Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

6 gjėra qė duhen bėrė pėr njė marrėdhėnie tė shėndetshme.

Marrėdhėnie romantike do tė thotė gjėra tė ndryshme pėr njerėz tė ndryshėm. Nga njėra anė, ato mund tė jenė njė nga pėrpjekjet mė tė kėnaqshme dhe tė pėrmbushjes qė ndonjėherė kemi ndėrmarrė, ndėrsa nga ana tjetėr, mund tė krijojnė ndjenjėn e rraskapitjes sė plotė dhe me zemėr tė thyer.

6 gjėra qė duhen bėrė pėr njė marrėdhėnie tė shėndetshme
6 gjėra qė duhen bėrė pėr njė marrėdhėnie tė shėndetshme
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/10/2017 20:20

Ka disa gjėra qė janė tė rėndėsishme pėr tė mbajtur mend nėse jeni duke kėrkuar qė tė keni njė marrėdhėnie tė kėnaqshme shpirtėrore:

Ushqeni shpirtin - mos e lini tė vuajė

Edhe pse shpirti nuk ėshtė diēka qė mund tė thyhet, ka pėrvoja tė caktuara qė mund tė ju bėjnė tė ndjeheni sikur jeni i thyer dhe rraskapitur. Ka edhe partnerė tė caktuar qė mund tė ju ngrenė, fuqizojnė dhe ju frymėzojnė. Kur zgjedhni partnerin qė krijon kaos dhe dramė nė jetėn tuaj, ju keni zgjedhur t'i lejoni partnerit tė jetė pikė qėndrore e ditės suaj.

Nėse ju keni qenė ndonjėherė nė njė marrėdhėnie toksike, ju e dini se ajo kėrkon shumė kohė dhe energji pėr ta mirėmbajtur. Nė disa raste, ajo merr shumė mė shumė energji nga ju se sa jep. Pra, ėshtė e rėndėsishme tė pranohet se kur ju keni njė partner toksik (ose mik) nė njė pjesė tė jetės tuaj, ju jeni duke rėnė dakord pėr tė shpenzuar njė sasi tė madhe tė kohės dhe tė energjisė nė atė person - dhe sfidat qė vijnė me atė - nė vend pėr vetėveten.

Kur ju keni njė partner qė ju lartėson dhe ju mbėshtet si dhe ju nxit tė zhvilloheni, marrėdhėnia juaj kalon nė vetė-pėrmirėsim nė vend tė vetė-rraskapitjes.

Krijoni lumturinė tuaj

Njė nga kurthet mė tė shpeshta nė marrėdhėniet e zakonshme ėshtė shpresa qė partneri juaj tė ju bėjė tė lumtur - ose dikush tjetėr. Ne kemi vėnė njė ton presioni mbi njerėzit nė jetėn tonė, kur e kemi bėrė kėtė dhe kjo ėshtė thjesht e paarsyeshme.

Askush nuk ėshtė "i supozuari" t'ju bėjė tė lumtur. Ju jeni.

Merrni kohė pėr tė bėrė gjėrat qė ju i dėshironi. Kaloni kohė me ata qė doni. Zgjidhni karrierėn qė ju pėrshtatet pėr shkak se njerėzit rrallė thonė: "Ndalo duke mė bėrė tė lumtur, bėje veten tė lumtur". Duhet dikush tė ketė lumturinė e vet pėr tė menduar dhe thėnė diēka tė tillė.

Lėreni tė lirė partnerin tuaj

Osho ka thėnė: "Nėse e doni njė lule, mos e kėputni, sepse nėse e kėputni, ajo vdes dhe pushon tė jetė ajo qė ju e doni. Pra, nėse ju e doni njė lule, lėreni tė jetojė. Dashuria nuk ėshtė posedim. Dashuria ėshtė vlerėsim".

Ky citim paraqet njė kėndvėshtrim krejtėsisht ndryshe tė dashurisė. Pra, shumė prej nesh biem nė dashuri me partnerėt tanė dhe pastaj shfrytėzojmė marrėdhėnien duke u pėrpjekur ta ndryshojmė atė nė atė qė ne mendojmė se duhet tė jetė. Nėse ne mbajmė njė qėndrim tė vlerėsimit nė vend tė posedimit atėherė shmangim pėrgjegjėsinė e ndryshimit tė tyre. T'i lejojmė tė bėhen ata qė janė dhe i japim vetes mundėsinė tė qetėsohemi dhe tė mėsojmė atė qė kanė pėr tė na mėsuar.

Shijoni rrugėtimin

Marrėdhėniet na marrin vendet. Mėsojmė nga njėri-tjetri, martohemi, kemi fėmijė, plakemi, krijojmė pėrvoja tė reja dhe kėshtu me radhė. Por kjo ėshtė pjesa mė interesante e lėmshit. Marrėdhėniet nuk janė vetėm momentet qė dėshirojmė t'i ndajmė nė Facebook. Ka momente tė errėta nė ēdo partneritet. Ka ngritje dhe ulje, ashtu si jeta. Kur jemi vazhdimisht nė kėrkim tė "momenteve tė mėdha" humbim tė gjithė kohėn e bukur nė mes. Ne harrojmė tė vlerėsojmė sfidat qė na ndihmuan tė rritemi nė njerėz qė jemi sot. Ėshtė e rėndėsishme tė vlerėsojmė rrugėtimin ēdo moment qė mundemi.

Tė qenit tė prekshėm

Dhimbja ėshtė e pashmangshme, vuajtja ėshtė opsionale. Pas disa marrėdhėnieve tė vrazhda, unė kalova nė njė periudhė ku u tėrhoqa larg nga tė gjithė, por veēova disa njerėz tė pėrzgjedhur qė i besoja. Krijova aq shumė bagazhe emocionale dhe u fsheha pas tė gjithave. Fshehja pas barrierave tona na jep pėrshtypje tė rreme tė sigurisė. Nė tė vėrtetė, nuk ka asnjė mėnyrė pėr tė shmangur dhimbjen. Madje kur e parandaloni veten nga krijimi i marrėdhėnieve tė reja tė shėndetshme, ju jeni tė privuar nga zhvillimi, tė mėsuarit dhe ecjes para, dhe kjo ėshtė shumė e dhimbshme.

Pas vitesh mohimi pėr marrėdhėnie tė reja kuptova se dhimbja nuk ishte problemi, ka qenė frika e tė pasurit tė njėjtėn pėrvojė qė ishte problem. Njerėzit janė krijesa interesante. Ne lėndohemi dhe egoja jonė pėrpiqet tė na mbrojė nga pėrsėritja e tė njėjtit veprim, sepse besojmė se kjo do tė ndodhė pėrsėri nė tė njėjtėn mėnyrė. Ky mekanizėm mund tė jetė i dobishėm. Pėr shembull, zakonisht duhet vetėm njė herė ta prekim njė stufė tė nxehtė pėr tė kuptuar se ajo dhemb, kėshtu qė nuk e bėjmė atė pėrsėri.

Tė qenit Ju

Marrėdhėniet e reja janė emocionuese. Aq emocionuese qė mund tė humbemi nė to. Ka disa gjėra qė nuk mund tė komprometohen. Gjithmonė tė jeni tė vetėdijshėm pėr dėshirat dhe nevojat tuaja personale pėrkrah partnerit tuaj. Ēelėsi pėr harmoni ėshtė bashkim i dy tėrėsive, shpirtrave tė pavarur duke ecur pranė njėri-tjetrit. Tė gjitha marrėdhėniet janė tė ndryshme, por kėto janė disa nga pėrbėrėsit qė kam gjetur pa tė cilėt unė nuk mund tė hyj nė ndonjė marrėdhėnie...

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Hk.,Y

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.