor. Pėrmban njė nga fjalitė mė tė gjatė tė letėrsisė angleze. 4 391 fjalė.

23. "Zonja Bovari" nga Gustav Flobert

Gėnjeshtrat e njė marrėdhėnieje dashurore e ēojnė njė doktor provincial drejt agonisė.

22. "Njė udhėtim nė Indi" nga EM Forster

Njė akuzė false ekspozon shtypjen raciste tė rendit britanik nė Indi

21. "1984" nga Xhorxh Oruell

Ku ka ndikim mė tė keq Big-Brother se tek serialet televizive qė ka inspiruar?

20. "Tristram Shandy" nga Laurence Sterne

Samuel Johnson besonte se novela eksperimentale ishte shumė e ēuditshme pėr t'u zgjatur mė tej.

19. "Lufta e Botėve" nga HG Wells

Tregimi i pushtuesve gjakpirės marsianė

18. "Scoop" nga Evelyn Waugh

Waugh e bazoi novelėn mbi reporterin e vogėl tė pashpresė gjatė farsės gazetareske me ish-botuesin e Telegraph Bill Deede.

17. "Tesi i d'Erbėrvilėve" nga Thomas Hardy

Standardet seksuale tė dyfishta mbahen 'tė ftohta' nė kėtė tragjedi rurale.

16. "Brighton Rock" nga Graham Greene

Novela ėshtė njė triller kriminal nė Brigtonin e viteve '30.

15. "Kodi i Wooster-ve" nga PF Wodehouse

Novela e tretė qė flet pėr Bertie Wooster dhe shėrbėtorin e saj Jeeves.

14. "Lartėsitė e stuhishme", Emily Bronte

Novela e Emily-t rreth dashurisė sė dy tė rinjve, Catherine dhe Heathcliff, dhe ndarjes sė tyre.

13. "David Koperfild" nga Ēarls Dikens

Borxhi dhe mashtrimi nė romanin gjysmė-biografik tė Dikensit.

12. "Robinson Kruzo" nga Daniel Defo

Njė person qė pėrfundon nė njė ishull tė humbur, arrin tė gjejė Zotin.

11. "Krenari dhe paragjykim" nga Jane Austen

Ēdo djalė i klasit tė lartė meriton njė vajzė tė paragjykuar.

10 "Don Kishoti i Manēes" nga Migel de Servantes

Tregimi I aventurave te dy kalorėsve qė luftojnė me mullnjtė e erės.

9. "Zonja Dalloway" nga Virginia Woolf

Vetėvrasja e Septimus nuk e pėrkėdhel ndėrgjegjen e heroinės tonė.

8. "Turpi" nga JM Kortez

Njė profesor Anglishteje nga Afrika e Jugut humbet gjithēka pasi josh njė studente.

7. "Xhejn Ejr" nga Sharlot Brontė

Pavarėsisht se sa e varfėr dhe e vuajtur ajo ėshtė, zoti Roēester dėshiron tė martohet me tė ilegalisht.

6. "Nė kėrkim tė kohės sė humbur" nga Marsel Prust

Shtatė volume meditimi nė memorie.

5. "Zemrat e errėsirės" nga Jozef Konrad

"Pushtimi i botės", tha Konrad, "nuk ėshtė njė gjė e bukur".

4. "Portreti i gruas" nga Henri Xhejms

Njė trashėgimtare amerikane ne Europė "pėrballet me fatin" duke u martuar me njė burrė egoist

3. "Ana Karenina" nga Leo Tolstoy

Kurorėshkelėsja e Leo Tolstoit lindi nga mjė ėndėrr aristokratike.

2. "Moby-Dick" nga Herman Melville

Kapiteni Ahab kėrkon hakmarrje ndaj balenės sė bardhė e cila i hėngri kėmbėn.

1. "Mes Marsi" nga George Eliot

"Njė nga pak novelat Angleze pėr tė rritur" thotė Virxhinia Woolf.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
<*HLd

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė